Sadece TYT'ye girmek

yessir123

Kilopat
Daha fazla  
YKS sınava yaklaşık 4.5 ay var ve ben 1 ay önce çalışmaya başladım ve hedefim bilgisayar mühendisliği ilk 30 bin-20 bin arası civarlarında. Temelim zayıf ve çok geç başladığımın farkındayım. Aklımda bir fikir var 4.5 ay sadece TYT'ye çalışıp iyi bir TYT sonucu elde edip seneye bu puanı kullanmak. Ne kadar mantıklı buna gerek var mı? Sıkı çalışmaya devam edersem bu süre zarfında ilk 30 bin olabilir mi? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle bir şey yapmak çok da mantıklı olmayabilir.

TYT konuları genel olarak saatlerce çalışılacak konular değiller. Daha çok "mantığı anla, çok soru çöz." konuları oluyorlar. Ancak AYT konuları ise "konuyu çok iyi anla, soru çöz" mantığıyla gider. (Kişisel fikrim.)
Şahsen TYT konularının sıkıcı olduklarını düşünen biriyim. 4.5 ay sadece TYT çalışmak ve bunun sonucunda mezuna kalacağımı bilmek benim için çok sıkıcı olurdu.

Ağırlığı TYT'ye verip ve bunun yanında AYT çalışıp en azından toplamda şansını denemek daha iyi olabilir. Yine de kendinizi en iyi siz bilirsiniz. Eğer kesinlikle yapamayacağınıza inanıyorsanız dediğinizi yapmak daha mantıklı olabilr.

20-30K 4.5 ay içerisinde yapılmayacak bir sıralama değil. Sıkı, düzenli ve doğru bir çalışmayla yapılabilir.

Böyle bir şey yapmak çok da mantıklı olmayabilir.

TYT konuları genel olarak saatlerce çalışılacak konular değiller. Daha çok "mantığı anla, çok soru çöz." konuları oluyorlar. Ancak AYT konuları ise "konuyu çok iyi anla, soru çöz" mantığıyla gider. (kişisel fikrim.)
Şahsen TYT konularının sıkıcı olduklarını düşünen biriyim. 4.5 ay sadece TYT çalışmak ve bunun sonucunda mezuna kalacağımı bilmek benim için çok sıkıcı olurdu.

Ağırlığı TYT'ye verip ve bunun yanında AYT çalışıp en azından toplamda şansını denemek daha iyi olabilir. Yine de kendinizi en iyi siz bilirsiniz. Eğer kesinlikle yapamayacağınıza inanıyorsanız dediğinizi yapmak daha mantıklı olabilr.

20-30k 4.5 ay içerisinde yapılmayacak bir sıralama değil. Sıkı, düzenli ve doğru bir çalışmayla yapılabilir.
Yorumunuz aklımda bu konuyu rehberlikçiyle konuşacağım teşekkürler.
Öyle yapmak biraz yanlış eğer sonraki yıl sınavda aytyi yapamazsan bidaha girmek zorunda kalıcaksın.
1 yıl boyunca AYT çalışacağım ki AYT TYT'ye göre daha yapılabilir bence(belli soru kalıpları,yeni nesil daha az).Yapabileceğimi düşünüyorum belli bir çalışmayla.

Yorumunuz aklımda bu konuyu rehberlikçiyle konuşacağım teşekkürler.
Bunu yapmanız daha mantıklı olacaktır. Şunu da göz önünde bulundurun: Konulara çalışmamış biri konuları gözünde gereğinden fazla büyütür. Şahsen bu benim için böyleydi. Bilhassa bu durum TYT konuları için daha çok geçerli.

TYT konuları sanki haftalarca çalışmanız gereken konular gibi duran ama aslında 1-2 gün çalışıp daha sonra düzenli şekilde soru çözmeniz gereken konulardır. AYT konuları ise çalışma süresi daha uzun olan konuyu bildikten sonra TYT kadar olmasa da pratik isteyen konulardır.

Gerçekçi olmak iyi bir şeydir. Ancak abartıya kaçıp hızlıca pes etmek akıllıca değil daha çok aptalcadır.

4.5 ay gibi süreden bahsediyorsunuz. Bunun gibi bir sürede iyi ve doğru bir düzenle 20-30K hayal değil. Kabul ediyorum, temeli zayıf olan biri için zor bir hedef ancak imkansız değil.

AYT'den vazgeçip vazgeçmemek sizin tercihiniz. Ancak kişisel tecrübelerime dayanarak şunu da belirtmem gerekiyor: TYT'de de bazen olmuyorsa olmuyor. Çalıştığınız zamandan bağımsız olarak bazen yapamıyorsunuz. Bilmediğiniz, gözden kaçırdığınız, düşünemediğiniz bir şey/bir şeyler çıkıyor.

AYT ise pek böyle değil. Ne kadar bilirsen o kadarını yaparsın. Tabii ki, bilmediğin, gözden kaçan ufak tefek şeyler olur ancak bunların sayısı AYT'de daha azdır.

Örnek vermem gerekirse, temeli çok da zayıf olmayan biri olarak, belli bir süreden sonra TYT netlerim sabit kaldı. Ne yukarı gitti ne aşağı. Sınavda da bu civarda bir şeyler yapmıştım. Ancak AYT'de ise çalışmaya devam ettiğim her hafta netlerim artmaya devam etti. En son 75+/80 civarında sürekli oynuyordu. Sınavda da bu civarda bir şeyler yaptım zaten.

Yani, evet 4.5 ay TYT'ye çalışmak mantıklı olabilir ancak getirisi beklediğiniz kadar olmayabilir. Bu yüzden sınavdan sonra keşke AYT'ye de baksaydım demeniz olası.

Bence bu sene TYT'ye çalış. Çünkü Biyoloji ve Kimya'nın TYT konularını bilmezsen AYT konularında bu neydi diye düşünü durursun, aynı şekilde Matematik'te denklemlerin iyi olmazsa zorlanabilirsin. Bu sene güzel TYT kasıp 400 gibi puan getir, önümüzdeki sene AYT'ye gir. Şu anlık değişen bir şey olmadığı için puanını 1 veya 2 sene kullanabiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı