Saç Yasağı

İnsanların ileride tek başına uçacağına inanmana gerek yok çünkü bu gözümüzü önünde :D Olacak yani bu gidişle.

Ama bunun okuldaki saç uzunluğu ile bir alakası olup olmadığı noktasında şüpheliyim.
O kadar uzun saç bırakılmaz yani.

Biz neyi tartışıyoruz burada :D Okula o şekilde gelinmez kardeşim :D Bundan ötesi yok. İstediğin kadar uzat saçını ama bunu okulda yapmak kurallara aykırı.
Bende bu kuralım arkasındayım her daim.

Bende hiç sevmem kısa saçı ama şuan uzun değil saçım, orta yani. Okul başlamadan önce oluyoruz tıraşımızı.

Okul ile kurbanlık mezbaha arasında bir fark olmalı :D Okula kısa saçla gidilir, sakalsız gidilir. Bu böyledir yani.

Bu saçlarla gidilse gidilse diskoya gidilir bu saçla öğrenci okumaz.

Herkesin bu saçla geldiğini düşünsene yada herkesin serbest bir saç şekliyle geldiğini ne tipler gelir düşünmek bile eğitimi sonlandırır. :)

Bunun laiklik ya da dinle bir alakası yok. Her yerde olduğu gibi okulun da bazı kuralları var ve olmalı da.

Saç serbest olsaydı kim ne şekilde gelir gerçekten merak ediyorum saç konusunda okulların kimileri çok ciddi kurallar koyuyor herkesin istediği gibi disiplinsiz bir ortam olursa, kural da yoksa orada bir kaos başlayacak demektir.

Türkiye'deki eğitim kuralları ve anayasalar darbeden kalma kurallardır. Yani askeri düzene göredir sosyal çevre. Dünyada eğitimde en çok kısıtlama yapılan ülkelerden biri de Türkiye'dir ve madem bu kısıtlamalar eğitim kalitesini arttırıyor neden şu an dünya eğitim kalitesi ülkeler sıralamasında son 5'teyiz?

Sadece kural koyarak eğitim olmuyor demek ki. Başka şeyler de yapmak gerekiyor. Önce şu eğitim sistemini baştan aşağı değiştirmek lazım. Yasaklar ve kurallar ayrı bir konu, eğitim kalitesi apayrı bir konu.

Sadece kural koyarak eğitim olmuyor demek ki. Başka şeyler de yapmak gerekiyor. Önce şu eğitim sistemini baştan aşağı değiştirmek lazım. Yasaklar ve kurallar ayrı bir konu, eğitim kalitesi apayrı bir konu.

Demek istediğim okullarda kural bu kadar aşırı olmamalı. Kimsenin bir tarzı, giyinişi, sosyal benliği olmuyor sonra ileride.

Türkiye'deki eğitim kuralları ve anayasalar darbeden kalma kurallardır. Yani askeri düzene göredir sosyal çevre. Dünyada eğitimde en çok kısıtlama yapılan ülkelerden biri de Türkiye'dir ve madem bu kısıtlamalar eğitim kalitesini arttırıyor neden şu an dünya eğitim kalitesi ülkeler sıralamasında son 5'teyiz?

Okul sonuçta dingo'nun ağırı değil. Saç sakal kesilmeden gidilirse ne olacak ? Darbeden kalma yasa ve askeri düzenden önce M.E.B.'in neden böyle bir kurum olduğunu sorgulamak lazım. 5. sırada olmamızın tek sebebi diyanet için ayrılan bütçe eğitime ayrılmıyor...

Okul sonuçta dingo'nun ağırı değil. Saç sakal kesilmeden gidilirse ne olacak ? Darbeden kalma yasa ve askeri düzenden önce M.E.B.'in neden böyle bir kurum olduğunu sorgulamak lazım. 5. sırada olmamızın tek sebebi Diyanet işleri için ayrılan bütçe eğitime ayrılmıyor...

Herkesin bu dünyada bir hayal ettiği bir görünüşü ve tarzı vardır. Saç ve sakalın öğretmenleri rahatsız etmemesi gerek. Etmemeli. Çünkü sen özgürlük diyorsun, okullarda insan hakları dersi veriyorsun sonra da saçını kes diyorsun... Okul bilgi edinme yuvasıdır, kısıtlanma değil. Askeri nizam ile 12 yıl eğitim görmek insanları bezdiriyor.

Şunu demek istedim başka bir ülkede okumuş biri olarak. Size ne? İnsan kendi istediği gibi gitmeli okula. İsterse keçi sakallı, ister uzun saçlı. Hatta serbest kıyafette olmalı ama neyse. Biz özgür bir ülkedeyiz.

Ve bu arada insanların taş devrinde bile milletin saçına, sakalına karıştığını düşünmüyorum. Binlerce, on binlerce yıllık insanlık döneminde nedir bu kadar kısıtlama akıl almıyor...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı