Saçma bulduğunuz görgü kuralları

Yaşça bizden büyük olanlara saygı duyulması gerektiği kuralını inanılmaz saçma buluyorum.
Saygı, hak edilen bir inceliktir; bundan dolayı da "saygıda zorunluluk" dayatmasından nefret ediyorum.

Yaşı ilerlemiş fakat belirli bir olgunluğa erişememiş; saygısız, laubali, taşkın insanlara sırf yaşından ötürü ben de saygı duyulması gerektiğinin düşünülmesini inanılmaz saçma buluyorum. Yaşı küçük olan insanlara amenna fakat belirli bir yaştan sonra olgunlaşamamış, ne yapıp ne yapmaması gerektiğini öğrenememiş bir insana niçin anlayış göstermek zorun olayım ki? Neden saygı göstereyim?

Bütün bunlara ek olarak "büyükler her zaman haklıdır, küçükler her zaman saygı duymalıdır" gibisinden zoraki dayatılan görgü kurallarını da saçma buluyorum.

Bence en saçması el öpmek daha çok itaat ve kölelik dönemini andıran bir yapı gibi geliyor.
Not: En mantıklı olanı saygısız bulmanız çok mantıksız geldi. Büyüğe saygı göstermek demek itaat etmek, dediğini yapmak, fikirlerini benimsemek demek değildir. Kastedilen onlara insani olarak değer vermek, davranışlarda dikkatli olmaktır. Tabi yaşlının da yaşını almış olması (olgun) beklenir orası ayrıdır.
Gereken kişiye saygı gösterilir. Saygı doğuştan değil sonradan edinilen bir şey.
Ona saygı değil, saygın olma, saygınlık denir. Saygıyı barındırsa da esas olarak itibari bir durumdur.

Saygı büyüğe değil hak edene verilir. Siz mevzuyu yanlış anlamışsınız " büyüğe saygı göstermek diyenler" hak etmiyorsa zaten duyulmaması gerekir. Bu kadar basit.

Ona saygı değil, saygın olma, saygınlık denir. Saygıyı barındırsa da esas olarak itibari bir durumdur.
Reveveri=Hürmet göstermek
Yani saygı da hürmet göstermektir. Hürmet ise saygının fiili hali olarak sayılır. Bu yüzden saygı edinilen bir şeydir. Repature ise saygınlıktır. Yine fiili bir kelimedir.

Reveveri=Hürmet göstermek
Yani saygı da hürmet göstermektir. Hürmet ise saygının fiili hali olarak sayılır. Bu yüzden saygı edinilen bir şeydir. Repature ise saygınlıktır. Yine fiili bir kelimedir.
Olayı oraya indirirsek Latince "reputare" Fransızca "repütasyon"dan gelir fakat bunların hepsi eski lügat üzerinden çekimlenip, yapımlanmıştır. (Hürmet Arapça kökenli (hrm) halinden " حرمة " olarak yani kutsala atfedilen şeklinde dilimize girmiştir. (Yeni Lisan makalesinden sonra bunları düzenleyen olmayınca kelimelerin günümüz hali biraz kafa karıştırabiliyor tabi))

Son düzenleme:
Büyüklere saygı göstermeyenlere gülüyorum:D çünkü başlarına aynısı geliyor hep. Büyüklere saygı küçüklere sevgi gösterirseniz ekdiğiniz şeyi biçersiniz. Biri yazmış büyükler ne derse desin ses çıkarmamak. Eyyyy. Adı üstünde görgü kuralı yere mekana göre değişiyor.

Evet, herkes saçma bulduğu bir görgü kuralını yazsın bakalım. Önce ben başlıyorum. Ben yaşça bizden büyük olanlara saygı duyulması gerektiği kuralını inanılmaz saçma buluyorum. Amacını da anlamış değilim.

Müşteri her zaman haklıdır bana saçma geliyor.

Sırf yaşı büyük diye birine saygı duymak... Bakıyorsun akıl olay yerini terk edeli 50 yıl olmuş. Söylemlerine iniyorsun, mantık ve iradeyle ilgili hiçbir iz yok. 21. yüzyıldaki temel ihtiyaçların farkında değil, taş devrinde mağarasında kendine vakit ayıran ataları duysa bunların dediklerini garipser bu hangi dönemin hominidae'si diye. Ben buna niye saygı göstermek zorunda olayım? Gitsin kendi döneminde mağarada taş mı oyuyordu ya da mızrakla mamut mu kovalıyordu, ne yaptıysa aynısını yapmaya devam etsin.

Sonra da haberlerde görüyoruz eşeğin/köpeğin/ineğin "arkasında" çekilmiş videolarını ya da torunu tenhaya çekme çabalarını. Görüyoruz "cebindeki telefonu" göster hatta "elinde su var" diyenleri. Görüyoruz şort giydi diye torunu yaşındaki kızları taciz edip üstüne hakaret etmelerini. Görüyoruz okuma yazma bilmeyen halleriyle Dünya olaylarını başka taraflarından yorumlamalarını. Bunlara saygı göstereceğime, çöpe attığım atıklarıma saygı gösteririm daha iyi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı