Ryzen 9 5900X 1:1 3800/1900MHz RAM sınırını aştı

500 serisi MSI anakartlara Agesa 1.2.0.1 geldi, B450 için yayınlamamışlar daha.
Gigabyte bu konuda yavaş. Ama ben 1.2.0.0 da çalıştırmayı başardım.
Forumlarda 1.2.0.0 ile 4000/2000 çalıştırabilen nadir. Herkes yeni bios bekliyor. 🙂
400 serisinde maalesef PBO2 iyi çalışmıyor, X470 te 5900X PBO2 verimsiz oldu default kullandım.

B550 de tık diye çalıştı. CPU çarpan ve V otomatikte, herşeyi PBO2 hallediyor. SC 5000Mhz in üstüne çıkıyor. MC 4750-4800Mhz.

Ben PBO2 ile 4.85 GHz ya da 4.75 olarak kullanabiliyorum işlemcimi, bir problem gözükmüyor, verimlilik kaybı varsa mosfet farkından olabilir. Curve Optimizer yine aynı şekilde düzgün çalışıyor gibi duruyor. (henüz stabilite konusunda bir sıkıntı yaşamadım stres testleri, prime95, oyun performansı olsun sıkıntı yok undervoltu abartmadığım sürece düzgün çalışıyor) X470 anakartım yok, B450 Tomahawk MAX için konuşuyorum. Belki bazı anakartlarda yazılım düzgün ayarlanamamış olabilir.

Ben PBO2 ile 4.85 GHz ya da 4.75 olarak kullanabiliyorum işlemcimi, bir problem gözükmüyor, verimlilik kaybı varsa mosfet farkından olabilir.
X470 Crosshair 7 Hero idi, mosfed verimsizliği mümkün değil.
Agesa 1.2.0.0 ile denemiştim. Hatta curve ayarlarıyla baya uğraştım.
Anakart dışında sistem aynıydı.

X470 Crosshair 7 Hero idi, mosfed verimsizliği mümkün değil.
Agesa 1.2.0.0 ile denemiştim. Hatta curve ayarlarıyla baya uğraştım.
Anakart dışında sistem aynıydı.

Dediğim gibi elimde kıyas yapabileceğim bir 500 serisi ya da X470 anakart yok, o yüzden verimlilik konusunda ne desem anlamsız fakat söylediğim gibi AutoOC +200 vererek ve Curve Optimizer ile voltaj azaltarak başarılı ve stabil bir şekilde 4.85 GHz çalıştırdım işlemcimi. Daha iyi bir anakartta kuşkusuz daha iyi sonuçlar alınır, fakat bütçem dahilinde iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum, bu anakartı aldığımda B550'ler henüz yoktu.

Dediğim gibi elimde kıyas yapabileceğim bir 500 serisi ya da X470 anakart yok, o yüzden verimlilik konusunda ne desem anlamsız fakat söylediğim gibi AutoOC +200 vererek ve Curve Optimizer ile voltaj azaltarak başarılı ve stabil bir şekilde 4.85 GHz çalıştırdım işlemcimi. Daha iyi bir anakartta kuşkusuz daha iyi sonuçlar alınır, fakat bütçem dahilinde iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum, bu anakartı aldığımda B550'ler henüz yoktu.
Tomahawk efsanedir, Hero dan önce B450 Tomahawk non-MAX kullandım. 16Mb bios güncellenince arayüz için yetmedi ve çok eski bios arayüzleri gibi oldu, DOS zamanlarına geri döndüm ama olsun.
Sonra bios flashback yaparken biosu uçurdum. Uzun süre yattı, araştırırken bios programmer buldum, 100 TL ye aldım, biosu extra cihazla geri yükledim chipe. Şimdi 5000 serisine hazır şekilde
yatıyor. 5900X i taksam canavar gibi çalıştırır eminim.

Gerek yok ama, B550 ye geçerseniz ilerde Tomahawk hala en iyi f/p B550, bilginiz olsun.

Tomahawk efsanedir, Hero dan önce B450 Tomahawk non-MAX kullandım. 16Mb bios güncellenince arayüz için yetmedi ve çok eski bios arayüzleri gibi oldu, DOS zamanlarına geri döndüm ama olsun.
Sonra bios flashback yaparken biosu uçurdum. Uzun süre yattı, araştırırken bios programmer buldum, 100 TL ye aldım, biosu extra cihazla geri yükledim chipe. Şimdi 5000 serisine hazır şekilde
yatıyor. 5900X i taksam canavar gibi çalıştırır eminim.

Gerek yok ama, B550 ye geçerseniz ilerde Tomahawk hala en iyi f/p B550, bilginiz olsun.

Geçmiş olsun flashback biraz tehlikeli bir iş. Kendim BIOS güncellemesinden 10 dakika sonra elektrik kesintisi yaşamıştım, şanslıyım sanırım. :)

Açıkçası B550 gelmeden önce sıkıntı yaşama ihtimalimde X570 Tomahawk geçme düşüncelerim vardı, AMD bir ara 400 serisi Ryzen 5000 desteklemeyecek demişti o ara anakartı satmama çok az kalmıştı fakat sonra AMD tepki yiyip sert bir R yaptı ve bende böylece ucundan dönmüş oldum bu kararın.

DDR V +0.010 ve PBO2 curve iyileştirmesiyle değerler daha da iyileşti.
AMD CPU da tek çekirdekte de olsa 5150Mhz görmek nasip oldu. 🙂
280mm AIO ile sıcaklıklar, Memtest 63C , Aida64 stress test 74C max.
Bakalım Agesa 1.2.0.1 bios gelince iyileşme olacak mı?
Ekran Görüntüsü (6).png

Yeni konular

Geri
Yukarı