Çözüldü Ryzen 9 5900X ve RX 590 sistem kendi kendine kapanıyor

• Konuyu başlatan Hao
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hao

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bilgisayarı daha bugün topladım ve çalıştırdım. Windows ve sürücüleri yükledim. Bu noktaya kadar tek problem fanlar çok yüksek seste çalışıyordu. Sistem kurulumu tamamlandıktan sonra düzelir diye bekledim ancak geçmedi. Zaman zaman mouse donuyor ve yaklaşık 15 saniye sonra geri geliyor. Bunlara çözüm ararken PC kendi kendine kapandı ve onunla aynı prize bağlı bütün cihazları da kapattı. Şu an bir şey olur diye cihazı açmaya korkuyorum. BIOS'dan baktığımda CPU sıcaklığı 45-50 arası gidip geliyor. Ancak zaten saydığım olaylar oyun, render gibi yük altındayken olmuyor. Normal tarayıcıda dolaşırken de olabiliyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sistem.
Ryzen 9 5900X.
R590 Nitro+ SE.
Corsair 4x8 dominator 3600MHz.
500GB samsun 980Pro.
1TB Samsung 980 Pro.
ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi
ASUS 850W Thor.
ASUS LC360.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1- termal macunu sürüp, soğutma sisteminin altındaki jilatini çıkardığınızdan emin olun.
2- Core performance Boost ve bunun gibi otomatik overclock ayarlarının kapalı olduğundan emin olun.
3- farenin donma sorunu AMD'nin 500 serisi anakartlarında mevcut olan bir USB sorunu. AMD üzerinde çalışıyor. Google'a "AMD USB dropout issues" yazarak bakabilirsiniz.

4- USB donma sorunu için bazı muhtemel çözümler:

- usb-fix-2

- usb-fix-part-3

- USB-Fix

- untitled-1

- part4

- part5

- Add USB 3 Link Power Management to Power Options in Windows

- Power Supply idle Control: Typical current idle.

- Disable spread Spectrum.
Kullandığınız Windows 10 sürümü orijinal bir sürüm müydü? İnternette hafifletme gibi amaçlarla değiştirilmiş çok fazla versiyon var. Ayrıca sürücüleri yüklerken manuel olarak mı yüklediniz? Manuel olarak yüklediyseniz ekran kartı dışında ne yüklediniz? Şu an temiz bir sistemde kaliteli parçalarla boştayken bu sorunu yaşatacak zararlı yazılımdan başka bir şey aklıma gelmedi.

Hocam, priz akım korumalı bir priz mi? Böyleyse, modeli nedir? Topraklama var mı?

1- termal macunu sürüp, soğutma sisteminin altındaki jilatini çıkardığınızdan emin olun.
2- Core performance Boost ve bunun gibi otomatik overclock ayarlarının kapalı olduğundan emin olun.
3- farenin donma sorunu AMD'nin 500 serisi anakartlarında mevcut olan bir USB sorunu. AMD üzerinde çalışıyor. Google'a "AMD USB dropout issues" yazarak bakabilirsiniz.

- usb-fix-2

- usb-fix-part-3

- USB-Fix

- untitled-1

- part4

- part5

Son düzenleme:
Çözüm
Kullandığınız Windows 10 sürümü orijinal bir sürüm müydü? İnternette hafifletme gibi amaçlarla değiştirilmiş çok fazla versiyon var. Ayrıca sürücüleri yüklerken manuel olarak mı yüklediniz? Manuel olarak yüklediyseniz ekran kartı dışında ne yüklediniz? Şu an temiz bir sistemde kaliteli parçalarla boştayken bu sorunu yaşatacak zararlı yazılımdan başka bir şey aklıma gelmedi.
Windows'un orijinal sürümünü kurdum. AMD'nin sitesinden ekrankartı ve chipset driverlarını yükledim. Bunlar dışında herhangi bir driver yüklemedim.
Hocam, priz akım korumalı bir priz mi? Böyleyse, modeli nedir? Topraklama var mı?
Akım korumalı https://www.hepsiburada.com/s-link-spg6-750-joul-1-5m-6-li-akim-korumali-siyah-priz-p-BS51708?magaza=Elmacık

Ancak sorunun prizden kaynaklı olduğu konusunda şüpheliyim. Daha önceden diğer PC de buraya bağlıydı ve 1.5 saat render alırken bile bir kez olsun kapanmadı.

- usb-fix-2

- usb-fix-part-3

- USB-Fix

- untitled-1

- part4

- part5

Core performance boost'u kattım ve her şey çözülmüş gibi duruyor. 1 saattir herhangi bir sorunla karşılaşmadım. CPU'nun sıcaklığı da 30-35 derecelere düştü. USB ile ilgili bir şey yapmadım ama o sorun da çözüldü. Bir ayar nelere kadirmiş. Sıvı soğutma hala sesli çalışıyor ama hayatımda ilk kez sıvı soğutma kullanıyorum, ne kadar ses çıkarması normal bilmiyorum. Bu yüzden sesli geliyor olabilir.

Son düzenleme:
Windows'un orijinal sürümünü kurdum. AMD'nin sitesinden ekrankartı ve chipset driverlarını yükledim. Bunlar dışında herhangi bir driver yüklemedim.

Akım korumalı https://www.hepsiburada.com/s-link-spg6-750-joul-1-5m-6-li-akim-korumali-siyah-priz-p-BS51708?magaza=Elmacık

Ancak sorunun prizden kaynaklı olduğu konusunda şüpheliyim. Daha önceden diğer PC de buraya bağlıydı ve 1.5 saat render alırken bile bir kez olsun kapanmadı.

Core performance boost'u kattım ve her şey çözülmüş gibi duruyor. 1 saattir herhangi bir sorunla karşılaşmadım. CPU'nun sıcaklığı da 30-35 derecelere düştü. USB ile ilgili bir şey yapmadım ama o sorun da çözüldü. Bir ayar nelere kadirmiş. Sıvı soğutma hala sesli çalışıyor ama hayatımda ilk kez sıvı soğutma kullanıyorum, ne kadar ses çıkarması normal bilmiyorum. Bu yüzden sesli geliyor olabilir.
Selam dostum son durumun nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı