Sahibinden.com'dan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Yer
Adana
Arkadaşlar ben Adana'dayım, diyelim ki bir şey satmak için internete ilan verdim. İstanbul'daki biri ilandaki ürünü almak istedi fakat Adana'ya gelemiyor ve elden alışveriş yapamıyoruz, mecburen kargoyla göndereceğim ürünü o da bankaya yatıracak parayı galiba. Peki bu nasıl olacak? Adam bana nasıl güvenecek? Ben ona nasıl güveneceğim? Yani almam gereken bir belge falan mı var nasıl olacak bu iş?

Güvenli E-ticaret sistemi denilen bir sistem var. Paranız bu sisteme gönderilir, ürün elinize geçer ve test edersiniz.
Herhangi bir kusur bulmazsanız onaylarsınız ve vermiş olduğunuz para karşı tarafa aktarılır.

Eğer elinize ürün gelmez veya hasarlı bir ürün gelir ise paranızı geri alabilir, ürünü geri yollayabilirsiniz.
Tabi bunun için GET sistemi ile ticaret yapmanız gerek.

Güvenli E-ticaret sistemi denilen bir sistem var. Paranız bu sisteme gönderilir, ürün elinize geçer ve test edersiniz.
Herhangi bir kusur bulmazsanız onaylarsınız ve vermiş olduğunuz para karşı tarafa aktarılır.

Eğer elinize ürün gelmez veya hasarlı bir ürün gelir ise paranızı geri alabilir, ürünü geri yollayabilirsiniz.
Tabi bunun için GET sistemi ile ticaret yapmanız gerek.

Peki adam ürünü alır ve ürünün hasarlı olduğunu söyleyerek parasını da geri alırsa? Ürünü geri iade ettiğini nasıl biliyorlar?

Ya bu işler sistemden kontrol edilir. Yani bir çakallık yapma ihtimalin yok.

Sen parayı gönderdin, sistem de sana ürünü gönderdi. Ürünü kontrol ettin ve hasarlı çıktı.
Bu hasarlı, paramı verin diyemiyorsun. Ürünü sisteme yollayıp, ondan sonra alabiliyorsun paranı.

Yani her 2 taraf da çakallık yapamaz. Güvenli E-ticaret adı üstünde :D Kullanıcı takip edebiliyor parasını, ürününü.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı