Çözüldü Sabit diskimi bölemiyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ciri_88

Hectopat
Herkese merhabalar.

D diskini disk yönetimi üzerinden bölmeye çalıştığımda 199 GB yer olmasına rağmen "kullanılabilen küçültme alanı boyutu MB: 4783"yazıyor ben ise 80 GB bir alan bölmek istiyorum (C diskimde istediğim kadar yer yok ama orayı bölmeye kalktığımda 24 GB hepsini bölmeme izin veriyor)

D diski bölmeye çalıştığımda.

Ekran Alıntısı.JPG

C diskini bölmeye çalıştığımda.

Ekran AlıntısıCCCC.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
C bölümü dolu zaten nasıl alan ayırmayı düşünüyorsunuz? D bölümünden alan açın.

D bölümünde yeteri kadar yer var zaten ki bu "199, 15 GB" kadar?

Ben mekanik diski bölme işlemini pek anlamıyorum açıkçası. Bölümlerde ayrı ayrı Deep freeze gibi bir uygulama çalışacak ise tamam ama böyle özel bir amaç yok ise bu bölümleri fazlalaştırmak pek işe yarayan bir olay değil.
Bolumlendirme amacınızı merak ettim açıkçası.

Amacım Windows'un yanına Ubuntu kurabilmek.

Ayrıca sorunu 3.taraf yazılım ile çok rahat bir şekilde çözdüm, yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Çözümü en kısa zamanda buraya yazacağım ki başkaları da faydalansın.

Sorunu çözdüm.
Problem hard disklerin veriyi yazma biçiminin karışık sektörlere yazmasından kaynaklanmakta, mesela önce harddiskiniz 20 sektörden oluşuyor, sektör 1-5 arasına GTA kurdunuz ardından ise CS oyununu 5-10 sektörlerine kurdunuz ve GTA oyununu sildiniz. Hard disk CS oyununu 1-5 sırasına çekmek yerine olduğu yerde bırakır, siz Windows üzerinde yukarıdaki gibi bölme yaptığınızda size 10 ve 20 arasındaki bölümü gesterir ve 1-5 sektörlerini yok sayar. Tabi bu iş siz bilgisayarınızı kullanırken sürekli yaparsınız böylece iş iyice karışır.

[ÇÖZÜM]
1_ bilgisayarınızda istediğiniz kadar yer olduğuna emin olun.

2_ bu linkteki programı indirin ve kurun.
3_programı açın, bölmek istediğiniz diski bulun (kapasitelere bakarak emin olun) ve sağ tıklayın.
4_aşağıdaki fotoda gözüken " Resize/Move " seçeneğine tıklayın.

Ekran Alıntısı5456444654.JPG

5_aşağıdaki fotoda.
1 numaralı kısımdaki PNG olarak gözüken yer yeni açacağınız bölümü gösterir.
2 numaralı kısım normalde varolup onu böleceğiniz diskin dolu kıs mıdır?
3 numaralı kısım normalde varolup onu böleceğiniz diskin boş kıs mıdır?
4 numaralı kısım istediğiniz bölümü böldükten sonra geriye kalacak disk alanıdır.

tempsnip.png

6_şimdi bölmek istediğiniz kadar kısmı PNG görüntüsü haline getirin (PNG olarak görünen yerin boyutu üstteki diskleri gösteren bölümde "unallowed" olarak çıkacak altındada boyutu yazacaktır.)
7_üstteki maddede yaptıklarınızı tek bir tarafta PNG boşluğu olacak şekilde ayarladığınızdan emin olunuz! Her şeyi dikkatlice yapınız olacak sıkıntılardan şahsım sorumlu değildir!
8_yaptığınız şeye emin olduktan sonra "ok" tuşuna basınız.
9_aşağıda kırmızı kare içindeki tuş üstteki işlemleri yaptığınızda açık olacak (yapmak istediğinizden vazgeçerseniz programdan çıkabilirsiniz henüz bir şey olmuş değil)

Ekran Alıntısı.JPG

10_emin olduğunuzda kırmızı karedeki tuşa basın sizden yeniden başlatma izni isteyecektir, izin verin. Yeniden başladığında karşınıza siyah BIOS ekranı tarzı bir şey çıkacak işlem tamamlandığında yine disk yöneticisinden ayrılmamış alana harf girebilir veya dokunmayıp üstüne işletim sistemi kurabilirsiniz...

Yukarıdakiler kendi uğraşım ile 2 saatte bulduğum bir çözümdür lütfen izinsiz almayın ayrıca oluşan bir problemden şahsım mesul değildir zira program çok riskli işlere yaptığınız yanlış bir seçim sonucu girebilir.
Ben mekanik diski bölme işlemini pek anlamıyorum açıkçası. Bölümlerde ayrı ayrı deep freeze gibi bir uygulama çalışacak ise tamam ama böyle özel bir amaç yok ise bu bölümleri fazlalaştırmak pek işe yarayan bir olay değil.

D bölümünde yeteri kadar yer var zaten ki bu "199, 15 GB" kadar?

Ben mekanik diski bölme işlemini pek anlamıyorum açıkçası. Bölümlerde ayrı ayrı Deep freeze gibi bir uygulama çalışacak ise tamam ama böyle özel bir amaç yok ise bu bölümleri fazlalaştırmak pek işe yarayan bir olay değil.

Amacım Windows'un yanına Ubuntu kurabilmek.

Ayrıca sorunu 3.taraf yazılım ile çok rahat bir şekilde çözdüm, yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Çözümü en kısa zamanda buraya yazacağım ki başkaları da faydalansın.

Sorunu çözdüm.
Problem hard disklerin veriyi yazma biçiminin karışık sektörlere yazmasından kaynaklanmakta, mesela önce harddiskiniz 20 sektörden oluşuyor, sektör 1-5 arasına GTA kurdunuz ardından ise CS oyununu 5-10 sektörlerine kurdunuz ve GTA oyununu sildiniz. Hard disk CS oyununu 1-5 sırasına çekmek yerine olduğu yerde bırakır, siz Windows üzerinde yukarıdaki gibi bölme yaptığınızda size 10 ve 20 arasındaki bölümü gesterir ve 1-5 sektörlerini yok sayar. Tabi bu iş siz bilgisayarınızı kullanırken sürekli yaparsınız böylece iş iyice karışır.

[ÇÖZÜM]
1_ bilgisayarınızda istediğiniz kadar yer olduğuna emin olun.

2_ bu linkteki programı indirin ve kurun.
3_programı açın, bölmek istediğiniz diski bulun (kapasitelere bakarak emin olun) ve sağ tıklayın.
4_aşağıdaki fotoda gözüken " Resize/Move " seçeneğine tıklayın.

Ekran Alıntısı5456444654.JPG

5_aşağıdaki fotoda.
1 numaralı kısımdaki PNG olarak gözüken yer yeni açacağınız bölümü gösterir.
2 numaralı kısım normalde varolup onu böleceğiniz diskin dolu kıs mıdır?
3 numaralı kısım normalde varolup onu böleceğiniz diskin boş kıs mıdır?
4 numaralı kısım istediğiniz bölümü böldükten sonra geriye kalacak disk alanıdır.

tempsnip.png

6_şimdi bölmek istediğiniz kadar kısmı PNG görüntüsü haline getirin (PNG olarak görünen yerin boyutu üstteki diskleri gösteren bölümde "unallowed" olarak çıkacak altındada boyutu yazacaktır.)
7_üstteki maddede yaptıklarınızı tek bir tarafta PNG boşluğu olacak şekilde ayarladığınızdan emin olunuz! Her şeyi dikkatlice yapınız olacak sıkıntılardan şahsım sorumlu değildir!
8_yaptığınız şeye emin olduktan sonra "ok" tuşuna basınız.
9_aşağıda kırmızı kare içindeki tuş üstteki işlemleri yaptığınızda açık olacak (yapmak istediğinizden vazgeçerseniz programdan çıkabilirsiniz henüz bir şey olmuş değil)

Ekran Alıntısı.JPG

10_emin olduğunuzda kırmızı karedeki tuşa basın sizden yeniden başlatma izni isteyecektir, izin verin. Yeniden başladığında karşınıza siyah BIOS ekranı tarzı bir şey çıkacak işlem tamamlandığında yine disk yöneticisinden ayrılmamış alana harf girebilir veya dokunmayıp üstüne işletim sistemi kurabilirsiniz...

Yukarıdakiler kendi uğraşım ile 2 saatte bulduğum bir çözümdür lütfen izinsiz almayın ayrıca oluşan bir problemden şahsım mesul değildir zira program çok riskli işlere yaptığınız yanlış bir seçim sonucu girebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Özel bir amacınız varmış anladım.
Çözüm ve açıklama için teşekkürler.

Rica ederim. 🙂

Sanırım başlığı ben değil siz "[ÇÖZÜLDÜ]" işareti koyabiliyorsunuz düzenleme seçeneği göremedim zahmet olmaz ise işaretleyebilir misiniz? 😅(Genelde forumlarda yazar olmaya alışkın değilim kusura bakmayın)

Farklı programları kullanıp farklı sorunlarla karşılaşmıştım. Bu programı önereceğim bundan sonra. Çok daha rahat ve görsel açısından çok iyi. Mesela klasörleriniz 80GB yer kaplıyor siz diskte 95GB'tan az yer bırakırsanız kırmızı oluyor. Bu sayede rahat ayarlayabiliyorsunuz. Teşekkürler hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı