Sabit IP Oluşturma ve Port Açma

xedas89

Kilopat
Merhabalar. Port açmak istiyorum fakat IP adresmi sabitleme konusunda sıkıntılar yaşıyorum. İnternetimi telefonumdaki Wi-Fi bağlantısını USB kablo ile bilgisayara aktararak kullanıyorum. Modem olarak ise MW40v1 VINN kullanıyorum. Varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 ve başlangıç IP adresi 192.168.1. 100-200 arasında görünürken bağdaştırıcı ayarlarından baktığım zaman görünen ağ geçidi ile IP adresleri farklı görünüyor. Bağdaştırıcı ayarlarından 192.168.1.50 şeklinde sabitlemeye çalıştığım zaman ise internete erişim sağlayamıyorum. Kafam çok karışmış durumda yardımcı olursanız sevinirim.

1.png

2.png

Modemdeki ayarlara dokunmayın sadece bilgisayarınızdaki IPv4 ayarlarından 192.168.1.x şeklinde (x olan yere uygun herhangi bir sayı gelebilir.) ayarlayın. Sonra modem ayarlarında port açma kısmında IP adresi olarak sabitlediğiniz adresi girin ve açacağınız portları ayarlayın ve kaydedin. Modemi yeniden başlatın yeterli.

Modemdeki ayarlara dokunmayın sadece bilgisayarınızdaki IPv4 ayarlarından 192.168.1.x şeklinde (x olan yere uygun herhangi bir sayı gelebilir.) ayarlayın. Sonra modem ayarlarında port açma kısmında IP adresi olarak sabitlediğiniz adresi girin ve açacağınız portları ayarlayın ve kaydedin. Modemi yeniden başlatın yeterli.
Dediğiniz şekilde yaptığım zaman otomatik ip al ayarına geri getirene kadar internete erişim sağlayamıyorum.

192.168.1.50 yaparsanız olmaz çünkü DHCP 192.168.1.100 ile 200 arasını dağıtıyor. Bilgisayarınızı DHCP'nin dağıttığı IP aralığından bir IP'ye sabitleyin. Mesela 192.168.1.140 gibi.

Varsayılan ağ geçidi de 192.168.1.1 olacak.

192.168.1.50 yaparsanız olmaz çünkü DHCP 192.168.1.100 ile 200 arasını dağıtıyor. Bilgisayarınızı DHCP'nin dağıttığı IP aralığından bir IP'ye sabitleyin. Mesela 192.168.1.140 gibi.

Varsayılan ağ geçidi de 192.168.1.1 olacak.
Onu da denemiştim fakat aynı şekilde ayarları uyguladığım an internet erişimim kesiliyor. Yanlış bir şey mi yapıyorum anlamıyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_15.png
    Screenshot_15.png
    8,5 KB · Görüntüleme: 273
Turkcell ile alakalı olabilir. Zira Uydunet statik IP'ye izin vermiyordu. Ücret karşılığında izin verdiler. Portu da bu şekilde açabildim sadece. Yarın bir görüşün operatörle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı