Ryzen R5 2600, Isınma

BigSmoke

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar selam. Bundan yaklaşık 6-7 ay önce I3 4160 sistemden R5 2600 - A320M S2H tabanlı sisteme geçiş yaptım. Ekran kartı, HDD ve PSU haricinde köklü bir değişikliğe gittim.

İlk 3 ay sıcaklık herhangi bir oyunda ortalama 55-60 derecenin üstüne çıkmadı. Daha sonra bakmayı bıraktım ve dün ilk kez baktığımda Forza 4'ten çıktığımda sıcaklık 80-81 dereceydi. Biraz önce 1 saat BF1 oynadıktan sonra sıcaklık 93 idi. Bahsettiğim sıcaklıklar işlemcinin sıcaklıkları.

Anakartım A320 olduğu için undervolt yapamıyorum.
CPB ilk aldığım günden beri kapalıydı ve hala kapalı.
BIOS sürümüm F50, sondan bir önceki.
Güç seçeneklerinden işlemci maksimum gücü %95. Bu ayar I3 işlemcim başta olmak üzere bu işlemcide de 5-10 derece serinlik sağlamıştı.

93 derece gerek benim için gerek işlemci için oldukça fazla. Daha 6-7 ay anca olduğu için termal macun yenilemesi yapma gereği de duymadım. Fan ise AMD'nin stok fanı. Anlamadığım şey 6-7 ayda ne olmuş olabilir de sıcaklıklar bu kadar yüksek oluyor? Bu sıcaklıklar beni çok rahatsız ediyor ve düşüremedikçe gönül rahatlığıyla video bile izleyemem bu yüzden yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Ekran Alıntısı.PNG

İşlemci fanı oynamış olabilir; kontrol etmeni öneririm, en baştan çıkarıp hazır çıkarmışken macun yenileyip dikkatli bir şekilde takmanı öneririm.

Kasayı açıp baktım. Epey bir tozlanma var fakat aklımda birkaç tahmin oluştu.

Öncelikle termal olduğunu sanmıyorum çünkü en kötüsü bile yılda bir değişim yapıyor.

İkinci olarak kasam oldukça tozlu üstelik ön giriş, arka tahliye fanım o kadar yavaş dönüyor ki ne içeriye hava giriyor ne de dışarıya hava çıkıyor. Sanırsam ilk başlarda sıcaklığın düşük olmasının sebebi de ilk 6-7 ayın kış ve ilkbahar olmasıydı.

Sorunun fan olacağını da düşünmüyorum çünkü AMD'nin stok fanı çok da fena değil.

Kasayı açıp baktım. Epey bir tozlanma var fakat aklımda birkaç tahmin oluştu.

Öncelikle termal olduğunu sanmıyorum çünkü en kötüsü bile yılda bir değişim yapıyor.

İkinci olarak kasam oldukça tozlu üstelik ön giriş, arka tahliye fanım o kadar yavaş dönüyor ki ne içeriye hava giriyor ne de dışarıya hava çıkıyor. Sanırsam ilk başlarda sıcaklığın düşük olmasının sebebi de ilk 6-7 ayın kış ve ilkbahar olmasıydı.

Sorunun fan olacağını da düşünmüyorum çünkü AMD'nin stok fanı çok da fena değil.
Evet kış ayı olunca farkedilmemiş olabilir. Kasanın yan kapağını açabilirsiniz.

ThrottleStop programı ile de Undervolt yapılıyor diye biliyorum.
İndirip denedim, CPU not supported yazdı. Sanırsam ya gerçekten desteklemiyor ya da anakarttan dolayı.

Yarın derin bir temizlik yapıp termal macun yenilemesi yapacağım. Ayrıyeten biri 90 biri 120MM olmak üzere 2 fan alacağım. Akşam tekrar deneyip sonuçları paylaşırım. O zamana kadar her türlü öneriye ve yardıma açığım.

Ayrıyeten kasama takacağım 2 adet fan için önerilere de açığım.

Gigabyte'ın EasyTune programıyla 1.35'ten 1.3 volta undervolt yaptım. Sonuçları paylaşacağım.
Gigabyte'ın EasyTune programıyla 1.35'ten 1.3 volta undervolt yaptım. Sonuçları paylaşacağım.

Ekran Alıntısı.PNG

EasyTune programıyla voltajı 1.35'ten 1.3'e düşürdüm. Güç ayarlarından maksimum güç %95, minimum güç %0 yaptım. CPB kapalıydı zaten. Sonuçlar bu şekilde dostlar. Yine 1 saat kadar BF1 oynadım 20 derece civarı bir düşüş oldu. Yine de derin bir temizlik ve 2 fan değişimi yapacağım. Zaten fanlarım eski ve güçsüz, bu da bahane oldu benim için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı