S10+ kamera için hangi ayarlar yapılmalı?

Schwerer Gustav

Kilopat
Merhabalar. S10+ cihazımda çektiğim fotoğraflardan pek memnun değilim. Fotoğraflar sanki bulanık gibi. Çekimleri yaparken kılıfı çıkarıyorum belki kameranın ışık almasını engeller diye. Lensi de temizliyorum. İnsan çekimlerinde pek sorun yok gibi ama onlar da hangi ayarı yaparsam yapayım yüzler makyajlı gibi çıkıyor. Güzelliği kapatsam dahi.

Manzara çekimi yapmayı seviyorum ancak pastel görünümlere yakın sonuçlar alıyorum biraz Zoom yapınca görüntü bulanıklaşıyor. Keskinlik için ne yapabilirim?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
20170711_193639.jpg

Bu fotoğrafı halen kullanmakta olduğum Note 5 cihazımla çektim. Bu fotoğraf üzerinden kendi fotoğraflarınız hakkında yorum yapabilir misiniz? Veya kendi çektiğiniz fotoğrafları da atabilirsiniz.

Samsung telefonlar genel olarak fotoğraf çekerken yüze ve başka nesnelere çok fazla keskinleştirme uygularlar. Ayrıca renkleri çok fazla abartır. Pro modunu kullanarak kendiniz ayarlama yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Samsung'un ekranları yüksek renk canlılığı sağlamak için renkleri abartır. Çektiğiniz fotoğraflara kendi telefonunuzdan bakarken olması gerekenden daha yüksek kontrasta sahip fotoğraflar görürsünüz. Ayarlardan doğal renk seçeneğini seçerek renk doğruluğunu arttırabilirsiniz.

Telefonların telefoto(zoom) kamerası her zaman ana kameradan daha zayıftır. Özellikle gece çekimlerinde fark çok belirgin olacaktır. Optik yakınlaştırma olmadığı sürece ne kadar yakınlaştırırsanız telefon fark etmeksizin o kadar görüntü kötüleşecektir.

Onun haricinde gece çekimlerinde sensör küçük olduğu için daha yüksek ISO değerlerinde çekmeniz gerekli ki bu da görüntü kirliliği yaşatıyor. Veya uzun pozlama yaparak iso kirliliğini engelleyebilirsiniz ancak bu sefer elinizin titremesi veya nesnelerin hareketi fotoğrafa yansıyacaktır.

Ben bir sorun göremedim. Karşılaştırma olması amacıyla benim S20+ incelememdeki fotoğraflarla karşılaştırır mısınız? Çok fazla fark olmaması lazım.

Ekran filiminiz buzlu cam gibi olanlardansa bulanık görüyor olmanız normal. Ben şuan PC monitöründe gayet iyi görüyorum.
Mat film değil hocam görüntüye sıkıntı etmesin diye normal film taktırmıştım.
Ben bir sorun göremedim. Karşılaştırma olması amacıyla benim S20+ incelememdeki fotoğraflarla karşılaştırır mısınız? Çok fazla fark olmaması lazım.

Sizin manzara çekimleriniz bana daha iyi göründü. Tabii cihaz ve kamera farkı var. Benimkiler benim hoşuma gitmiyor nedense keskin değil gibi görüyorum. Ya gözlerimde sorun var ya da bende sanırım.

Geri
Yukarı