S20 Ultra vs Note20 Ultra

Bütçe
10000

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
4 senedir kullandığım S8'imin geçtiğimiz hafta bisikletteki telefon tutucusundan kayıp düşmesi(nazar) sonucu ekranı kırıldı, ana ekranı sağlam fakat camınca çatlaklar var, kullanımı pek etkilemiyor, sadece dokunmatik değişimi yapan tamirciler var aslında onlardan hizmet alabilirim ama zaten 4 yıldır kullandığım telefon olduğu için artık değiştirmeye karar verdim, şarj performansı bataryayı geçen sene Deji marka ile değiştirdiğim halde cinnet getirttirecek cinsten kötü. Hiçbir şey yapmıyorum, öğlene kadar şarjım %50'leri görüyor, akşam eve %3-%5'le anca varıyorum ve hiçbir şey yapmıyorum. Mobil veri, konum ve senkronizasyonu kapatırsam ve güç tasarrufunu açarsam biraz daha uzun gidebiliyor. Telefon ayrıca 4 senelik olduğu için biraz hantal kalıyor, bir de güç tasarrufunu açınca iyice bayılıyor anlayacağınız. Ekranı aldığım ilk günden beri küçük geliyor, ama 4 senedir dişimi sıkıyorum. Ayrıca yeni çıkan telephoto fotoğraf çekebilen telefonlar çok ilgimi çekiyor. Uzun lafın kısası camın çatlaması değişim isteğimin tuzu biberi oldu, geçen sene batarya değiştirmeden önce Redmi Note 9 Pro almıştım fakat S8 bir Premium telefon olduğu için Redmi Note 9 Pro beni sarmamıştı ve bu yüzden onu az bir zararla birkaç günlükken arkadaşıma satmıştım.(kablosuz şarj, Aod'lu AMOLED ve Edge kenarlı ekran, OIS kamera, kaliteli ses kartı, Premium hissiyat başlıca sebepleri) şimdi bütçeyi çok fazla abartıp S21 Ultra almak istemiyorum, benim gözümde hiçbir telefon 2021 Türkiye'sinde 15 bin lira etmez. Telephoto kamera istediğimi söylemiştim, 100X Zoom yapabilmek istiyorum. Bundan dolayı iki cihaz arasında kaldım.

Cihazların teknik karşılaştırmaları; Compare Samsung Galaxy S21 vs. Samsung Galaxy S20 Ultra vs. Samsung Galaxy Note20 Ultra - GSMArena.com

Benim beklentilerim.
-İyi bir kamera. (Note20 Ultra daha iyi ama atla deve değil benim gözümde.)
-Uzun değil de geniş ve büyük ekran. (Note20 Ultra geniş ve kısa.)
-Büyük batarya. (S20 Ultra 500 mAh daha büyük bataryaya sahip ve hatırı sayılır miktarda fark atıyor.
-Olabildiğince yüksek RAM kapasitesi. (S20 Ultra'da 12 GB RAM var iken Note20 Ultra'da 8 GB var, bu bana göre en büyük handikap.)
-Hafızanın 2021 yılında yaşadığımızı gözeterek olabildiğince büyük olması. (Note20 Ultra'da 256 GB iken S20 Ultra'da 128 GB ama çok büyük problem değil SD kart alırım gerekirse ne yapayım?)
-Fiyat (S20 Ultra, indirimleri gözetirsek ortalama 1000 TL daha ucuz)
-5G (5G yok, bundan dolayı ucuz olan modeli tercih edersem ilerleyen zamanlarda telefonu değiştirmek istediğimde bana fazladan ödediğim 1000 TL daha az dokunur. + 5G'ye geçtiğimizde, şu anda 3, 5G'nin 4, 5G'den daha hızlı olması ve daha az şarj yemesi durumunun benzerini yaşayacağımızı düşünüyorum, herkesin telefonları 5G şebekesine bağlanınca 4, 5G şebekelerinin şu anda şişmesi gibi onlar da şişecek ve bize bir alt kanal 4, 5G boş kaldığı için yetecek diye düşünüyorum. Bugün hangimiz gerçekten 4, 5G'nin hızını ve stabilitesini telefonlarımızda kullanabiliyoruz? Yine de bu durumu sanki haksızmışım gibi düşünerek kıyaslama listeme tercih etmek istemesem de düz S21'i de ekledim)

Farklı markaları da tercih edebilirim(Apple ürünleri hariç). Forumdaş arkadaşların bu konuda bana fikirlerini belirterek yardımcı olmasını istiyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Galaxy S20 ve Note 20 serisindeki Exynos 990 işlemcisi pil ve ısınma konusunda sıkıntısı olan bir işlemci. Türkiye'de satılan S20 ve Note 20'lerde 5G yok. Alabiliyorsanız S21 serisine bakın derim, S21 serisinde bu sorunlar çözüldü ayrıca model farketmeksizin 5G seçeneği var(Ülkemizde 5G ihaleleri yapılmadığı için çalışıp çalışmayacağı kesin değil.). Kendi S20 incelememi fikir edinmeniz için buraya bırakıyorum.

Galaxy S20 ve Note 20 serisindeki Exynos 990 işlemcisi pil ve ısınma konusunda sıkıntısı olan bir işlemci. Alabiliyorsanız S21 serisine bakın derim, S21 serisinde bu sorunlar çözüldü. Kendi S20 incelememi fikir edinmeniz için buraya bırakıyorum.

Telephoto kamera olmadığı için pek sıcak bakmıyorum işte S21'e, yoksa iyi, idare eder duruyor.
S20 Ultra ve S21 battery drain testte 7 saat ekran süresi veriyor, eşit yani.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Isınma konusuna gelirsek, telefondan oyun oynayacak kadar oyun kalitemi düşürmüyorum. 17.3 ekranlı Laptopta oynadığım için bile kendime kızıyorum. Isınsın yani sorun yok, telefona işlem falan da yaptırmıyorum, maksimum yapacağı işlem 8K video çekmektir ki onu da yaptırmam, biz kim 8K video kim. Yeni yeni 1080p 'yi yeniyoruz...

Son düzenleme:
@TLPA, attığınız modeller ülkemizde satılmayan Snapdragon modelleri için geçerli. Telefoto kameraya çok ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.
Üstteki videoda açık açık Exynos yazdığı için kurcalamadım. Alttaki videoda da belirtilmemiş ancak yorumlarda birisi aşağıdaki gibi yazmış;

Exynos: 7hrs
Snapdragon: 9hrs

Başka bir videoda ise;

Exynos 8 saat 14 dakika görmüş, Snapdragon 9 saat 4 dakika görmüş. Farklı sonuçlar mevcut, elbette herkesin içirmesi aynı değil ama buradan abartılacak kadar fark olmadığını görüyoruz. Arada 1000 mAh gibi hatırı sayılır bir batarya boyutu farkı var, bunu da fazla harcamasıyla eşitliyor yani hemen hemen.

S20+ benim kendi cihazım, 1 aydır kullanıyorum. Kendi kullanımıma göre SOT süresinin 6 saat olduğunu söyleyebilirim. Hiç oyun oynamıyorsanız bu değer geçerli. Ayrıca boşta pil çok tüketiyor. 4 saatte 10% gibi bir şey tüketmişti sanırsam. Pil ömrü pek iyi sayılmaz S20'nin.

S20+ benim kendi cihazım, 1 aydır kullanıyorum. Kendi kullanımıma göre SOT süresinin 6 saat olduğunu söyleyebilirim. Hiç oyun oynamıyorsanız bu değer geçerli. Ayrıca boşta pil çok tüketiyor. 4 saatte 10% gibi bir şey tüketmişti sanırsam. Pil ömrü pek iyi sayılmaz S20'nin.
SOT 'un açılımı nedir?
4 saatte 10% iyi değil mi ya? Benim S8, 4 saatte %30-40 falan yiyor boşta beklerken. 🤣 Ben telefonu sabah 07:30 gibi şarjdan çekeyim, akşam 20:00 gibi eve geldiğimde %15 falan şarjı kalsın her türlü eyvallah derim, yeterli görürüm. Birde akşam beni 23:00 'a kadar falan sallarsa çok çok daha iyi olur. S8 'in beni eve getirebilmesi için ya gün içinde ikinci kez dolduruyorum yada güç tasarrufunu fullüyorum, 18:30 gibi %3-5 şarjla eve dönüyorum.

Exynos bu. Kötü biliyoruz, isteyerek de almıyoruz. Keşke Qualcomm 'lu modelleri getirseler de alabilsek, hala diretiyorlar ama yok işte yok. Telephoto kamera benim için olmaz ise olmaz durumda şu anda, yoksa Note 10 'a falan bile düşebilirim fiyatı uygun olduğu için. Telephoto kameralı başka önerilebilecek cihaz var mı?

Huawei P40 Pro var aslında da, her şey üçüncü parti yüklendiği için Can Değer 'in dediği gibi "Allah 'a emanet Security" oluyor, güvenmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı