Sağlık meslek lisesine gidilir mi?

Ayhankazgın14

Decapat
Selamlar, yakın bir süre karne notum ile meslek lisesine gitme kararı aldım. Meslek lisesi mezunu bir kuzenim ve bir yengem var ikisi de oraya gitmemi rahat yaşayabileceğimi söylüyorlar. En basitinden bir hemşire olursun, net 4000-5000TL alırsın diyorlar. Ben de "Acaba gidersem kolayca iş bulur muyum? 80 puanım var. İyi bir liseye gidebilir miyim?" diye düşünüyorum. Aranızda hiç sağlık meslek mezunu varsa bana hayatını anlatabilir mi rica etsem?

Not: Eğer kan almaktan ya da hiç sağlık işleriyle alakan yoksa gitme diyenleri gördüm. Kan alırken ilk başlarda elimin titreyeceğine eminim kan almak çok korkutucu gelmiyor değil, ama soğuk kanlı bir kişiliğim var zamanında bayılıp boğulmak üzere olan babamı kurtarmıştım (10 yaşında falanım ama o zaman kan yoktu)kısacası hemen hemen her işe uyum sağlayabilecek bir kişiliğim var soğukkanlı ağır işlerde olsam bile. Ağır bir hasta ölmek üzere olsa boğulmaktan ya da kan kaybı gibi bir durumdan ölse titremeden ve zaman kaybetmeden müdahale edebilirim.

Sağlık Meslekten mezun olur olmaz işe alınıyor mu bilmiyorum. Üniversite şartı vardır bence. 2 yıllık hemşire veya başka bir alanı okuyup özele girersiniz rahat. KPSS'ye girme düşünceniz varsa devlete de girersiniz. Eğer sınavsız alıyorsa daha iyi. İşin hazır.

Sağlıkta da imkan var diye biliyorum. Hem zaten TYT'ye gireceğiniz için sizin için çok zor olmayacaktır.

Kan konusuna alışılıyor diye biliyorum. Bir doktorla röportaj yapılıyordu. Kendisi ilk ameliyatında kustuğunu söylemişti. Alışılabilir bir durum bence.

Sağlık meslekten mezun olur olmaz işe alınıyor mu bilmiyorum. Üniversite şartı vardır bence. 2 yıllık hemşire veya başka bir alanı okuyup özele girersiniz rahat. KPSS'ye girme düşünceniz varsa devlete de girersiniz. Eğer sınavsız alıyorsa daha iyi. İşin hazır.

Sağlıkta da imkan var diye biliyorum. Hem zaten TYT'ye gireceğiniz için sizin için çok zor olmayacaktır.

Kan konusuna alışılıyor diye biliyorum. Bir doktorla röportaj yapılıyordu. Kendisi ilk ameliyatında kustuğunu söylemişti. Alışılabilir bir durum bence.

İlk sorularınızı cevaplamak gerekirse; liseden mezun olur olmaz evet iş bulunabilir ama ben üniversitesini de okuyacağım. Ve KPSS'ye de girmeyi düşünüyorum.

Meslek lisesi çıkışı diploman olacağı için iş bulabiliyorsun bende Uçak Bakım okuyorum. Hocamız bize siz "Anadolu Teknik Programı" öğrencisisiniz 2 yıllık üniversitelere sınavsız girebilirsiniz demişti. Belki aynı olabilir.

İlk sorularınızı cevaplamak gerekirse; liseden mezun olur olmaz evet iş bulunabilir ama ben üniversitesini de okuyacağım. Ve KPSS'ye de girmeyi düşünüyorum.

KPSS'ye girmek çok da şart değil aslında. Aile dostu hemşiremiz şu an devlette. Özeldeyken de şimdiki maaşına yakın aldığını söyledi. Ama tabii devletin imkanlarını da göz ardı edemeyiz. 12 saat nöbete 500 lira aldığını anlatıyordu. Beni de biraz sağlığa yönlendirmek istemişti buradan. O nöbette ilacı vurma, hastaya bakma ve ihtiyaçlarını karşılama gibi şeyler var. Bölümünün hakkını ver.

Sağlık meslek mezunu hemşire değil hemşire yardımcısı oluyor. Direk iş bulamazsınız sağlık sektörünü biliyorum genelde sağlık meslek çıkışlılar maaş almıyor yemek+yol veriyorlar.

Nasıl yani hemşire olabilmek için üniversitede mi okumalıyız yoksa sağlık meslek okuyunca hiç mi hemşire olunmuyor?

Nasıl yani hemşire olabilmek için üniversitede mi okumalıyız yoksa sağlık meslek okuyunca hiç mi hemşire olunmuyor?

İlk sağlık meslek okuyanlar hemşire olabiliyordu sonra gelen kuralla artık sağlık meslek lisesi bitirenler hemşire yardımcısı oluyor. Üniversitesini okursanız hemşire olursunuz. Hemşirelikte bulunduğunuz bölümün ince ayrıntılarını iyice öğrenirseniz büyük hastaneler direk kapar 6-7k üstü verirler.

İlk sağlık meslek okuyanlar hemşire olabiliyordu sonra gelen kuralla artık sağlık meslek lisesi bitirenler hemşire yardımcısı oluyor. Üniversitesini okursanız hemşire olursunuz. Hemşirelikte bulunduğunuz bölümün ince ayrıntılarını iyice öğrenirseniz büyük hastaneler direk kapar 6-7k üstü verirler.

Güzelll. Ben zaten üniversite okuyacağım için benim için iyi haber.

Kardeşim sağlık meslek lisesine gidip okulumu geri değiştirmiş ve orayı görmüş biri olarak söylüyorum gitmeni asla tavsiye etmem sadece hemşire yardımcısi, ebe y. Sağlık bakım teknisyeni olabiliyosun ve artık yeni sistemde kan almayı falan ogretmiyorlar sadece hasta bakım var yani affedersin bokunu temizlemeyi anlatıyorlar üstüne bir de 11.sinifta bir sürü meslek dersi var ve zor bir de normal dersleri görmüyorsun 11,12.sinfta yani üniversite kazanman neredeyse imkansız eğer üniversite okurum calisirim diyorsan gitme ben kurtulduguma çok mutluyum asla gitmeni tavsiye etmem ve şu anda 12.siniflar falan çok pişman ama 12 de staj olduğu için meslekten Anadolu'ya geçiş yok yani giden herkes çok pişman oluyor

Geri
Yukarı