Saba makamında olan ve söylemesi kolay şarkı var mıdır?

enes_yldrm_1

Hectopat
Daha fazla  
Yarın saba makamından bir şarkı söyleme ödevim var ama hangi şarkının söylemesi kolay bilmiyorum. Yardımcı olabilecek var mı?

"Mendilimin Yeşili Ben Kaybettim Eşimi" şarkısı hem kısadır hem okuması nispeten kolaydır. Fakat ses tonunuza göre birkaç oktav aşağıdan veya yukarıdan söylemeniz gerekebilir. Aklıma geldi; "Bir Dalda İki Kiraz" şarkısı da olabilir ama diğeri "-La" duraklı olduğu için onun kadar kolay olmayabilir seslendirmesi.

Abi valla kontretor mu bariton mu hangisi olduğumu bilmiyorum da benim attığım sanki o kadına göre daha düz okuyor gibi o yüzden onu seçtim yine de teşekkür ederim. (11. sınıf sayısalım)

Abi valla kontretor mu bariton mu hangisi olduğumu bilmiyorum da benim attığım sanki o kadına göre daha düz okuyor gibi o yüzden onu seçtim yine de teşekkür ederim. (11. sınıf sayısalım)
Orası yorumuna kalmış "Görmedim Alemde Felekte Vefa" diye bir eser var mesela. Biri şarkıyı iki oktav indirmiş diğeri çıkamadığı için sofyana çevirmiş, aksak ritmi. Böyle kafan iyice karışmış da olabilir. En iyisi şöyle yap; ikisini de dinle (mümkünse orijinale yakın olandan) sonra söyleyip sesini kaydet, kendin söylerken zaten hangisini daha rahat söylemişsin hissedersin ama dinleyince "bak burada bir tuhaf" olmuş gibi gelir zaten. Diyelim fark edemedin evde birine dinlet veya söyle, hangisini iyi söyledim diye.
Not: Ben de profesyonel müzisyen değilim de bildiğim kadar yardımcı olmaya çalıştım. Lise için ise çok kasma zaten ilgin varsa söyledikçe açılırsın. Tabi biraz iyi hocaya da denk gelirsen daha da açar sesini.

Yeni konular

Geri
Yukarı