Saga Rust server kiralama tecrübem

mrjahabel

Hectopat
Bir arkadaşımla birlikte uzun süre sonra tekrar Rust oynamaya karar verdik. Bunun neticesinde iki kişilik bir takım olarak oynamak için bir server arayışı içerisine girdik. Vanillaya yakın biraz daha hızlı bir oyun tecrübesi sunduğu için 2X belki 3X bir server arıyorduk. 2 kişi olduğumuz için maksimum grup limitinin 2 veya 3 kişi olduğu, admin yardımı olmayan, oyuncu sayısı azalır azalmaz gelişi güzel wipe atılmayan, saçma VIP satışları olmayan kısacası doğru düzgün bir server arıyorduk. Ne yazık ki aradığımız özellikte bir sunucu bulamadık. Bir çok server denedik. Kimisi 1 hafta sonra kapandı, kimisi 2.gününde wipe yedi. Bizde madem böyle bir eksiklik var biz bir server kiralayalım, illaki bizim gibi düşünen insanlar vardır birlikte oynarız diye düşündük.

Daha önceden herhangi bir şekilde Rust server açmakla ilgili ne bir fikrim ne de bir bilgim yoktu. Çok büyük veya kalabalık bir server istemediğimiz ve uçuk kaçık pluginler yüklemeyeceğimiz için olabildiğince minimum teknik özelliklere ve fiyata sahip bir serverın işimizi göreceğini düşündüm. İnternette host incelemeleri ve karşılaştırmaları aradım ama Rust serverları için herhangi bir içerik bulamadım. O yüzden şu an bu yazıyı yazmaktayım. Bu doğrultuda farklı hostlara bakarken canlı desteğinin hızlı ve samimi bir şekilde sorularımı yanıtlaması ve cüzi fiyatından dolayı saganetworkün en düşük paketini satın aldım. Intel Xeon X5670 işlemcili 4 GB RAM'e sahip sunucuyu 1 aylık 32.5 liraya kiraladım (şu an güncel fiyatları 50 lira).

Satın almadan önce serverin 20-30 dk da teslim edileceğini söylemişlerdi. Yaklaşık 2 saat sonrasında serverim aktif bir şekilde teslim edilmişti. Ücretsiz sundukları bir 2X plugin paketi vardı. O paketi servera yüklediler. Sunucu açıkken sorunsuz 20ping ve lagsız bir şekilde çalışıyordu. Ama sunucu neredeyse her gün en az 1 kere padelde "xhr poll error" adlı bir hata verip kapanıyordu. Server birden bire kapanınca tekrar başlatılınca son kayda dönüyordu, yani oyuncuların son yarım saatte yaptığı şeylerin boşa gitmesi demek oluyor. Bu kapalı kalma süreleri 20 dakika ile 2 saat arasında değişiyordu. Ki sunucu 20 dakika bile kapalı kalsa tekrar aktif hale geldiğince panelden Rust serverini tekrar başlatmam gerekiyordu bu başlatma süreside yaklaşık 20 dakika sürüyordu. Yani ortalama her gün 1-2 saat kadar server kapalı kalıyordu. Ve işin kötüsü anlık çözümler dışında kalıcı bir çözüm bulunamıyordu. Onun yerine telafi olsun diye birkaç gün eklemeler yapılyordu.
Ben serveri alalı 72 saat olmuştu ve ara ara kapanmalar toplamında 24 saat server kapalıydı. Para iadesi istediğimi söyledim. Çünkü hem paramın karşılığını alamıyordum hem de bu durum benim serverimin ismini lekeliyordu. İade yapmayacaklarını ama bir daha böyle bir problem olmayacağını söylediler. 1 saati aşkın başka bir kesinti olursa para iadesi yapacaklarında anlaştık. Sonrasındaki 5 gün tam sayıyı hatırlamıyorum ama en az 10 kere server kapandı. Servera haftalık wipe atılıyordu ve wipe günü gelmişti. Öğlen 11 gibi hiçbir haber vermeden bakım için serveri kapatmışlar(bunu destek birimine serverim gitti yazınca öğreniyorum.). Muhtemelen öğleden sonra açacaklarını söylediler. Bende en geç 5 gibi açılır en kötü akşam 7'ye hazır olur diye düşündüm. Bütün çevreme, eski oyunculara vs akşam saat 19:00 wipe olacağını duyurmuştuk ama server kapalıydı.

Para iadesi istediğimi ve bu yaşadığım bu tecrübeyi iyisiyle kötüsüyle insanlarla paylaşacağımı söyledim. İade yapmayacaklarını söylediler. Bende zaten 30 lira büyük bir para değil daha da uğraşmayayım diye düşündüm. Başka bir hosttan sunucu kiralıyordum ki arayıp para iadesi yapacaklarını ama hiçbir yerde onların adını geçiren bir şey yazmamamı şart koştular. Bende onları karalamak için bir şey yapma niyetimin olmadığını objektif bir şekilde artısıyla eksisiyle her şeyi anlatacağımı ve para iadesi yapıp yapmamalarının bunu değiştirmeyeceğini söyledim. Telafi olarak işlemcimi i9 9900K'ya upgrade edebileceklerini böylece çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacağımı söylediler. Sonrasında sorunsuz 2 wipe geçirdik diyebilirim, 1 2 kez kapanma oldu ama normaldir diye düşünüyorum. Ama serverin adı kirlendiği için Online kişi sayısı 5'i geçmedi. Ve bu süreçte oyundan soğuduğumuz için oynamayı bıraktık.

Artıları, eksileri:
+ Saganetwork gerçekten aktif ve elinden geldiğince yardımsever bir destek ekibine sahip. Sabah 9'da veya gece 3'te destek biriminden birilerini Discord serverlarında Online bulmak mümkün.
+ Ping değerleri değişkenlik gösterse de tatmin edici. Minimum 10, maksimum 40 ping gördüm.

- Ucuz serverları çalışmıyor. Yani bunu özetlemenin başka bir yolu yok. Kasma, donma, lag yapmıyor olabilir ama server kapalıysa bir anlam ifade etmiyor.

Özetleyecek olursak:
X5670 işlemcili serverlarında olduğum 1 hafta tamamiyle stres ve çile doluydu. Bir server açtığınızda oyunculara karşı bir sorumluluğunuz oluyor. Server kapanınca adam gelip soruyor abi server yine gitti ne oldu o kadar şey yaptık boşa gitti diye. Sonra siz gidip soruyorsunuz sunucuyu aldığınız yere ne oldu diye ama ne olduğuna dair net bir cevap yok ve hep aynısı oluyor. Gerçekten beni oyundan soğuttu diyebilirim. Bir daha sagadan alışveriş yapacağımı düşünmüyorum. Eğer i9 işlemcilerine bütçeniz yetiyorsa öneririm hiçbir sıkıntısı yok diyebilirim, ama ucuz olanları kesinlikle önermiyorum. Ayrıca şu an server kiralayacak olursam ne olursa olsun 2 3 gün denemeden veya halihazırda onların hostladığı bir serverda oynamadan hiçbir yerden server satın almam.

Not: X5670 işlemcili serverda sıkıntı olmasının nedeni işlemcinin güçsüz olması değildi, panelleri ile alakalı bir sıkıntı vardı. Çünkü server açıkken 13 kişi sıfır kasma donma ile oynayabiliyorduk.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam en güzeli panelli değil de VDS tarzı sistemler satın almak olacaktır. Panelli yapılarda sorunlar oluyor ve bazen bu sorunlar Rust dosyalarından kaynaklanabiliyor. Bence bir bilginiz olmasa bile panelsiz VDS tarzı sistemleri tercih etmek daha iyi olacaktır.

Geri
Yukarı