Sağ tık menüsünde "Sil" yok

DenizHanDemircan

Hectopat
Daha fazla  
Sil yok ve klasörü çop kutusuna atamıyorum.

370959

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer bir durum ile karşılaştım. Sorun harici diskimde, Windows normal çalışıyor ama G: sürücüsünde sadece sil seçeneği kayboldu.

Asıl işi saatçilik olan birinin sırf para için bilgisayardaki USB girişlerini değiştirmesi için verilen ama RAM takalım, RAM takınca format gerekir diye direten ve her ne kadar karşı çıksam da, hastahanede olduğum için kafasına göre iş yapan hatta RAM bulamamasına rağmen sadece format (ekran çözünürlüğü 800x600, o derece) atan insan yüzünden tam dolu 350GB dosyamın tamamını sildi ve hesap sorduğumda tüm harici diskler doluydu cevabını veren biri yüzünden, R-Studio ile veri kurtarmayı denedim. C: sürücüsünün boyutu yetersiz ve kurtarılan sürücünün D: olması sebebiyle 1TB G: diske atayım, sonra düzenlerim diye düşündüm. Kurtarmaya başladı, çok uzun süre kaldığı yazıyordu ama hata olacağını düşünemedim. Hatta film izledim, kalan süre değişmemiş. Bilgisayarımı açtığımda farkettim, G: sürücüsü, Windows hata taraması yaparken erişimi kapatması gibi kapalıydı disk. R-Studio'yu kapatmayı denedim ama virüs gibiydi. :D Biraz uğraştım, mesela normalde Oturumu kapatınca tüm programlar kapatılır ama Oturumu açınca R-Studio çalışmaya devam ediyordu. Uykuya falan almadım he. :D Sinirle fişi çekiverdim. Bilgisayar normal açıldı, R-Studio'da yok. G: sürücüsü bile açık. :D Ama hiçbir dosyayı silemedim. Geri dönüşüme sürükledim, üzerine gelince fare ikonu yasak ikonuna döndü. Sahipliği tekrar al, Unlocker ile sil gibi yöntemler denedim ama değişiklik olmadı.

@Sabri Kanlı @Vavien.

Sorunun kaynağı, sanırım söz konusu disk sisteminin hasar görmesi. Aşağıdaki gibi CMD'yi yönetici olarak açıp chkdsk G: /r yazıp Enter'a basmak. Kırmızı G: yazısı yerine, sürücünüzün harfini yazmalısınız. /r komutu ise, bulunan hataların onarılmasını sağlamaktadır.
Eğer benim gibi 1TB HDD'niz varsa ve kasa USB 3.x desteklemiyorsa 1-2 film izlemeniz gerekecek.
Birim bit işlemi incelenirken bozulma bulundu. yazısından sonra ilerleme yüzdesi vs göstermez ve uzun sürebilir fakat beklemeniz gerekir. Tarama ve Onarma işlemi bittiğinde, bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek kalmadan sorunun çözüldüğünü göreceksiniz, tabi sistem sürücüsü (C:) değilse.

1656885233715.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı