Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere inanıyor musunuz?

Verilere inanıyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    49
Sıkı tedbirlerin uygulandığı ve turistlerin pek olmadığı dönemde günlük vaka sayısı 5000'i bulurken tedbirlerin yeterince uygulanmadığı ve bol turistli bu dönemde 1500-1700 ile sınırlı kalamaz. Sadece Kayseri'de bir hastanede günlük 500-600 vakadan bahsediliyor.

Hastanelerin durumu vahim. Özellikle mevsimsel griple birleşince bilanço çok daha ağır olacak.
Neden yaptıklarını da tam olarak anlamasam da halk korkmasın diye söylemiyorlar bence.
Ayrıca gerçek sayılar açıklanırsa zaten olmayan üretim yeniden durma noktasına gelecek. Birçok kişi iflas edecek, birçok kişi işsiz kalacak. Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturan turizm zaten virüsle yeterince sarsılmışken daha da sarsılacak. İşsizlik arttıkça artacak, enflasyon ve döviz tavan yapacak. Kasada zaten para yok, olsa bile yardım yapan yok. Alım gücü düştükçe düşeceğinden beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlar sağlanamayacak, virüsten daha önemli problemler ortaya çıkacak.

Kısaca; gerçek vaka sayıları açıklanırsa bilanço, günlük 5000 vakanın olduğu dönemden çok daha ağır olacak.

"Çok. Aşırı."

hqdefault.jpg

Ayrıca gerçek sayılar açıklanırsa zaten olmayan üretim yeniden durma noktasına gelecek. Birçok kişi iflas edecek, birçok kişi işsiz kalacak. Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturan turizm zaten virüsle yeterince sarsılmışken daha da sarsılacak. İşsizlik arttıkça artacak, enflasyon ve döviz tavan yapacak. Kasada zaten para yok, olsa bile yardım yapan yok. Alım gücü düştükçe düşeceğinden beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlar sağlanamayacak, virüsten daha önemli problemler ortaya çıkacak.

Kısaca; gerçek vaka sayıları açıklanırsa bilanço, günlük 5000 vakanın olduğu dönemden çok daha ağır olacak.
Bu açıdan bakınca açıklanmaması daha doğru gibi geliyor.

Ben bilerek vaka sayılarını sakladıklarını düşünmüyorum açıkçası. Çünkü sokaktan geçen herkese test yapılamaz. Birçok kişi geçer düşüncesiyle hastaneye gitmiyordur. Karantinadan korkuyorlardır veya virüs taşıdıklarının farkında değillerdir. Bildirilmeyen çok vaka vardır. Sadece bilinenleri açıklıyor olabilirler. Sonuçta virüsü dünyada duymayan, bilmeyen kalmadı.

Gerçek rakamları açıklasalar ne olacak ki? Sanki günlük 2.000 vaka az bir sayı mı? Korkacak olan millet zaten bu rakamlardan korkar. Ha 2.000 vaka açıklanmış, ha 10.000. Pek bir şey değişeceğini düşünmüyorum. Ölüme kafa atmak isteyen her türlü atıyor. Önlemlerini alıp, hala evinde olan insanlar da, IQ seviyesi düşük olan insanların ceremesini çekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı