Saç kesme makinasının bıçakları hareket etmiyor, neden olabilir?

HeyDouglas

Hectopat
Alet braun mgk 3220. İçindeki alet dönüyor ama başlığı takınca bıçaklar hareket etmiyor. Braunu kimseye önermiyorum. İlk aldığımda şarjı bi süre sonra 15dk dayanmaya başladı serviste değiştirdiler sonra tekrar şarjı az gitmeye başladı garantisi bittiği için şimdi servise götüremiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230128_124908.jpg
    IMG_20230128_124908.jpg
    160,7 KB · Görüntüleme: 103
  • IMG20230128124730.jpg
    IMG20230128124730.jpg
    172,3 KB · Görüntüleme: 91
Aynı sorun A-101'den almış olduğum Piranha markalı tıraş makinesinde de olmuştur. Büyük ihtimalle başlığın arası dolmuş olabilir. Eğer elinizden geliyorsa yaldızıyla birlikte bıçak ve bıçak başlığını ayırın temizleyin. Ama biraz zahmetli bazen bıçak vs. oturmuyor.
Diğer yolu ise WD-40 sıkmak başlığın metal kısımlarına. Daha sonra da makine yağı damlatmak.

Üst başlığı söküp temizleyip takın ama unutmayın o yaylı mekanizma adamı delirtir, bende bu tip makina varken 10dk sürüyordu yayı oturtmam.

Temizledikten sonra çok büyük ihtimalle çalışır, çalışmıyorsa motorun gücü yetmediği için üst kısmı hareket ettiremiyor olabilir.

Alet Braun mgk 3220. içindeki alet dönüyor ama başlığı takınca bıçaklar hareket etmiyor. Braun'u kimseye önermiyorum. İlk aldığımda şarjı bir süre sonra 15dk dayanmaya başladı serviste değiştirdiler sonra tekrar şarjı az gitmeye başladı garantisi bittiği için şimdi servise götüremiyorum.

Aynı aletten kullanıyorum, uç kısmını hiç temizlememişsiniz bariz belli. Ucu takın suyu açın yıkayın lavaboya doğru sallayın pislikler tek tek dökülmeye başlar. İyice suyla temizledikten sonra makine yağı damlatın ve her tıraştan sonra suyla iyice yıkayıp makine yağı damlatmayı ihmal etmeyin. Yani kuru kuru içi kirli kalmasın bıçak kısmının, sebebi bu yani. sökme dağıtma olmadan ben 3-4 senedir bu şekilde temizleyip kullanıyorum, uç kısmı suyla yıkanır ya da kıl kalırsa tıkanıp çalışmaz.

Aynı aletten kullanıyorum, uç kısmını hiç temizlememişsiniz bariz belli. Ucu takın suyu açın yıkayın lavaboya doğru sallayın pislikler tek tek dökülmeye başlar. İyice suyla temizledikten sonra makine yağı damlatın ve her tıraştan sonra suyla iyice yıkayıp makine yağı damlatmayı ihmal etmeyin. Yani kuru kuru içi kirli kalmasın bıçak kısmının, sebebi bu yani. sökme dağıtma olmadan ben 3-4 senedir bu şekilde temizleyip kullanıyorum, uç kısmı suyla yıkanır ya da kıl kalırsa tıkanıp çalışmaz.
Ürün ben ünide olduğum için yaklaşık 5 6 aydır hiç kullanılmadı ve o kadar da kirli görünmüyor kıl o makinenin çalışmasına o kadar etki eder mi bilmiyorum ama temizlemeye çalışacağım

Motorun ucuna bağlı olan ilk resimdeki parçayı parmağınızla sertçe tutup makineyı çalıştırır mısınız?
Ne etkisi olur

Motorun ucuna bağlı olan ilk resimdeki parçayı parmağınızla sertçe tutup makineyı çalıştırır mısınız?
Denedim

Ürün ben üniversite de olduğum için yaklaşık 5 6 aydır hiç kullanılmadı ve o kadar da kirli görünmüyor kıl o makinenin çalışmasına o kadar etki eder mi bilmiyorum ama temizlemeye çalışacağım.

Ne etkisi olur.

Temizse yağsız kalması en büyük etken, yağlayınca düzelecektir deneyin göreceksiniz. O problemi yaşadığımda 2-3 damla makine yağını uca damlatıyorum haliyle zorlanmadığı için de şarjı hemen bitmiyor. Tabii her tıraştan sonra şarja takıyorum ama normal artık yıllar oldu alalı.

Temizse yağsız kalması en büyük etken, yağlayınca düzelecektir deneyin göreceksiniz. O problemi yaşadığımda 2-3 damla makine yağını uca damlatıyorum haliyle zorlanmadığı için de şarjı hemen bitmiyor. Tabii her tıraştan sonra şarja takıyorum ama normal artık yıllar oldu alalı.
Umarım doğru yağladım

Umarım doğru yağladım
Çalıştı herkese teşekkürler

Dosya Ekleri

• IMG20230128141229.jpg
    IMG20230128141229.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Eğer o parçada bir gevşeklik varsa başlığı çıkarınca dönüyormuş gibi görünür ama başlığı takınca motor boşa döner.

Eğer parmakla tutunca durdurabiliyorsanız o parçada sorun yoktur. Diğer arkadaşların bahsettiği gibi kıldan tıkanmıştır.
görünürde kıl yoktu içini açınca yan taraflarından çıktı ve biraz yağladım çalıştı

Geri
Yukarı