Ryzen işlemciler neden Turbo frekanslarına çıkmıyor?

gökhan1333

Hectopat
Bugün YouTube üzerinden H150i Elite sıvı soğutma videosu izlerken işlemciye dikkat ettim ve kafamda bir soru belirdi(videodaki işlemci 5900X).
İşlemci tam yük altında 65 derecelerde, bu gayet iyi bir değer ama 65 derecede olmasına rağmen 4.4 GHz hızlarında çalışıyor.
Bu işlemci 4.7. Turbo GHz hızlara yük altında serinken bile ulaşamayacaksa neden 4.7 GHz olarak Turbo frekans hızları vadedilmiş?
Şimdi bu soğutucu ile 4.7 GHz hızlara BIOS üzerinden 1-2 ayar ile ulaşılabilir diyenler olacaktır. Evet, ulaşılabilir ama ben onu sormuyorum.
Benim bildiğim kadarıyla işlemci Turbo frekans hızlarına çıkması için yük altında ve serin çalışması gerekir. Ve izlediğim teste ikisi de mevcut ama vadedilen hızlara çıkamamış işlemci. Bu ya benim bilgimin eksik olduğu anlamına geliyor ya da AMD'nin Turbo frekanslarında sorun var demek.(Bence birinci seçenek. :))

Bu arada merak edenler için video linki;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Max boost for AMD processors is the maximum frequency achievable by a single core on the processor running a bursty single-threaded workload. Max boost will vary based on several factors, including, but not limited to: thermal paste; system cooling; motherboard design and BIOS; the latest AMD chipset driver; and the latest OS updates.
Google çevirisi;
AMD işlemciler için maksimum artış, işlemcideki tek iş parçacıklı bir iş yükünü hızlı çalıştıran tek bir çekirdek tarafından erişilebilen maksimum frekanstır. Maksimum güçlendirme, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte birkaç faktöre göre değişiklik gösterir: termal macun; sistem soğutması; anakart tasarımı ve BIOS; en son AMD yonga seti sürücüsü; ve en son işletim sistemi güncellemeleri.
Daha ayrıntılı bilgi için;

Kendi kullandığım işlemci CPB frekansı 4.1GHz olarak görünse de, işlemci 4.2GHz'e kadar çıkıyor.

Tek çekirdekte 4.7'yi görebilir anlık olarak. Bildiğiniz üzere 12 çekirdekli canavar bir işlemci. 12 Çekirdeğin 12'sini birden bırak 4.7'yi 4.4'de çalıştırması mucize denecek bir şey.

Benim 2600X'im var Turbo 4.2 bugüne kadar hiçbir oyunda çıktığını görmemiştim, ilk defa Cyberpunk'ta 4.2 4.1'de geziyor sürekli. Bence tamamen oyunun istediğine ve ihtiyacına bağlı bir durum.

İşlemci üzerinde yazan maksimum frekans genelde tek çekirdek hızı oluyor. İşlemci frekansım 4.5 gözükse bile ben 4.6'ya çıktığını görüyorum rahatlıkla. Tüm çekirdeklere yüklenen oyunlarda ise en azından 4.4- 4.45 GHz gibi değerleri görebiliyorum.

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama bende fark ettiğim bi durumu sormak istiyorum halen r5 5600x kullanıyorum 240 mm sıvı soğutucu ile işlemci oyunlarda sabit herhangi bi dalgalanma olmaksızın 4650 MHz de çalışıyor benzer sistemlerin videolarına baktım bu frekans hızı dalgalanma yapıyor yani 4500,4450 4650 gibi ara ara değişiyor fakat bende oyun açıldığı andan itibaren 4650 MHz sabit çalışıyor bunun nedeni nedir acaba

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş ama bende fark ettiğim bi durumu sormak istiyorum halen r5 5600x kullanıyorum 240 mm sıvı soğutucu ile işlemci oyunlarda sabit herhangi bi dalgalanma olmaksızın 4650 MHz de çalışıyor benzer sistemlerin videolarına baktım bu frekans hızı dalgalanma yapıyor yani 4500,4450 4650 gibi ara ara değişiyor fakat bende oyun açıldığı andan itibaren 4650 MHz sabit çalışıyor bunun nedeni nedir acaba
sabit değerde olması daha iyi. ayrıca oyundan oyuna soğutucudan soğutucuya değişir. ama sizin değerlerinizde bir sorun yok. işlemci mhz yükseltmek için oyunun yada programın işlemciyi zorlaması gerekir. ki oyunlarda bu genelde tek çekirdek üzerinden yapılır buda işlemcinin yüksek hızlara ulaşmasını kolaylaştırır. sorun genelde işlemcinin o mhz değerlerine çıktıktan sonra başlar. çünkü işlemci ısınır ve uygun sıcaklık değerlerini bulamadığı zaman mhz düşümüne gider buda soğutucunun kalitesinin işlemcinin performansına doğrudan değilde dolaylı yoldan etki ettiğini gösterir.

Yeni konular

Geri
Yukarı