Ryzen 9 5900X sistemde mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

LostNumb

Kilopat
Sistem özellikleri:
  • R9 5900X. (OC yapılmamıştır)
  • ASUS ROG STRIX 2070S. (OC yapılmamıştır)
  • 8x4 3200MHz Corsair Vengeance RAM. (OC yapılmamıştır)
  • Gigabyte X570 GAMING X anakart.
  • Arctic Liquid Freezer 240mm (çift taraflı fan)
Sistem boşta 40 derecelerde çalışmakta.

Metin 2 oynadığım bu sistem daha öncesinde 20 Client'te bile maksimum 60 dereceyi görüyorken, şu an 4 Client'te 68 70 dereceleri görüyor. Birkaç Client daha açtığımda ise 90 dereceyi buluyor ve sistem kendisini aniden kapıyor. Bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa çok mutlu olurum. Format ve önerilen Windows sürümü vs ne gerekiyorsa yapıp bu durumdan kurtulmam gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümünü F34 sürümüne güncelle.
X570 GAMING X (rev. 1.0) Gallery | Motherboard - GIGABYTE Global

BIOS ayarlarını varsayılan yap. BIOS üzerinden XMP özelliğinin kapalı olup olmadığını kontrol et. Eğer XMP açık ise kapatın.

Memtest86 testi yapın ve sonuçlarını paylaşın.

iPhone telefonunu bilgisayara bir süreliğine bağlama.

Windows Defender devre dışı bırakın.

"DISM" aracını uygulayabilirsiniz.

Diskinin HD Tune 5.75 ile "health" sekmesini paylaş.
HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve "SMART" verilerini paylaş.

Ekran kartı sürücün 471.11 ise eski sürüme güncellemeni önereceğim. 466.47 sürümüne geri dönmeni öneririm. Ekran kartı sürücünü kaldırmayı ve tekrar kurmayı bilmiyorsan söyleyebilirsin. Yardımcı olabilirim.

Anti virüs yazılımı ile sistemi taratın ve virüs bulursa temizleyin.

Windows 10 güncelleştirmesi var mı diye kontrol edin. Güncelleştirme var ise yapınız.

Dediğim test sonuçlarını paylaşın ve tekrar mavi ekran alıp almadığınızı bana belirtin.

BIOS sürümünü F34 sürümüne güncelle.
X570 GAMING X (rev. 1.0) Gallery | Motherboard - GIGABYTE Global

BIOS ayarlarını varsayılan yap. BIOS üzerinden XMP özelliğinin kapalı olup olmadığını kontrol et. Eğer XMP açık ise kapatın.

Memtest86 testi yapın ve sonuçlarını paylaşın.

iPhone telefonunu bilgisayara bir süreliğine bağlama.

Windows Defender devre dışı bırakın.

"DISM" aracını uygulayabilirsiniz.

Diskinin HD Tune 5.75 ile "health" sekmesini paylaş.
HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve "SMART" verilerini paylaş.

Ekran kartı sürücün 471.11 ise eski sürüme güncellemeni önereceğim. 466.47 sürümüne geri dönmeni öneririm. Ekran kartı sürücünü kaldırmayı ve tekrar kurmayı bilmiyorsan söyleyebilirsin. Yardımcı olabilirim.

Anti virüs yazılımı ile sistemi taratın ve virüs bulursa temizleyin.

Windows 10 güncelleştirmesi var mı diye kontrol edin. Güncelleştirme var ise yapınız.

Dediğim test sonuçlarını paylaşın ve tekrar mavi ekran alıp almadığınızı bana belirtin.
Eve geçtiğim sıra testleri yapıp sonuçları sizinle paylaşacağım. Virüs taramasını 2 farklı virüs programı ile yaptım herhangi bir virüs v.b şeyle karşılaşmadım. iPhone bağlı cihazımı çıkardım. Herhangi bir Windows güncellemesi şu anlık yok.

Geri
Yukarı