Ryzen 9 5900X sistem toplama

Bütçe
20000

yasarerdurgut

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, ilk olarak herkese sağlıklı günler.

Oyun odaklı olmayan 3D render programlarına ve ileriye dönük GPU render araçlarına da yetebilecek Ryzen 9 5900X'li bir sistem arıyorum. Ekran kartı olarak RX 5800 XT düşünüyordum ama 3D programları için yurt dışı kaynaklarda sadece NVIDIA GPU'lar tavsiye ediliyor. Bu konudaki fikirlerinize açığım. Ekran kartından tasarruf ederek RAM arttırmaya, MHz yükseltmeye de gidebilirim. Kafam fazlaca karışmış durumda. Yardımlarınızı bekliyorum. Genel olarak;

20.000 TL civarında çözmek istiyorum.

• İşlemci AMD Ryzen 9 5900X.
  • Ekran kartı RTX 3070 - 3080.
  • Anakart ASUS ROG STRIX X570-E veya MSI MPG X570 GAMING Edge (değişebilir)
  • RAM G.Skill 32 GB 3600HZ CL16 (ekran kartından.
  • SSD XPG 1TB 3500/3000.
  • Kasa - PSU Cooler Master TD500 - 750Watt (değişebilir)
  • İşlemci soğutucu Cooler Master TML240L veya Be Quiet BK022.

Oyun odaklı olmayan 3D render programlarına ve ileriye dönük GPU render araçlarına da yetebilecek Ryzen 9 5900X'li bir sistem arıyorum. Ekran kartı olarak RX 5800 XT düşünüyordum ama 3D programları için yurt dışı kaynaklarda sadece NVIDIA GPU'lar tavsiye ediliyor. Bu konudaki fikirlerinize açığım. Ekran kartından tasarruf ederek RAM arttırmaya, MHz yükseltmeye de gidebilirim. Kafam fazlaca karışmış durumda. Yardımlarınızı bekliyorum. Genel olarak;

• Işlemci AMD Ryzen 9 5900X.
  • SSD XPG 1TB 3500/3000.
  • Işlemci soğutucu Cooler Master TML240L veya Be Quiet bk022.

Render isleri yaparken NVIDIA daha iyi güzel bir seçim RAM'lerin frekans hızı ve miktarı yeter çok daha ağır işlerle uğraşıyorsan 64 GB olabilir ama şu an gereksiz. Şunu belirtmek isterim 5900X ve 3080 kullanacaksanız PSU 850W almanızda fayda var işlemci ve ekran kartı çok guzclu ve TDP değerleri yüksek. RGB hastası değilsenizhttps://www.teknobiyotik.com/donanim/overclock/islemci-sogutucu/arctic-liquid-freezer-ii-240-intel-amd-uyumlu-240mm-radyatorlu-2x12cm-p12-fanli-sivi-islemci-sogutucu-ar-acfre00046a.html
ya da
Bu sogutmalar çok iyidir ikincisi 280mm radyotore sahip ve kalitelidir. Seçtiğiniz kasa gerçekten çok güzel ama PSU aklıma yatmadı kasa biraz daha düşük modele yönelip PSU olmayan bir kasa alıp içine bunu
ya da bunu.
Alabilirsiniz. Kasa olarak
Bunu onerebilirim hava akışı güzeldir ön taraf mesh izgara vardir.

• İşlemci AMD Ryzen 9 5900X.
  • SSD XPG 1TB 3500/3000.
  • İşlemci soğutucu Cooler Master TML240L veya Be Quiet BK022.
Alttaki sisteme iyi bir ekran kartı eklersen tavsiye ederim.
ASUS ROG STRIX B550-F (Wi-Fi), AMD Ryzen 9 3900X, Corsair RGB Pro 2x8 3600 MHz CL18, Kingston A2000 500GB M.2, ASUS PHX RX550 2G EVO, High Power 80+ 600W.

Alttaki sisteme iyi bir ekran kartı eklersen tavsiye ederim.
ASUS ROG STRIX B550-F (Wi-Fi), AMD Ryzen 9 3900X, Corsair RGB Pro 2x8 3600 MHz CL18, Kingston A2000 500GB M.2, ASUS PHX RX550 2G EVO, High Power 80+ 600W.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim ilk olarak. Sistemin maliyetine ve benchmarklarina tekrar bakarak degerlendirecegim.
Render isleri yaparken NVIDIA daha iyi güzel bir seçim RAM'lerin frekans hızı ve miktarı yeter çok daha ağır işlerle uğraşıyorsan 64 GB olabilir ama şu an gereksiz. Şunu belirtmek isterim 5900X ve 3080 kullanacaksanız PSU 850W almanızda fayda var işlemci ve ekran kartı çok guzclu ve TDP değerleri yüksek. RGB hastası değilsenizhttps://www.teknobiyotik.com/donanim/overclock/islemci-sogutucu/arctic-liquid-freezer-ii-240-intel-amd-uyumlu-240mm-radyatorlu-2x12cm-p12-fanli-sivi-islemci-sogutucu-ar-acfre00046a.html
ya da
Bu sogutmalar çok iyidir ikincisi 280mm radyotore sahip ve kalitelidir. Seçtiğiniz kasa gerçekten çok güzel ama PSU aklıma yatmadı kasa biraz daha düşük modele yönelip PSU olmayan bir kasa alıp içine bunu
ya da bunu.
Alabilirsiniz. Kasa olarak
Bunu onerebilirim hava akışı güzeldir ön taraf mesh izgara vardir.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim size de, ramleri ilk etapta 32 tutmak 16x2 seklinde hem sonrasi için potansiyel bırakır hemde suan için bana yeterli olur diye düşünüyorum. Acaba ekran karti olarak 3060ti tercih etsem bu işlemci ile bir sorun yaratır mı darbogaz yada performansta eksi bir durum oluşur mu? Kasa psu yu ayrı almak dediğiniz gibi daha iyi olabilir belki ekran kartı modelini düşürürsem 750 watt yeterli olur ama fiyat odaklı 850 watt bulursam düşünebilirim. Sogutmalara baktım daha da detayli inceleyecegim emeginiz için teşekkür ederim tekrardan.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim ilk olarak. Sistemin maliyetine ve benchmarklarina tekrar bakarak degerlendirecegim.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim size de, RAM'leri ilk etapta 32 tutmak 16x2 seklinde hem sonrasi için potansiyel bırakır hem de şu an için bana yeterli olur diye düşünüyorum. Acaba ekran karti olarak 3060 Ti tercih etsem bu işlemci ile bir sorun yaratır mı darbogaz ya da 16 performansta eksi bir durum oluşur mu? Kasa PSU'yu ayrı almak dediğiniz gibi daha iyi olabilir belki ekran kartı modelini düşürürsem 750 Watt yeterli olur ama fiyat odaklı 850 Watt bulursam düşünebilirim. Sogutmalara baktım daha da detayli inceleyecegim emeginiz için teşekkür ederim tekrardan.

16 X2 güzel ileride sistemi yükseltmek istediğinizde faydası olur 3060 Ti ile darboğaz yapmaz ama şu an piyasada en ucuz 3060 Ti 6K civarı şimdi bu ekran kartlarin soğutma tarafı sıkıntı çıkarabilir derseniz ki MSI, gigabyt, ASUS gibi markaların 3060 Ti alsanız en kotu 6300 TL civarı üstüne 200-500 TL koyarsanız Palit'in.
Ya da bunu.
Alabilirsiniz şu an piyasa dalgalı Bitcoin ve kripto paralar bayağı degerlendigi için ve pandemi nedeniyle üretimde sıkıntı var ama tercih sizin 3070 ya da 3060 Ti alsanız 750W PSU yeter zaten alacağınız kasa içinde PSU kaliteli benim önerim bu şekilde. Soğutma tarafında SilverStone PF240 modeli, Corsair, Artics, sogutmalar güzel yakın zamanda NZXT stokları Türkiye'de olacak o zaman NZXT Kraken sogutmalarina bakabilirsiniz.

16 X2 güzel ileride sistemi yükseltmek istediğinizde faydası olur 3060 Ti ile darboğaz yapmaz ama şu an piyasada en ucuz 3060 Ti 6K civarı şimdi bu ekran kartlarin soğutma tarafı sıkıntı çıkarabilir derseniz ki MSI, gigabyt, ASUS gibi markaların 3060 Ti alsanız en kotu 6300 TL civarı üstüne 200-500 TL koyarsanız Palit'in.
Ya da bunu.
Alabilirsiniz şu an piyasa dalgalı Bitcoin ve kripto paralar bayağı degerlendigi için ve pandemi nedeniyle üretimde sıkıntı var ama tercih sizin 3070 ya da 3060 Ti alsanız 750W PSU yeter zaten alacağınız kasa içinde PSU kaliteli benim önerim bu şekilde. Soğutma tarafında SilverStone PF240 modeli, Corsair, Artics, sogutmalar güzel yakın zamanda NZXT stokları Türkiye'de olacak o zaman NZXT Kraken sogutmalarina bakabilirsiniz.
Ben de palitin bu modeline baktım lakin stok bulamadığım için listeme almamıştım. Bulabilirsem kesinlikle 3070 tarafinda kalırım. Yada güncel farka bakarak başka markada 3070 tercih edebilirim. Sogutmalara da baktım bu islemci uzun süre yük altında renderlara girecegi için o konuda bütçeyi biraz daha ayarlayıp dediginiz modellere yönelecegim.

Ben de Palit'in bu modeline baktım lakin stok bulamadığım için listeme almamıştım. Bulabilirsem kesinlikle 3070 tarafinda kalırım. ya da güncel farka bakarak başka markada 3070 tercih edebilirim. Sogutmalara da baktım bu islemci uzun süre yük altında renderlara girecegi için o konuda bütçeyi biraz daha ayarlayıp dediginiz modellere yönelecegim.

Eğer soğutma için bütçe artarsa 360mm radyotorlu soğutucular bakabilirsiniz ben bunu onerebilirim.

Eğer soğutma için bütçe artarsa 360mm radyotorlu soğutucular bakabilirsiniz ben bunu onerebilirim.
Size yazmak için bu modele bakıyordum ben de. Dediğiniz gibi bu seviye aradaki farka değer kanaatimce

Size yazmak için bu modele bakıyordum ben de. Dediğiniz gibi bu seviye aradaki farka değer kanaati.

Size yazmak için bu modele bakıyordum ben de. Dediğiniz gibi bu seviye aradaki farka değer kanaatimce.

Corsair, ASUS, MSI bayağı tuzlu bu markalar. Eğer bütçede sıkıntı çekerseniz
Bunu yine onerebilirim NZXT 280 mm radyotorlu sogutucusuna kafa tutuyor hatta geçiyor bile internetten detaylı videoları bulabilirsiniz şimdiden hayyirli olsun yeni sisteminiz.

Bunu yine onerebilirim NZXT 280 mm radyotorlu sogutucusuna kafa tutuyor hatta geçiyor bile internetten detaylı videoları bulabilirsiniz şimdiden hayyirli olsun yeni sisteminiz.
Cok tesekkur ederim emeginiz icin. Bu konulari çözdük simdi sıra ekran kartı ve rami stok olan biyerde bulmakta.

Geri
Yukarı