Sabit Diskler Veri Yazıldıkça Ağırlaşır Mı?

Boss Player

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Biraz saçma gelebilir ancak merak ettiğim soru.

Çok hassas bir terazi ile 10 TB'lık bir sabit diski boşken ve tamamen doluyken tartıp cevabı öğrenebiliriz.

Acaba sonuç ne olur? Mekanik diskler olduğu için ve 'veri yazılma' olayını sık sık duyduğum için sanki fiziksel bir müdahale oluyor gibi geliyor bana. Bu yüzden disk ağırlaşıyor falan diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum. : D

Sizce durum ne olur?

Edit: Bu arada aklıma CD'ler de geldi. Acaba boş bir DVD ile dolu DVD'nin ağırlık farkı var mıdır? Çünkü DVD'lere yazma işlemi uygulanınca gözle görülebilen bir değişim söz konusu oluyordu sanırım.

Ağırlığın artması için verinin fiziksel olması gerekir ki bu da mümkün değil.
Ayrıca böyle bir durum olsaydı 500GB yerine 500 gram harddiskim var derdik. :)
Ölçü birimleri boşuna yok.

İçerik ortamdan ağır olamaz. Bir binada yaşayan insanlar bina ortamının (ortam kelimesi sistem, kural, mühendisliğini de kapsar) ağırlını geçecek kadar doldururlarsa binayı çökertirler. Aynı kural masa için ve herşey için geçerlidir. HDD ve DVD de birer ortamdırlar. Ama uzay ortamıdırlar. Dünyada nüfus ne kadar artarsa artsın yada ne kadar çok bina yaparsak yapalım uzayın ağırlığını değiştiremeyiz. DVD ve HDD küçük manyetik parçalardan oluşan uzaylardır. Ve buna hiç bişeyin asla silinemeyeceği bilgisi de eklenince bildiğimiz uzaydan hiç farkı olmadığı anlaşılır.

Bilimsel cevap: Evet ağırlaşır! Fakat bir saniye;

Lomonosov-Lavoisier kanunu der ki
"Doğanın tüm işleyişlerinde hiçbir şeyin yoktan var edilmediği, tüm deneysel dönüşümlerde maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin tüm bileşimlerinde nicel ve nitel özelliklerini koruduğu gerçeğini tartışılmaz bir aksiyom olarak ortaya sürebiliriz."
Daha da basitleştireyim, madde yoktan var edilemediği gibi, vardan da yok edilemez. Sadece birinden ötekine dönüşebilir.

Fakat burada bir aksiyomdan bahsediyoruz, çünkü aslında bahsi geçen bu ağırlaşma 1TB'lık bir sabit disk için yaklaşık 10^-14(10 üzeri -14) gram gibi çok küçük bir sayıdır ve ihmal edilebilir. Bu sayı da maddenin yoktan var edilmesinden değil, sabit diskte depolanan enerjinin ağırlığından gelmektedir.

Bu değerin nereden geldiğini soracak olursan size cevabım manyetik dipol çiftlerinin potansiyel enerji formülünden olacaktır.

E=(μ/4π)*(μ1*μ2*cosθ)/(r^3)

Bir terabaytlık bir disk yaklaşık olarak 10^23 elektrona sahiptir ve birbirinden 0.1 μm uzaklıkta 10^12 manyetik alana bölünmüştür. Bu da demek oluyor ki her manyetik alanın momenti 10^11 μB'dur (Bohr magnetonu). Bohr magnetonunun formülü μB=(e*ℏ)/(2*m*e) şeklinde belirtilmiştir ve bu formülü yukarıdaki enerji formülüne koyarsak ve her manyetik alanın 4 komşu manyetik alanla etkileşimde olduğunu kabul edip 4 ile çarparsak, sabit diskimiz tamamen dolu iken toplam enerjinin 5 Joule'den fazla olamayacağı sonucuna ulaşırız (cosθ'ya göre değerler değişmektedir). E=m*c^2 formülünden yardım alarak anlayabiliriz ki 5J'lük bir enerji yaklaşık olarak 10^-14 grama denk gelmektedir.

Kıssadan hisse, evet sabit diskiniz ağırlaşmaktadır fakat bu çok ama çok küçük bir değerdedir.

Bilimsel cevap: Evet ağırlaşır! Fakat bir saniye;

Lomonosov-Lavoisier kanunu der ki
"Doğanın tüm işleyişlerinde hiçbir şeyin yoktan var edilmediği, tüm deneysel dönüşümlerde maddenin miktar olarak aynı kaldığı, elementlerin tüm bileşimlerinde nicel ve nitel özelliklerini koruduğu gerçeğini tartışılmaz bir aksiyom olarak ortaya sürebiliriz."
Daha da basitleştireyim, madde yoktan var edilemediği gibi, vardan da yok edilemez. Sadece birinden ötekine dönüşebilir.

Fakat burada bir aksiyomdan bahsediyoruz, çünkü aslında bahsi geçen bu ağırlaşma 1TB'lık bir sabit disk için yaklaşık 10^-14(10 üzeri -14) gram gibi çok küçük bir sayıdır ve ihmal edilebilir. Bu sayı da maddenin yoktan var edilmesinden değil, sabit diskte depolanan enerjinin ağırlığından gelmektedir.

Bu değerin nereden geldiğini soracak olursan size cevabım manyetik dipol çiftlerinin potansiyel enerji formülünden olacaktır.

E=(μ/4π)*(μ1*μ2*cosθ)/(r^3)

Bir terabaytlık bir disk yaklaşık olarak 10^23 elektrona sahiptir ve birbirinden 0.1 μm uzaklıkta 10^12 manyetik alana bölünmüştür. Bu da demek oluyor ki her manyetik alanın momenti 10^11 μB'dur (Bohr magnetonu). Bohr magnetonunun formülü μB=(e*ℏ)/(2*m*e) şeklinde belirtilmiştir ve bu formülü yukarıdaki enerji formülüne koyarsak ve her manyetik alanın 4 komşu manyetik alanla etkileşimde olduğunu kabul edip 4 ile çarparsak, sabit diskimiz tamamen dolu iken toplam enerjinin 5 Joule'den fazla olamayacağı sonucuna ulaşırız (cosθ'ya göre değerler değişmektedir). E=m*c^2 formülünden yardım alarak anlayabiliriz ki 5J'lük bir enerji yaklaşık olarak 10^-14 grama denk gelmektedir.

Kıssadan hisse, evet sabit diskiniz ağırlaşmaktadır fakat bu çok ama çok küçük bir değerdedir.
Bu seviyede bilimsel bir açıklama beklemiyordum açıkçası. Basit bir dille "Plakalar üzerine yüklenen enerjiden dolayı ağırlaşma görülecektir fakat bu enerji elektrik enerjisi olduğundan ve elektronun kütlesi bir hayli küçük olduğundan ihmal edilebilir." yazacaktım ki girdinizi gördüm.

Bir yerde okumuştum. İnternet alemindeki tüm veriler bir insan elinin başparmağının yaklaşık iki katı boyutta ve ağırlıkta diye. Gerçi Kutay arkadaş formüllerle gelmiş :) Dediğim biraz hafif kalıcak yanında.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı