Sadece dizi izleyerek İngilizce öğrenilir mi?

Kesinlikle sadece dizi izleyerek olmaz. Kelime filan öğrenirsin ama cümle kuramazsın çok. Cümleden kastım "yarın saat 3'de burada olacağım" "Eskiden dedem buralara gelirdi" gibi geçmiş/gelecek/şimdiki/mükemmel (?) zamanların olduğu bir cümle. Yani diziler kelime öğrenme açısından çok güzel bir seçenek. Ama ben sadece dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorum dersen işin zor ;)

Ben bildiğin temel ilkokul lise İngilizce derslerinin üzerine İngilizce çalışmadım. Çok dizi izliyordum, bir de çok şarkı dinliyordum ve her şarkının sözlerine ve çevirisine bakıyordum. Bunları yaparak gayet kendimden emin bir şekilde İngilizce biliyorum diyebileceğim seviyeye gelmiştim. Dizinin şu faydası var, cümle bütünlüğünü öğretiyor. Aynı cümleleri o kadar sık duyuyorsun ki kalıpları kavrıyorsun artık. Özne yüklem cümlenin neresinde duruyor diye düşünmene gerek kalmıyor çünkü otomatikleşiyor hepsi.
Herkes kendince yok kitap okuyacak seviyeye gelmek önemli olan, yok konuşacak kadar öğrenemezsin demiş. Konu sahibi konuşulanları anlamak önceliğim diyor. Gerisi onun bileceği iş. Bunu yapmanın en iyi yolu da doğal olarak sürekli konuşulanları dinlemek.
İngilizce hazırlık okudum. Orada öğrendiğim en temel fikir şuydu: "Dil maruz kalınarak öğrenilir." Her ortamda, sosyal medyada, yazılı sözlü görsel olarak kendini sürekli İngilizce'ye maruz bırakman gerekir. Dizi izlemek de bunların içinde gayet güzel bir seçenek.
Fakat bütün bu dediklerime ek olarak başta dediğimi hatırlatmak isterim. Giriş seviyesinde bir parça da olsa bilgi gerekir diye düşünüyorum. Ama önce biraz çalışayım sonra dizi izlemeye başlarım demeye gerek yok. İkisi gayet paralel götürülebilir. Duolingo, Busuu gibi çok bilinen uygulamalar temel atmak için gayet kullanışlı diye düşünüyorum.

İsminiz kadar özgüvenlisiniz sanırım İngilizce konusunda, siz ne önerirsiniz? Nasıl öğrenebilirim ingilizceyi.
İngiliz dili eğitimi mezunu olup, yabancı diller eğitimi ana bilim dalında yüksek lisansa başlayan biri olarak sadece dizi/film izleyerek, şarkı dinleyerek ya da oyun oynayarak herhangi bir dilin öğrenilemeyeceğini söyleyecek özgüvenim var evet. Psikolojinizi anlıyorum, dil bilgisi çalışmak ve diğer bir sürü şeyle uğraşmaktansa kolay yolu yok mu bu işin diye düşünüyorsunuz. O yüzden benim söylediğim şey kimsenin işine gelmediği için inanmak da istemiyorsunuz. Yani keşke emek vermeden dil öğrenilse böyle kolaylıkla ama mümkün değil.

Ben ne öneririm, elbette eğitimini almanı. İlla ücretli kurslar olmasına gerek yok, hemen hemen her şehirde bedava İngilizce kursları bulmak mümkün oluyor. Biraz araştırmayla bulabileceğini düşünüyorum. Kurs ya da özel ders dışında kendin de ekstra emek vermen gerekiyor elbette. Videolar, diziler filmler, şarkılar kitaplar burada devreye giriyor. Dili bunlar üzerinden öğrenmiyorsun yani. Dili, dil eğitimi alarak öğreniyorsun, bunlar ile pekiştirip geliştiriyorsun.

İngiliz dili eğitimi mezunu olup, yabancı diller eğitimi ana bilim dalında yüksek lisansa başlayan biri olarak sadece dizi/film izleyerek, şarkı dinleyerek ya da oyun oynayarak herhangi bir dilin öğrenilemeyeceğini söyleyecek özgüvenim var evet. Psikolojinizi anlıyorum, dil bilgisi çalışmak ve diğer bir sürü şeyle uğraşmaktansa kolay yolu yok mu bu işin diye düşünüyorsunuz. O yüzden benim söylediğim şey kimsenin işine gelmediği için inanmak da istemiyorsunuz. Yani keşke emek vermeden dil öğrenilse böyle kolaylıkla ama mümkün değil.

Ben ne öneririm, elbette eğitimini almanı. İlla ücretli kurslar olmasına gerek yok, hemen hemen her şehirde bedava İngilizce kursları bulmak mümkün oluyor. Biraz araştırmayla bulabileceğini düşünüyorum. Kurs ya da özel ders dışında kendin de ekstra emek vermen gerekiyor elbette. Videolar, diziler filmler, şarkılar kitaplar burada devreye giriyor. Dili bunlar üzerinden öğrenmiyorsun yani. Dili, dil eğitimi alarak öğreniyorsun, bunlar ile pekiştirip geliştiriyorsun.
Her gün kelime ezberlemeye çalışıyorum, ve en baştan örnek veriyorum 8. sınıf geçmiş zaman, gelecek zaman, bu konuları öğrenmeye çalışacağım. Bu şekilde her şeyi kafama kazımaya gayret göstereceğim. Hafızama güveniyorum açıkçası okuduğumu çabuk unutan biri değilim, evet bunun kolay bir yolu yok, emek göstermek zorundayım ve başarmak istiyorum yapabilirim.

Dili öğrenme konusunda fikir ayrılığı var bence bu konuda. Siz bu işle uğraşan biri olarak dil öğrenmek deyince kuralıyla dil bilgisiyle her okuduğunu anlamayı ve anlatabilmeyi kastediyorsunuz. Bazılarıysa günlük konuşmayı anlayabilmekten ve diyalog kurabilmekten bahsediyor.
Yaşanmış örnekler var sonuçta, ben dediğim gibi dizi, şarkı vesaire şeylerle günlük konuşacak ve anlayacak kadar öğrendim. Demek ki öğreniliyor. Fakat essay yazmayı, teknik makale okumayı, anlamlı ve gramer olarak doğru cümleler kurmayı eğitimini alınca öğrendim. Demek ki öyle kolay öğrenilmiyor.
Tamamen kişinin hedefiyle alakalı sanki. Bir de etkin öğrenme biçimiyle.

Her gün kelime ezberlemeye çalışıyorum, ve en baştan örnek veriyorum 8. sınıf geçmiş zaman, gelecek zaman, bu konuları öğrenmeye çalışacağım. Bu şekilde her şeyi kafama kazımaya gayret göstereceğim. Hafızama güveniyorum açıkçası okuduğumu çabuk unutan biri değilim, evet bunun kolay bir yolu yok, emek göstermek zorundayım ve başarmak istiyorum yapabilirim.
Temel seviyelerde en önemli şey kelime bilgimiz. Günlük kelime çalışman çok iyi, ancak günde 5-6 kelimeden fazla ezberlemeye çalışmanı önermem. 5-6 kelime çalış, ama sağlam çalış. 3 ay sonunda 540 kelime biliyor olursun, bu da bir seviye yukarı atlaman demek.

Dil bilgisi için de bir kaynak kitabın olsun her zaman elinin altında, bir de internetteki dil bilgisi videoları. Önünde kitap açık videoları takip ederek çalış, anlamadığın yerleri (illa olmak zorunda) bilen birine sor. Acele etmeden, kendini o konuda tam rahat hissetmeden geçme, sonra geri döneceksin yoksa ileride.

Son olarak seviyelere falan takılmana gerek yok. Sadece geliştirmeye bak her becerini (dinleme, okuma, yazma, konuşma). Yazma ve konuşma belli bir yere gelene kadar mühim değil. Önce temeli sağlamlaştıralım, sonra üretmeye başlarız. Temel yokken üretemezsin zaten.

Önerilerim temelde bunlar.
Dili öğrenme konusunda fikir ayrılığı var bence bu konuda. Siz bu işle uğraşan biri olarak dil öğrenmek deyince kuralıyla dil bilgisiyle her okuduğunu anlamayı ve anlatabilmeyi kastediyorsunuz. Bazılarıysa günlük konuşmayı anlayabilmekten ve diyalog kurabilmekten bahsediyor.
Yaşanmış örnekler var sonuçta, ben dediğim gibi dizi, şarkı vesaire şeylerle günlük konuşacak ve anlayacak kadar öğrendim. Demek ki öğreniliyor. Fakat essay yazmayı, teknik makale okumayı, anlamlı ve gramer olarak doğru cümleler kurmayı eğitimini alınca öğrendim. Demek ki öyle kolay öğrenilmiyor.
Tamamen kişinin hedefiyle alakalı sanki. Bir de etkin öğrenme biçimiyle.
Buna katılıyorum. Hedefler farklı ancak ben istiyorum ki İngilizceye ilgisi olan ve geliştirmek isteyen insanlar sadece anlıyorum ama konuşamıyorum, ya da sadece çat pat anlıyorum seviyesinde kalmasınlar. Yani doğru teknikler ve yaklaşımlarla İngilizcede ileri seviyelere çıkmak mümkünken neden daha azına tamah edelim veya ettirelim. Yoksa yani benim elime geçen bir şey yok. Ben yardımı dokunur diye uğraşıyorum. Ben lisedeyken bana kimse bu doğruları anlatmadı ve internet de bugünkü kadar zengin içerikle dolu değildi. Ters elimizle kulağımızı tuttuk yıllarca. Diğer insanlar da böyle yapmasınlar diye yazıyorum. Bazen öyle yanlışlar duyuyorum ki sinirlenip ayarı biraz kaçırıyorum kusura bakmasınlar. Bu arada şunu da ekleyelim, siz bu bahsettikleriniz ile İngilizcenizi belli bir seviyeye çıkartmışsınız. Bu da bir emektir elbette ancak sadece bunlar ile öğrenmediniz. Okul eğitiminiz temeli verdi, üstüne koydunuz. Bu yüzden Fransızca şarkı dinleyen biri Fransızca öğrenmiyor, ama İngilizce şarkı dinleyen biri İngilizcesinin geliştiğini gözlemliyor. Eğitim olmadan olmaz çünkü.

Son düzenleme:
Gramerin zayıfsa onun üstüne düş önce gramer olmadan belli seviyelere gelmek mümkün değil. Daha sonra dediğim şeyler faydalı olur. Bilmediğin her konuyu Google'dan öğrenebilirsin, YouTube'da hocalar da var. Başlık başlık bak bildiğin konuları tekrar et, bilmediğin konuları farklı kaynaklardan bul, dinle, oku, öğren. Birkaç ayda gelişme sağlarsın fark edilir şekilde.

Sorduğun soru "sadece dizi izleyerek İngilizce öğrenilir mi?". Ben de mümkün olmadığını söylüyorum. Dizi izlemek elbette tavsiye edilir geliştirmek adına.

O arkadaş 15 yaşında ve forumdaki herkese C2 olduğunu inandırmaya çalışıyor. Dikkate almanıza gerek yok.

1. siz benim İngilizce seviyemi bilemezsiniz, 2. yasla bir alakasi yoktur hatta sizden iyi ingilizcem oldugunu iddia edebilirim. 3. dizi izlemek cumle kurmayi, kelime ogrenmeyi, dinlemeyi cok gelistirir sahsen kendim ayni diziyi 15 kez izlemisligim vardir ve cok ise yaradi fakat bunu siz bilemezsiniz bos yorum yapmayin.
1. siz benim İngilizce seviyemi bilemezsiniz, 2. yasla bir alakasi yoktur hatta sizden iyi ingilizcem oldugunu iddia edebilirim. 3. dizi izlemek cumle kurmayi, kelime ogrenmeyi, dinlemeyi cok gelistirir sahsen kendim ayni diziyi 15 kez izlemisligim vardir ve cok ise yaradi fakat bunu siz bilemezsiniz bos yorum yapmayin.

Dediginiz sinavin orneklerine de baktim tek gozum kapali yaparim fakat buna da kahkaha atin zaten umurumda degil ben kendimi biliyorum.

Son düzenleme:
Ben uzun bir sürede 1-2 yılda günde 3-4 saatinizi ayırarak, tam anlamıyla öğrenebileceğinizi savunuyorum. İlk olarak çizgi filmlerden başlamak kaydı ile, çünkü daha yalın anlaşılır ve daha telaffuzlu. Bir örnek vereyim, izlediğim bir çizgi filmde "puerta abierta" cümlesini duydum. Şimdi bu cümleyi bin defa tekrar etseniz ezberleseniz size bir faydası olmaz, sanki Kur'an-ı Kerim'i hafız gibi ezberleyip hiç birşey anlamamak gibi. İzlediğim bir çizgi filmde bir araba var ve bu bir akıllı araba. Kapısı açılınca "puerta abierta" cümlesini sürekli tekrar ediyor yani "kapı açık, kapı açık..." alın size İnter aktif öğrenme. Kimse bana dizi izleyerek veya birşeyler izleyerek yabancı dil öğrenilmez martafalı okumasın. Ozaman bebekler konuşamazdı, bizler başka ülkede yaşayamaz ve o dili öğrenemezdik. Bal gibi de öğrenilir hatta o dilin telaffuzlarını hatta hatta lehçesini bile kaparsınız... Ama söylüyorum uzun zaman alır 1-2-3 yılda olur, bebekler gibi. Bildiklerim var sadece dizi, şarkı, çizgi filmlerden öğrenenler. Gramer en basit iş, siz söylenilenleri önce bir anlayın, sonra ilk okul çocuğunun 3 ayda okuma-yazmayı söktüğü gibi kendiliğinden okuma yazma gram gelir zaten. Benim zamanım yok 3-4 ayda öğrenmem lazım diyorsan o ülkeye gitmen lazım. Yada yabancı hocaya.

Sadece birkaç kavram ve kelime öğrenirsin ve grammarlere dikkat edebilirsiniz inanin tek dizi olsa benim şu anda türkçemden iyi ingilizcem olurdu.

Benim ana dilim Türkçe degil ama Türkçeyi ana dilim olan turkmenceden daha iyi biliyorum ayni Türk gibi konusup anliyorum bununda sebebi kuckken ve simdide cok fazla Türkçe icerik tukettim ingilizcede oyle ne kadar maruz kalirsan o kadar iyi olur oyunlarda da turklerle konusuyordum.

Geri
Yukarı