Saatlerce ders çalışabilmek

Her insan öyle değil malesef, istemek ve gerçekten o iradeyi kullanabilmek lazım ama bu da olmuyor. Bu insanlara "inek" tabiri veriyoruz ve zaten teknolojik aletleri abartılı kullanmıyorlar büyük ihtimal, artık bunu hayat aktivitelerine getirmişler. Biz nasıl bir şeyden zevk alıyorsak onlarda onlardan alıyor ve çok saatini harcıyor. Alışkanlık haline gelmiş diyebiliriz.

Programlanmış bir şekilde aşırı çalışıyorsa sıkıntı olmaz. Ben günlük olarak 3-5 saat arası ders çalışırım. Adamların hedefleri çok yüksekse bunu gerektirir zaten.
YKS 'ye hazırlanıyorum.

Hocam ben düzenli olarak saatlerce ders çalışan birisi olmadım ama bazı günler sabahtan akşama kadar çalıştığım olmadı. Toplasan 10-15 gün eder en fazla herhalde o da. :D Nasıl yaptın derseniz kendimi bitsin de bilgisayar oynayayım ya da telefona bakayım psikolojisinden çıkardım. Sadece öğrenmem gerektiğini düşünüp çalıştım. Tabii bir de eğlenceli olacağını düşündüğüm konularda böyle yaptım. Mesela Matematik ve Fizik çalışırken yapabilirim ama Biyoloji çalışırken çok zor.

Bir de sizin o saatlerce ders çalışır dediğiniz arkadaşlar geçmişten beri süregelmiş bir alışkanlığı devam ettiriyorlar. Genelde bizim gibi bilgisayar, telefon kullanmazlar pek. Bir senede ders çalışma alışkanlığını kazanan kişiler çok nadirdir. Sen nasıl rutin olarak bilgisayara bakıyorsun onlar da derse oturuyor herhalde.

Programlanmış bir şekilde aşırı çalışıyorsa sıkıntı olmaz. Ben günlük olarak 3-5 saat arası ders çalışırım. Adamların hedefleri çok yüksekse bunu gerektirir zaten.
YKS 'ye hazırlanıyorum.
Ben de yeniden hazırlanmak istiyorum ama uzun süre odaklanamıyorum. Bunu nasıl değiştiririm?

Hocam öncelikle bu sizin elinizde. Ben ne dersem deyim içinden gelmezse yapmazsınız. Öncelikle en çok kullandığın uygulamaları kendin sınırlamaya çalış. Olmazsa telefon, PC kitleme uygulaması kullan. Konu eksiklerini öğrenmek için Türkiye geneli denemelere gir. Böylece hem sıralamanı hem de konu eksiklerini öğrenirsin. Kaynak konusunda öneri yapamam ama deneme yaptıktan sonra seviyene göre kirtasyecilerden veya technopath eğitim bölümüne sorabilirsiniz? Eğer bir program oluşturursanız daha kolay olacaktır. Günde 4 saat Instagram giriyorsan 3 Saat'e indirmek gibi adımlar yap. Kendi hayatını değiştirecek kişi sensin. Ben sadece şu an küçük olsa da bir ışık tutuyorum yoluna. Umarım hedefini başarırsın.

Ben de yeniden hazırlanmak istiyorum ama uzun süre odaklanamıyorum. Bunu nasıl değiştiririm?
Dostum günaydın. Pomodro denen ders çalışma taktiği var. Hatta bunun için play store/app Store pomodro uygulamaları var. Nedir bu.pomodro? 25 dakika ders 5 dakika dinlenme. Yani bir saat içinde 50 dakika ders çalışmış olacaksın. Diyeceksin ki ben fazla ders çalışamıyorum. Her gün bir saatle başla. Bu pomodro yap. Hatta gri koç adlı YouTube kanalı var. Onla beraber çalışabilirsin. Söyle yazacaksın; Gri koç pomodro
7 saat birlikte çalışalım diye bir video var. Belki sen ilk başta yapamayabilirsin. Sen bir saat çalış. Gece yatağına vicdanın rahat bir şekilde yat. 5 dakika dahi olsa her gün ders çalış. Ama sakın aman yarın çalışırım şeklinde yapma.

Geri
Yukarı