Sahibinden 1232TL ödemeye 1120TL iade veriyor

berkanrekt

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 1232TL değerinde bir ekran kartı satın aldım. Fakat bozuk çıktığı için iade etmek istedim. İade etme aşamasına geldiğimde 1120TL (ürünün fiyatı) iade edilecek olarak gözüküyordu. Fakat ben 1120TL+112TL olarak paramgüvende ile ödeme yapmıştım. Bana bu paranın tamamını iade etmeyecekler mi? Yoksa sonradan mı gönderecekler?

Haksız kazanç oluyor bu bence, çünkü biz aramızda ki ticareti tamamlayamadık. Ürün bana bozuk geldi. Hadi ürün sağlam gelse onay versem. Tamam diyeceğim.

Maalesef süreç böyle. Normal ürün almanız durumunda iade süreçlerinde satıcı sıkıntı çıkartabiliyor. Fakat param güvende sisteminde siz onay vermeden para havuzda bekletiliyor siz ürünü kontrol edip onayladiginizda para satıcıya geçiyor. Bu hizmet karşılığında da sahibinden %10 komisyon kesiyor. Eğer param güvende ile almasaydiniz belki de ürünü hiç iade edemeyecektinjz satıcı sen bozdun vs gibi sitemlerde bulunarak paranın üstüne yatacakti. Param güvende sistemi bunun önüne geçiyor.

Haksız kazanç oluyor bu bence, çünkü biz aramızda ki ticareti tamamlayamadık. Ürün bana bozuk geldi. Hadi ürün sağlam gelse onay versem. Tamam diyeceğim.

Şöyle düşün o para sana paranın iade edilmesi karşılığında verilmiş bir hizmet. Yani sen 1120 TL'ye bir ürün alıyorsun sonra bana 112 TL veriyorsun ve eğer bir sıkıntı çıkarsa paramı kurtar diyorsun, ben de tamam diyorum. Alışverişi yapıyorsun sıkıntı çıkıyor bende bana 112 TL ödediğin için sana vaat etttiğim gibi paranı alıp sana veriyorum. Gördüğün gibi 112 TL ödemen için gerekli hizmeti yaptım.

Zaten siz bu para akışının güvenliği için bu komisyonu veriyorsunuz. İade etmek istediğinizde paranız güvenli şekilde geri yatırılması bu hizmetin bir parçası. Mesela 2. el bir ürünü elden alsanız ve ürün bozuk çıksa satıcının ne yapacağına kalıyorsunuz.

Doğru haklısın, bu tür durumlarda komisyon alınmaması ya da %5 olarak alınması daha makul olur bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı