Sabot Cinsi Tank Mühimmatı

Sonraki Konu Ne Olsun?

• Oy verenlerin toplamı
    16

StronkComrade

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523285302
Daha önceki konumda Tank Mühimmatlarını basitçe belirtmiştim bu sefer onlardan en aktif kullanılan Sabot cinsini detaylıca anlatacağım.

385521

Sabot Mühimmatlar günümüzde en fazla kullanılan mühimmat türüdür, günümüzde Tanklara karşı Sabot mühimmat kullanıyor. Eskiden HEAT (Yüksek Patlayıcı Anti-Tank Mühimmatı) mühimmatlar kullanılıyordu lakin günümüzde HEAT mühimmatlardan tanklar etkilenmiyor çünkü günümüzde bir çok koruma yöntemi var. Bu korumalardan bir tanesi Reaktif Zırh'dır, sağ aşağıda T-72 Tankının T-72B Modernizasyonu halini görüyorsunuz,

385520

bu modernizasyonun en önemli özelliklerinden birisi ERA (Explosive reactiv armor) lardır.

385518

Bu ERA gelen Yüksek patlayıcı mühimmatın ana zırha ulaşmasını neredeyse hatta tamamen engeller ERA içerisindeki patlayıcı dışa doğru infilak eder ve gelen merminin etkisini kırar
(ERA vb. şeylere başka konularda detaylıca anlatacağım) Sabot mermi şarapnel yaymaz ve oldukça az öldürücü gücü vardır, Tankı deler ve geçer, boşluklu zırhlarda takılmaz yani delebildiği noktaya kadar deler. Boşluklu zırh 1970 yıllarında çok uygulanan bir sistemdi çünkü o zamanlarda HEAT Mühimmatlar oldukça çok kullanılıyordu ve ERA Daha bulunmamıştı. Sabot mühimmatlar ERA'dan etkilenmezler Sabot o kadar hızlıdır ki Reaktif zırh patlamadan önce mermi çoktan tankı vurmuş ve delmiş olur, bu mermi kinetik enerjisi bitene kadar delmeye devam eder; 10 tane tankı yan yana koyarsanız ve sabot cinsi bir mermi ile vurursanız kinetik enerjisi bitene kadar 10 tankı da deler geçer. Bu mühimmat çok hızlıdır ve düşüşü çok azdır hem çok hafiftir, hızlıdır ve düşüşü azdır bu yüzden çoğu mühimmat türünde tank namlusu hafif bir yükselti ile ateş eder.

Sabot mühimmatların avantajları;
-Çalı çırpı vb. nesnelerde takılmazlar ( infilak etmezler)
-Ek koruma yöntemleri ile engellenemezler ( Deliş gücünün üstüne bir takma zırh değil ise)
-Reaktif zırhlar tarafından engellenemez.
-Boşluklu zırhlarda takılmazlar.
-Duvar vb. cisimleri delip arkasındaki tankları vurabilirler.
-Hafiftir ve hızlıdır bu yüzden çok fazla düşüş yapmazlar ve buda tank nişancısının işini kolaylaştırır .
-Hesaplıdır üretim maliyeti azdır.

Sabot mühimmatların dez avantajları;
-Mesafe artıkça kinetik enerjisini kaybedip deliş gücünü yitirmeye başlar.
-Sekma ihtimali diğer mermilere göre daha fazladır.
-Normalizasyon değerleri yok denecek kadar azdır.
-Deliş gücü HEAT cinsi mühimmatlara göre daha düşüktür.
-Namlunun uzunluğu deliş gücünü etkiler.
-Kendinden ateşleme gücüne sahip değildir.

Daha önceki konuda belirtiğim gibi Sabot cinsi mühimmatlar 4'e ayrılır (APCBC, APCR, APDS, APFSDS)

APCR: 2. Dünya Savaşında kullanılan bir Sabot türüdür.

APDS: 1960-1975 Yılları arasında kullanılan sabot türüdür.

APFSDS: Günümüzde kullanılan sabot türüdür.

385522

Son düzenleme:
Güzel olmuş ellerine sağlık. Fakat keşke daha az detaylı olsaydı:) Yani buradaki kimse malum tank operatörü olmadığı için yoğun bilgide kaybolabilir:) Nokta atışı yaparsan daha faydalı olur konuların:) Ben keyif aldım okurken.

Güzel olmuş ellerine sağlık. Fakat keşke daha az detaylı olsaydı:) Yani buradaki kimse malum tank operatörü olmadığı için yoğun bilgide kaybolabilir:) Nokta atışı yaparsan daha faydalı olur konuların:) Ben keyif aldım okurken.
Çok teşekkürler :D beni çok sevindirdin birileri benim konumu okuduysa ne mutlu bana. Dediklerinizi dikkate alacağım bu konu aslında daha hiç bir şey bundan daha detaya girersem örnek olarak DM-53'ün zırh deliş değerlerini, deliş efektifini ve daha nelerde neler yazardım ama insanların kafasını yormak istemedim çünkü bu konuları çokta merak eden olmuyor. Ben böyle şeyler ile çok ilgileniyorum dil okuyorum ama Tank mühendisi olmak çok isterdim. Konumu okuduğun için çok teşekkürler var ol Cansın :D

Son düzenleme:
Ben böyle şeyler ile çok ilgileniyorum dil okuyorum ama Tank mühendisi olmak çok isterdim. Konumu okuduğun için çok teşekkürler var ol Cansın :D
Çok detaydan ziyade bilginin ilgi çekici kısımlarını ve görsellerle anlatmaya çalış daha çok. Mesela uçak motorları konusunda ben resim koymasaydım ve sadece sayfalarca anlatsaydım kimseye bir anlam ifade etmezdi çünkü alanı değil kimsenin:) Onun gibi düşün yani:) Umarım savunma sanayinde bir kariyerin olur o zaman:) Sevdiğin işi yaparsan bir gün bile çalışmazsın:) Cansın sen de:)

Çok detaydan ziyade bilginin ilgi çekici kısımlarını ve görsellerle anlatmaya çalış daha çok. Mesela uçak motorları konusunda ben resim koymasaydım ve sadece sayfalarca anlatsaydım kimseye bir anlam ifade etmezdi çünkü alanı değil kimsenin:) Onun gibi düşün yani:) Umarım savunma sanayinde bir kariyerin olur o zaman:) Sevdiğin işi yaparsan bir gün bile çalışmazsın:) Cansın sen de:)
Haklısınız ama bu siteyi pek çözemedim resimleri yerleştirmeyi falan ama onları tam olarak çözersem cidden konular üzerinde çalışacağım. Çok teşekkürler inşallah savunma sanayide bir yerim olur ama bu şu anlık %1 ihtimal falan çünkü orayı görmek cidden çok zor mühendislik okuyabilirim ama bilmiyorum bu zamandan sonra. Uçakları çok severim zaten profil imzasında 777-9X Yazıyor :D
Aylar sonra şu gelecek konu oylarını kontrol ediyorum. Baya oylama yapılmış aslında, oyları görmediğim için kontrol etmemişim. Yarın detaylıca Rusların T-90 Tankının özelliklerini ve zırh kalınlıkları ile ilgili bir konu oluşturacağım, o konunun aldığı oylara göre de diğer tankları.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı