Sağlık konularına "doktora git" demek gereksiz mesaj olarak sayılmalı

Bir konuda bilgi almak isteyene doktora git dendiğini görmedim.
Evet katılıyorum. Konuyu öğrenmek isteyen birine ''Merak ettiğin konuyu lütfen doktora sorup ondan cevabını al'' diyene ben de rastlamadım.

Sağlık konularının altına biz doktor muyuz doktora git diyorlar,
Sağlık gibi ciddi bir konuda tabii ki doktora gidilmesi gerekiyor, sağlığın şakası olmaz. Adam kendi sağlığını umursamıyorsa biz ne yapabiliriz?

Her sağlık konusuna doktora git denilecekse, sağlık bölümü kapatılsın. Bunun dışında ciddi sağlık sorunları yaşayanlar, doktora gitmeli elbette. Burada ciddi sorunlara cevap verebilecek kimse yok. Ama basit konular da bilgi alışverişi yapılır. Mesaj kasanlar çok bu forumda. O yüzden sırf mesaj olsun diye yazıyorlar. Başka bir açıklaması yok. Sorulara karşılık cevabın yoksa susarsın. Mesajım artsın diye mesaj yazmazsın.

Boyum kaç olur dışında gördüğüm konulardan doktora gitmemelik olan olduğunu pek hatırlamıyorum. Birkaç tane x-ray istedim ama gelmedi. Doktora gidilmeyecekse de tahlil getirmesi gerekiyor. Sadece lafla olan bir şey değil. Ki tahlil olanlarda da tecrübe ettiğim şeyler hakkında bir şeyler diyebilirim.

Burada gereksiz bir şey varsa doktora git diyenler değil, dedirtenlerdir.

Bu yüzden bence sağlık kategorisi kalkmalı.
Diyabetin nasıl bir şey olduğunu bilmeden lütfen konuşmayın, iyileşebilecek bir hastalık olmadığından dolayı yıllar geçtikçe doktorlardan daha bilgili oluyorsun.
Sanırım siz bilmiyorsunuz. Şekeri gerçekten çıkan birisi bırakın burada yazan cevabı uygulamayı, konu açacak durumda olmaz. Aynı şey düşük şeker için de geçerli. Sahip kişiler gördüm. Ama tip 1 mi tip 2 mi olduklarını bilmiyorum. Çünkü cevap verdiğim konuların aksine aşırı durumlar yakın tanıdıklarımda veya bende mevcut değil.

Kaldi ki konuların onay süresincen geçmesi sağlık kategorisini boş yapmaya başlı başına yetiyor bence. Acil değilse gayet rahat bir şekilde gidebildiğin uzmana git. Ben doktora git dediklerimin yarısında aile hekimi derim. Adama asker arkadaşınız gibi davransaniz laf edeceğini sanmam. Hocam şöyle durum var dedinizide önemli bir şey değildir ya da ona ben bir şey diyemem, uzmanın görmesi lazım diyebilir. Bu kadar basit.

Sağlık sorunu yaşayıp buradan medet ummak gereksizliğin alasıdır. Kaç tane doktor var aramızda? Doktoru geçtim lisede insan anatomisi gören kaç kişi var? Kişi kendinin doktorudur hesabı her hastalığı olan burada millete yardım etmeye çalışacaksa neden doktorlar var? Sağlık kategorisinde sağlık alanında ortaya çıkan gelişmelerle ilgili konular, rehberler ve diğer bilgi verici içeriklerin paylaşılması uygundur. Yok kalbimde ağrı var yok ayağımı burktum halı sahada ne zaman iyileşir konuları açılmaz. Konuyu da raporladım bu arada hocam hiç kusura bakmayın boş bir konu olmuş.

Sağlık sorunu yaşayıp buradan medet ummak gereksizliğin alasıdır.
Kesinlikle. Doktora gidersin, ondan sonra burada konusunu açarsın. Arkadaşlar, ben bu hastalığı geçiriyorum. Daha önce geçiren var mı? Bir bilgilendirebilir misiniz, vs. tarzında konular açılmalı buraya. Benim düşüncem. Adamın kendine saygısı yok daha, biz ne yapabiliriz?

Yanlış yönlendirme olmasın diye doktora gidin deniliyor, yoksa soran da biliyor doktorluk olduğunun ama insan sağlık konusunda endişeli olduğunda, gereksiz yerlerden medet umar işte. Doktora sor tarzındaki sitelerde bile, soru-cevap kısmında cevaplayan doktor sorunla ilgili birkaç kelam yazıp, ardından uzman doktora mutlaka gözükün tavsiye verir. Sağlıkta yalan yanlış tespit ve yönlendirme yapmak güvensiz. Verdiğin/aldığın tavsiye, sorunu daha zararlı hale getirebilir.

Sağlıkta yalan yanlış tespit ve yönlendirme yapmak güvensiz.
Dostum zaten kimse o yüzden yönlendirme yapmak istemiyor, forumun genelinin yaş kitlesi küçük. Bu tarz durumlarda forumdan medet ummak saçma geliyor işte.

Basit sorunlarda evet, örneğin, "Ateşim çıktı hangi ilacı alsam veya ne yapsam düşürebilirim?" veya "Karnımda şişlik var sanırım gaz birikmesi oldu acaba ne yapsam gaz çıkartabilirim?" gibi sorulara buradaki üyeler yardımcı olabilir ama işi, okulu gibi nedenlerden doktora gidemeyip burada basit hastalıklar haricinde soru soranlara da "Doktora görünmelisin." demememiz nasıl yanlış olabilir?

Belki o insana söyleyeceğimiz şey onun zararına olacak olsa hatta ölüme kadar götürse bunun sorumluluğu senin, bizim üstümüzde olmaz mı? Söylediğin şey üstte dediğim sorulardan birinde yaşandıysa eyvallah ama değilse konu veya itirazın yanlış, bu hayata herkes bir kerecik gelirken yanlışlıkla veya kasıtlı bir şekilde yanlış bilgi vererek insanların hayatlarıyla oynamak kimsenin hakkı değildir, olamaz da!

Yeni konular

Geri
Yukarı