S3 Mini CyanogenMod 11 Kurma Rehberi

Katılım
25 Nisan 2013
Mesajlar
3.988
Beğeniler
1.316
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, S3 Mini CyanogenMod 11 kurma rehberi ile karşınızdayım! :D Şimdi Cyanogen kurmanın artılarını sayalım ilk önce :

-Performans artışı kesinlikle oluyor, ilk açılışta biraz kasıyor ama daha sonra düzeliyor.
-Şarj seviyesi stock ROM'a göre fazlasıyla uzun.
-Samsung'un gereksiz uygulamarı siliniyor, uygulamaların silinmeside daha fazla depolama alanı demek. :D

Benim için sadece bir eksisi var. Oda sadece ROM atarak güncellememiz, yani ayarlara girip baktığımızda güncelleme gözükmüyor. Ama yakında buda gelecektir diye umuyorum. :) Haftada 1 güncelleseniz iyi olur, benim gibi hergünde güncelleyebilirsiniz yani. :D Ben can sıkıntısından yapıyorum gerçi. :D

Sorulara geçelim :

CyanogenMod kurunca garanti dışı kalıyor mu?
Evet, cihaz garanti dışı kalıyor. Ama Download sayacını sıfırlayıp (sıfırlamak için Triangle Away kullanabilirsiniz) stock ROM attıktan sonra garantiye geri giriyor. :)

Peki sorunlar var mı? Yani kendi kendine kapanma gibi?
Hayır hiçbir sorunu yok. Eskiden vardı gecelik sürüm olduğu için hergün güncelleme geliyor, hergün yeni bişe ekliyip, hataları düzeltiyorlar. :)

Şimdi, nasıl indireceğimize geçelim. :)

1- Buraya giriyoruz : http://novafusion.pl/downloads/
2- Burdan S3 Miniyi daha sonrada CyanogenMod'u seçiyoruz.
Ekran Alıntısı.PNG

4- Daha sonra aşağı inip CyanogenMod 11'i seçiyoruz ve Download diyoruz. Güncellendiğini nasıl anlıyacağım derseniz sonunda kodlar var. Daha doğrusu kod değil tarih. Şuan "2014.06.06" yazıyor. Yani 2014'ün 6.aynın 6'sında çıkan sürüm demek. Bu şekilde güncellendiğini anlayabilirsiniz. :) Recovery'e basıp indiyoruz. :)


Sonra yine S3 Mini'yi seçiyoruz ve Gapps kısmına girip çıkan dosyayı indiriyoruz.

Tamamdır. Bu iki dosyayı indirip telefonumuzun hafiza kartına atıyoruz. Daha sonra Odin ve CWM'mizi indiriyoruz.

Odin : Odin 3.rar — Yandex.Disk
CWM : recovery.tar.md5 — Yandex.Disk
Samsung USB Driver : Samsung Andorid USB Driver for Windows | SAMSUNG Developers

İlk önce Samsung USB Driver'i indirip kuruyoruz. :)
Daha sonra verdiğim iki dosyayı indiriyoruz. CWM'yi masaüstüne atıp, Odin RAR'ınıda masaüstüne çıkıyoruz. Odin'i açıyoruz. PDA Kısmına indirdiğimiz CWM'yi gösteriyoruz.
Ekran Alıntısı.PNG


Daha sonra telefonumuzu kapatıp ses kısma + ortadaki tuş + kilit tuşuna basılı tutup download moda giriyoruz. Daha sonra bir kere ses açma tuşuna basıyoruz ve telefonu ORJİNAL USB KABLOSU ile bilgisayara bağlıyoruz. Gördüğünüz gibi yukarda COM:4 yazdı, sizde COM:5 COM:6 falan yazabilir. Yalnız masaüstü PC ise arka portlara bağlamanızı öneririm. Laptop isede, şarjı dolu iken yapın. Gerçi yüklenmesi 1 dakika bile sürmüyor ama nolur nolmaz. Yukarda COM:4 yazısını gördüğünzde "Start'a basın ve dokunmayın, bilgisayarızda başka bi işlemde yapmayın. Telefon açılana kadar USB kablosunu kesinlikle çekmeyin. Daha sonra telefonunuz normal bir şekilde açılacak. Şimdi ROM'u kurmaya başlayabiliriz. Yine telefonumuzu kapatıyoruz, bu sefer ses açma + ortadaki tuş (home tuşu) + kilit tuşuna basılı tutuyoruz ve karşımıza CWM Recovery geliyor.Ses kısma tuşu ile aşağı, ses açma tuşu ile yukarı, kilit tuşu ilede giriyoruz.

1-Wipe data/factory reset yapıyoruz.Ses kısma tuşu ile aşağı inip "yes"e gelip kilit tuşuna basıyoruz.
2-Wipe cache partition yapıyoruz.Yine "yes"e gelip kilit tuşuna basıyoruz.

3-Mounts and storage'e girip, format/system yapıyoruz.

Yes'e gelip kilit tuşuna basıyoruz.4-İnstall zip from sdcard diyoruz.Karşımıza bazı seçenekler çıkıyor :

Choose zip from sd card : buraya girince hafıza kartına giriyor. Yani hafıza kartına attıysanız dosyayı bu seçeneğe gireceksiniz.

Choose zip from external sd card : Bu seçenekte telefon hafızası açılması gerekiyor.

Şimdii, bazı telefonlarda bu işler karışıyor. Tam tersi oluyor. Yani "Choose zip from sd card" telefon hafızasını açıyor, "Choose zip from external sd card"da hafıza kartımızı açıyor. :D Yani "Choose zip from sd card"a girdim, ROM gözükmüyor demeyin. :D Bazen böyle karışabiliyor. :)Daha sonra ROM'umuzu seçip, yine "yes"e gelip kilit tuşuna basıyoruz ve bekliyoruz.

Ve yüklenmesini bekliyoruz. En fazla 3-4 dakika sürecektir. Ama beklediğinize değecek, inanın bana. :)6- Yüklendikten sonra yine İnstall zip from sdcard'a girip, bu seferde Gapps'ımızı yüklüyoruz. O yüklendikten sonrada reboot system now diyoruz ve telefonumuz yeniden başlıyor. İlk açılış uzun sürecektir korkmayın. En fazla 10 dakikada açılır. Daha sonra dil seçimini ve diğer ayarları yapın.
CyanogenMod'umuz hazır. Ayarlara girip mobil veriyi kapatın TL'niz gitmesin. :DŞimdi Download sayacımızı sıfırlayalım, Stock ROM'a dönüp sıfırlamak daha uğraştırıcı, ROOT'layıp ROOT'u kaldırmak falan.
Triange Away'ı indirip kurun. Daha sonra açın.

Açtığınızda böyle birşey gelecek, sonsuza kadar hatırla diyip izin vere dokunun.
1.png


İzin ver diyince uygulama kapanacak, tekrar açın. Daha sonra uygulamayı alın diyor ben APK olarak indirdim, No Thanks diyip geçebilirsiniz. Aşağı inin, "reset flash counter" diyin.
2.png


Continue diyin.

3.png


Ve"ok" diyin.
4.png


Telefonunuzu yeniden başlatıp Triange Away uygulamasını kaldırın. İşte bu kadar. İstediğiniz zaman Stock ROM kurup garantiye geri sokabilirsiniz. :)

Özete gelirsek, Android ve CyanogenMod candır! :D Bu rehber sayesinde sizde telefonunuza sorunsuz kurabildiyseniz ne mutlu bana. :) Telefonu 3-4 ay önce almıştım, aldığımın 2.günü CyanogenMod kurdum, bu işlere çok meraklıyımdır. :D İlk kurduğumda bana çok harika gelmişti, bazı yerleri ingilizceydi, sonra işte gecelik sürüm olduğunu öğrendim hergün güncelledim. Artık tamamen Türkçe. Dediğim gibi hergün iyileştirmeler yapıyorlar, hataları düzeltiyorlar. Yeni şeyler ekliyorlar. :)Eğer CyanogenMod'u beğenmezseniz, orijinal ROM'a dönmek isterseniz @yktbf_1'in yaptığı rehbere bakabilirsiniz : S3 Mini Stock Rom Kurma Rehberi | Technopat Sosyal
 

Dosya Ekleri

 • Ekran Alıntısı.PNG
  Ekran Alıntısı.PNG
  1,8 KB · Görüntüleme: 1.339
 • Ekran Alıntısı.PNG
  Ekran Alıntısı.PNG
  9,1 KB · Görüntüleme: 1.409
 • Ekran Alıntısı.PNG
  Ekran Alıntısı.PNG
  29,9 KB · Görüntüleme: 1.090
Son düzenleyen: Moderatör:

RushBatu

Hectopat
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
424
Beğeniler
69
Merhaba. S3 mini kullananlar için faydalı olan bir rehber hazırlamışsınız.

Bende S3 mini kullanıyorum. Rehberinizi adım adım uyguladım. Fakat CWM Recovery'den sonraki adımlarda karışıklık yaşadım. Telefonumdaki menü ile yazdığınız yerler uyuşmuyordu. Biraz kurcalayarak dediklerinizi yaptım. İşlemleri bitirdim ve cihaz 25 dakika boyunca açılmadı. :) Bende yedekte bulundurduğum orjinal ROM'u Odin aracılığı ile cihaza yükledim. Şu an stabil çalışıyor. Sizden bu rehberi kullananlar ve kullanacaklar için birkaç isteğim olacaktı. :)

-'CWM Recovery'den sonraki 6 adımı yani Cyanogen modu daha anlaşılır ve açık bi şekilde kurmayı anlatırsanız iyi olur.
-Eğer yapabilirseniz videolu anlatım çok iyi olur.

Emeğiniz için Teşekkürler.
 

zekvan

Hectopat
Katılım
5 Haziran 2014
Mesajlar
65
Beğeniler
10
S3'de aynı şeyi yapsam olur değil mi?
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
Berkant Ayhan Karabudak
Katılım
25 Nisan 2013
Mesajlar
3.988
Beğeniler
1.316
Yer
İstanbul
Video değil de resimli bir anlatım yapabilirim. :) Akşam ablamın telefonunu alıp, resimleri çekip, konuyu güncellerim. :) Olmaz. S3'de Yöntemler daha değişik diye biliyorum. :)
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Yukarı