Sadece tek bir dalga mesajından dava edilebilir mi?

• Konuyu başlatan unut
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 625

unut

Hectopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Şimdi olay şu: Bugün bir arkadaşımla biz evde otururken kendi evinde internet kesildiği için çok da yakın olmadığımız bir arkadaşımız bize geldi ve işte e-Okul'una girip kendi e-karnesini indirip gitti, o gittikten sonra ben de evime gittim her şey normal. Sonra evinde oturduğumuz arkadaşım, işte tarayıcı e-Okul giriş bilgilerini T.C. girme kısmına tıklayınca onun T.C.'sinin kayıtlı kaldığını görmüş, sonra işte e-Okul'una girmiş orada kayıtlı kaldığı için, sonra bizim sınıf grubuna şey yazmış, kanka coğrafyacı da 90-100 sözlü girmiş ha iyisin yazmış sözlü şekilde. Sonrasında çocuk bir anda, işte izinsiz şekilde bilgilerimle resmi bir kuruma giriş yapmışsınız, bu yazdığın mesajı SS aldım, elimdeki bu delille savcılığa başvuracağım, okula sizi bildireceğim falan filan demeye başladı. Yapabileceği maksimum şey nedir, yakın birisi olmadığını söylemiştim, kafadan biraz kırık gibi birisi zaten arkadaş, bir anda böyle bağırması falan tuhaftı. Sadece merak ettiğim şey, bilgili arkadaşlar yanıtlayabilirse, gerçekten bir şey yapabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Şimdi olay şu: Bugün bir arkadaşımla biz evde otururken kendi evinde internet kesildiği için çok da yakın olmadığımız bir arkadaşımız bize geldi ve işte e-Okul'una girip kendi e-karnesini indirip gitti, o gittikten sonra ben de evime gittim her şey normal. Sonra evinde oturduğumuz arkadaşım, işte tarayıcı e-Okul giriş bilgilerini T.C. Girme kısmına tıklayınca onun T.C.'sinin kayıtlı kaldığını görmüş, sonra işte e-Okul'una girmiş orada kayıtlı kaldığı için, sonra bizim sınıf grubuna şey yazmış, kanka coğrafyacı da 90-100 sözlü girmiş ha iyisin yazmış sözlü şekilde. Sonrasında çocuk bir anda, işte izinsiz şekilde bilgilerimle resmi bir kuruma giriş yapmışsınız, bu yazdığın mesajı SS aldım, elimdeki bu delille savcılığa başvuracağım, okula sizi bildireceğim falan filan demeye başladı. Yapabileceği maksimum şey nedir, yakın birisi olmadığını söylemiştim, kafadan biraz kırık gibi birisi zaten arkadaş, bir anda böyle bağırması falan tuhaftı. Sadece merak ettiğim şey, bilgili arkadaşlar yanıtlayabilirse, gerçekten bir şey yapabilir mi?

Alırlar ailenle konusurlar kımse e-Okul'una girdi diye zırlayan birisini takıp adliye ile ugraşmaz verse ne diyecek telefonundan giriş yaptım kayıtı kaldırmayı unuttum mu diyecek.

"Türk ceza Kanunu'nun 243. maddesi birinci fıkrasında bu suç tipinin basit hali düzenlenmiştir. Hüküm uyarınca bilişim sistemine izinsiz girme suçunun faili olan kimse bakımından bir yıla kadar hapis ve adli para cezasına hükmedilebilecektir."

Gidip te mahkemeyle uğraşacağını sanmam en fazla ailesine söyler zırlar öyle.

Kaçıncı sınıf? Eğer 9 falansanız olay büyümez bile.

Normalde gizliliği koruma kanunu ile ceza alması gerekir fakat hukuk sisteminin açıkları olduğu için pek bir şey olacağını düşünmüyorum. Bu sorunun tek çözümü var ama şiddet yanlısı değilim.

Yani bilmiyorum tuhaf bir çocuk zaten okul veya aile benim için problem değil bir şey yapmadığımız için elbette açıklarız fakat, gerçekten savcılığa başvurursa savunma şansım olsa bile bununla gerçekten uğraşmak istemiyorum, o kadar saçma bir konu ki. 18 yaşından küçük zaten, ailesiyle yapması gerekiyor diye biliyorum bu da aşırı saçmalaştırıyor.

Kaçıncı sınıf? Eğer 9 falansanız olay büyümez bile.
Arkadaş geçen sene sınıfta kaldı 10.sınıf, bizse 11.

Şeyi de bilmiyorum, sadece iki sözlü notunu sadece yazarak atan arkadaşımı ss aldığını söylüyor, yani buradan neyi kanıtlayabilir ki en fazla?

Yani bilmiyorum tuhaf bir çocuk zaten okul veya aile benim için problem değil bir şey yapmadığımız için elbette açıklarız fakat, gerçekten savcılığa başvurursa savunma şansım olsa bile bununla gerçekten uğraşmak istemiyorum, o kadar saçma bir konu ki. 18 yaşından küçük zaten, ailesiyle yapması gerekiyor diye biliyorum bu da aşırı saçmalaştırıyor.

Arkadaş geçen sene sınıfta kaldı 10.sınıf, bizse 11.

Şeyi de bilmiyorum, sadece iki sözlü notunu sadece yazarak atan arkadaşımı SS aldığını söylüyor, yani buradan neyi kanıtlayabilir ki en fazla?

Hiçbir şey yapamaz çünkü suç işlemediniz. Kanıtı bile yok. Bu işler bildiğiniz gibi yürümüyor. Katilin katil olduğu belliyken ama kanıtı yokken yine ceza almıyor.

İşte onu diyorum kanıtı bile yok, ailesi çok eski kafa ve asla uğraşmayacak bir aile, yani kendisi ailesi olmadan bir şeye başvuramıyorsa zaten hiç bir şey olmaz da. Sadece her şeyi çok fazla düşünen birisiyim ve kafam rahat uyumak istiyorum o kadar.
Hiçbir şey yapamaz çünkü suç işlemediniz. Kanıtı bile yok. Bu işler bildiğiniz gibi yürümüyor. Katilin katil olduğu belliyken ama kanıtı yokken yine ceza almıyor.

Geri
Yukarı