Saçlarım yanlardan açılıyor ne yapmalıyım?

lyforeid

Hectopat
Makaleler
1
18 yaşındayım ve saçlarım yanlardan açılmaya başladı. Her gün sabah kalkar ve saçımı şampuanlayıp yıkarım. 10 dakika kadar fön makinesiyle düzleştirip tararım. Her zaman soldan sağa doğru tarıyorum ve sol tarafta ki açılma sağ tarafta ki açılmaya göre daha fazla. Son zamanlarda soldan sağa doğru taramak yerine yukarıdan aşağıya doğru tarayıp elimle saçımı düzeltmeye başladım çünkü artık çok fazla dökülmeye başladı. Saçımı sıfıra vurup yaklaşık 5-6 ay o şekilde gezmeyi planlıyorum fakat çevrem yüzünden utanıyorum yani bana yakışmayacağını düşünüyorum. Babamın saçlarının yan tarafları tamamen dökülmüş vaziyette fakat üst taraflarda bir sıkıntı yok. Annemde ise yaştan ötürü saç dökülmesi var genetik saç dökülmesi yok. Lütfen konu hakkında bilginiz yoksa yorum yapmayın. Bilgili arkadaşlar şu sorulara cevap verirse mutlu olurum:
  • Saçımı 0'a vurup öyle dolaşsam bir faydası olur mu?
  • Doğal yöntemlerle, yanlardan dökülen saçlarımı tekrar çıkarmanın bir yolu var mı yoksa orada ki saç telleri tamamen öldü mü?
  • Saçları gürleştirmenin bir yolu var mı?

10 dakika kadar fön makinesiyle düzleştirip tarıyor musun? Hocam normal bir durum açılması. Çok yıpranır saç.

19 yaşındayım ve benim de saçlarımın yanları hem beyazlıyor hem seyrek. Kısa kestirince parlıyor hatta saçlarımın arkasından kafamın derisi. Takmayın bu kadar. Her gün fön çekmezdim yerinizde olsam. İlla çekecekseniz de, yüksek ısıda çekmeyin.

Türkiye'de yaşamak hiç stresli değil :D

Saçınıza fazla bakım yapıyorsunuz bana göre. Her gün suya, şampuan gibi bir kimyasala ve fön makinesinin rüzgarına maruz kalması saçınızı yıpratıyor olabilir. Biraz daha kendi haline bıraksanız iyi olur. Kuaför dışında saçım fön makinesi görmüyor, lise 2. sınıfta saçlarımı taramayı da bıraktım. [Şuan üniversitedeyim] Senelerdir kendi yolunu buluyor keratalar. Kasmayın bu kadar.

Saçlarınızı 0'a vurmaktan önce günlük bakım düzeninizi değiştirip değişiklik olup olmadığına bakabilirsiniz.

Saçımı sıfıra vurup yaklaşık 5-6 ay o şekilde gezmeyi planlıyorum fakat çevrem yüzünden utanıyorum yani bana yakışmayacağını düşünüyorum.

Yakışmaz diye bir şey mi var. Hem utanmazına hiç gerek yok Johnny Sins bile kel adam hiç utanıyor mu? Saç sizin kafa sizin diğerlerinin ne düşündüğü umrunuzda olmasın.

Arkadaşım da saçının seyrekleştiğini düşünüyordu 3 numaraya vurdu ve olumlu sonuç aldı.

Benim de saçım kıvırcık olduğu için genelde kıvırcık olan kısmı kestiririm ve asla saçım seyrekleşmedi sizler gibi. 🤷🏿

Saçı sıfıra vurdurmak hiçbir işe yaramıyor, sadece saçının dökülmediğini görüp psikolojik olarak iyi hissediyorsun. Kan testi ve tsh testi(kan testinde tsh'de çıkıyor) yaptırman iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı