Sahibinden ruhsat fotoğrafı isteyen kişi dolandırıcı mı?

Yer
psk. svş. uzm.
Arabamızı ilana koymuştum. Bugün bir adam müşteri çıktı. Benden ruhsatın fotoğrafını istedi. Güya araç üzerine kredi çekip gelip alacakmış. Ben de olmaz gel burada çek arabayı al git dedim. Bir ruhsat fotoğrafı ile neler yapabilir? Konu hakkında aydınlanmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arabamızı ilana koymuştum. Bugün bir adam müşteri çıktı. Benden ruhsatın fotoğrafını istedi. Güya araç üzerine kredi çekip gelip alacakmış. Ben de olmaz gel burada çek arabayı al git dedim. Bir ruhsat fotoğrafı ile neler yapabilir? Konu hakkında aydınlanmak istiyorum.
Bence güvenme. Ruhsat fotoğrafı ile şu anda pek bir şey yapamaz sadece kimlik bilgilerini görür. Ama araba böyle alınmaz. Ekspere filan gitmeden olmaz. Yok illa alacağım diyorsa kapora filan isteyebilirsiniz.

Yapılabilecek çok şey var ancak eğer kötü niyetliyse sahte ruhsat çıkarmak için kullanabilir.

Tahminimce şasi numarası ile hasar geçmişi sorgulamak için istiyor.
Bkz:

Kardeşim ruhsat fotoğrafi hemen her satışta karşı taraf ister bu cok normaldir. Şase nodan hasar kaydi sorgulamak için olsun model yılı kontrol için olsun. Ruhsat fotoğrafini boş ver direk orijinal halini versen bile bir şey yapamaz.
Yapılabilecek çok şey var ancak eğer kötü niyetliyse sahte ruhsat çıkarmak için kullanabilir.

Tahminimce şasi numarası ile hasar geçmişi sorgulamak için istiyor.
Bkz:
Sahte ruhsat çıkarsa bile nerede nasıl kullanacak? Ne işine yarayacak?

Sahte ruhsat çıkarsa bile nerede nasıl kullanacak? Ne işine yarayacak?
Uç bir örnek ancak fotoğraftaki bilgileri kullanarak sahte bir ruhsat ve ruhsat üzerindeki kişi ile aynı isim ve soyisime sahip bir sahte kimlik ile aracı çalıp başkasına satabilirler. Oldukça düşük bir ihtimal ancak ihtimal ihtimaldir. En kötü bunu yapabilir. Ancak bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi, tahminimce hasar kaydı sorgulamak için istiyordur.

Uç bir örnek ancak fotoğraftaki bilgileri kullanarak sahte bir ruhsat ve ruhsat üzerindeki kişi ile aynı isim ve soyisime sahip bir sahte kimlik ile aracı çalıp başkasına satabilirler. Oldukça düşük bir ihtimal ancak ihtimal ihtimaldir. En kötü bunu yapabilir. Ancak bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi, tahminimce hasar kaydı sorgulamak için istiyordur.
Ne? 😂 hocam bu dediklerinin hepsini yaptığını var sayıyorum noter satışın da kimlik bilgilerinde ki seri no, sira no gibi bilgiler yer almayan bir kimlikle ayrica sahte imza, telefona gelen noter islem bilgisini hepsiyle birlikte yapabilen bi hirsiz varsa birakin o arabayi çalsın zaten. Bu senaryoyla banka soygunu yapmasi daha kolay.
Arkadaşlar ruhsat fotoğrafini boşverin kendisini dahi Verseniz hic bir islem yapamazlar. En fazla bakıp bakıp keske alsaydım derler.

öyle yöntemler kullanıyorlar ki, araştırdıkça her biri resmen film senaryosu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı