Ryzen Voltaj Düşürme Rehberi

Bepieces

Hectopat
Herkese selamlar,

@RecepBaltaş'ıSevenİnsan’ın voltaj düşürme rehberinden yola çıkarak kendi sistemime uyguladığım voltaj düşürmeyi forumda dileyene yardımcı olması açısından veya daha da işlemi geliştirebilmek açısından paylaşmak istedim. Araştırdığımda çok fazla kaynak bulamadım.

İlk önce sonucu paylaşmak gerekirse Ryzen 5 1600 AF işlemciyi 1.1375v ile 3.7 ghzde ortalama 38-40 derece stabil bir şekilde kullanıyorum. 3.6 ghz olan boost hızı 3.7 ye yükseldi. Bu işlemden önce, orta ve orta yüksek yükte 50 derecelerde gezen işlemci, aynı yükte 40 dereceyi geçmiyor. Ani sıcaklık dalgalanmaları da artık olmuyor. Zaman zaman 4.0 ghz çıktığını görüyorum ama tabi çok anlık olduğu için bu hızda kullanıldığını söylemek doğru olmaz. %98 oranda yük altında, CPO ve PBO açık iken 3.7 ghz de kullanıyorum.

Sistemim MSI B350 Pc Mate anakart, Cooler Master 120mm kule soğutucu, 16 Gb 300mhz Ram, Ryzen 5 1600 AF.

Basamaklara geçmeden önce MSI’ın ve CPUID’in HW monitörü ile Ryzen Master’ın gösterdiği volt değeri arasında 0.010v - 0.020v gibi bir değer farkı var ve Ryzen Master daha yüksek volt gösteriyor. Yani şu anda MSI 1.128v gösterirken Ryzen Master ve BIOS 1.1375v gösteriyor.

Kademeli olarak voltajı düşürürken su yolları izledim;

İlk basamakta bilgisayara verilen en yüksek voltu buldum. CPB ve PBO açık iken, windows güç ayarlarından yüksek performansta bilgisayarı izledim. Yüksek performansta bilgisayar genelde %100 güçte çalıştığından voltaj dalgalanmaları çok daha seyrek oluyor. 3.6 ghz de Ryzen Master ve HW monitorde ortalama 1.352v gibi değer buldum.

Daha sonra güç ayarlarını yine yüksek performansta tutarak, CPB ve PBO acık, biostan cpu voltaj ayarlarından, override mode ile voltajı düşürdüm. (offset de kullanılabilir) Her seferinde 0.020v düşürerek Aida64’de kararlılık testi yaptım.

Voltajı ilk düşürdüğümde 3.6 olan max ghz, 3.7 oldu. Yüksek voltajlarda işlemci 3.7’nin de üstüne daha fazla çıkıyordu, daha hızlı çalışıyordu. Benim amacım çok fazla hız değil. Overclock sınırında, işlemcinin limitleri içerisinde kullanmak.

Karalılık testinde de işlemcinin performansı sıcaklığa bağlı olarak yükseldi. Voltaj düştükçe işlemci kararlık testinde daha yüksek hızlarda çalıştı. Her yeni voltajda 10-15. Dakikalık kararlılık testi yaptım.

Kademeli olarak şu şekilde voltajı düşürdüm ; 1.3, 1.26, 1.22, 1.20, 1.18, 1.16, 1.14, 1.12.

1.20v da bilgisayar bios ekranından sonra kapandı. Böyle olunca 1.14 ile 1.12 arasında bir değer verdim. 1.13 yaptım. Bu voltta , yük altında kararlılık testinde ekran görüntüsü gitti. Daha sonraki aynı voltajda kullanım denemelerimde stabil kullanamadım. Yine ekran görüntüsü gitme kapanma yaşadım.

Bu durumdan sonra da, voltajı biraz daha yükselterek, şuan kullandığım 1.1375v’da bilgisayar sıkıntısız çalıştı. Kararlık testinin süresini uzattım ve yük altında bilgisayarı kullandım. Yaklaşık 5 gündür çok kullandığım sistemde herhangi bir sıkıntı olmadı.

Burada önemli iki nokta var;

İlki Ryzen Master’da EDC’nin kırmızı olması. Araştırdığım kadarıyla bu durum bir sıkıntı yaratmıyor. Yüksek performansta çoğunlukla devamlı olacak şekilde kırmızıda kalıyor. Recep Baltaş’ın videosunda da kırmızı görünmekte idi. Ancak dengeli güç modunda kullandığımızda anlık yükselmelerde kırmızıya geçerek tekrar normale dönüyor. Bunun çözümü için, yüksek güçte kullanıldığında işlemci güç yönetiminden işlemcinin düşük güç kullanımını %’de olarak biraz düşürmek olduğu söylenmiş. Bunu denedeim gerçekten de EDC değeri normale dönüyor. Ancak ben zaten yüksek performans modunda kullanıma ihtiyaç duymuyorum. CPB açıkken, dengeli modda işlemci gayet hızlı 3.7 ile 1.1ghzde çok rahat çalışıyor. Güce ihtiyaç duyulduğunda 3.7 de sabit çalışıyor. EDC devamlı kırmızı olmuyor.

İkinci nokta ise voltaj ayarlarken anakart, voltaj değerini kendi düzenliyor. Yani 1.136v ile 1.130v arası tüm değerlerde anakart voltajı 1.130 olarak veriyor. 1.138v a çıktığınızda ise 1.1375v olarak vermeye başlıyor. Bu durum uygun voltajı bulmak için aslında işimizi kolaylaştırıyor, daha az deneme ile sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Ben buna göre 0.020v aralık olrak sectim.

Sonuçta başta belirtiğim gibi işlemciyi 3.7ghzde, ortalama 40 derecede stabil kullanabiliyorum. CPB kapalı olduğu zamandan çok daha hızlı çok daha serin çalışıyor. Performans farkını hissedebiliyorsunuz. Derseniz ki voltaj düşürmeden kullanıldığında nasıldı? CPO açık iken 3.6ghzde daha yüksek sıcaklıklarda birbirine yakın denilebilecek performansta olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu durumda ani voltaj ve sıcaklık değişimleri, ve fanın devamlı değişken hızlarda çalışması söz konusu idi.

Gözden kaçırdığım, yanlış yapmış olabileceğim, eklemek istediğiniz bir durum var ise katkılarınızı her zaman beklerim, memnuniyet duyarım. Umarım herkesin işine yarayabilecek bir derleme olmuştur.

Herkese İyi günler dilerim.

Dosya Ekleri

• Monitor 1.1375v 1.jpg
    Monitor 1.1375v 1.jpg
    77,1 KB · Görüntüleme: 236
  • Monitor 1.1375v 2.jpg
    Monitor 1.1375v 2.jpg
    72,7 KB · Görüntüleme: 255
  • Monitor 1.1375v RM.jpg
    Monitor 1.1375v RM.jpg
    41,6 KB · Görüntüleme: 249
  • stabilitytest 3.png
    stabilitytest 3.png
    25 KB · Görüntüleme: 218
  • stabilitytest 4.png
    stabilitytest 4.png
    24,6 KB · Görüntüleme: 164
  • stabilitytest 5.png
    stabilitytest 5.png
    23,8 KB · Görüntüleme: 164
  • stabilitytest 6.png
    stabilitytest 6.png
    23,6 KB · Görüntüleme: 150
  • stabilitytest 7.png
    stabilitytest 7.png
    23,2 KB · Görüntüleme: 127
  • stabilitytest 8.png
    stabilitytest 8.png
    23,4 KB · Görüntüleme: 152
  • Yüksek performans.jpg
    Yüksek performans.jpg
    69,6 KB · Görüntüleme: 214
Oyundaki akıcılık inanılmaz arttı. Bunu sabit voltaj vermeden yapmak harika işlemci sabit 3.7 GHz da çalışmıyor. Stock fan ile yaptım senin kadar düşemedim. silikon piyangosu da olabilir sende ben 1.19v aşağı düşemedim. Ama sıcaklıklarda baya bir düşüş var. Oyunda net anlaşılıyor bu arada. Harika rehber 2 yıl sonra hortlatsam da 😃

Oyundaki akıcılık inanılmaz arttı. Bunu sabit voltaj vermeden yapmak harika işlemci sabit 3.7 GHz da çalışmıyor. Stock fan ile yaptım senin kadar düşemedim. silikon piyangosu da olabilir sende ben 1.19v aşağı düşemedim. Ama sıcaklıklarda baya bir düşüş var. Oyunda net anlaşılıyor bu arada. Harika rehber 2 yıl sonra hortlatsam da 😃
Çok sevindim, güle güle kullanın, oynayın ..

Geri
Yukarı