Sahne Korkusu Olan Biri Nasıl Sunum Yapar ?

SinanPalan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yarın sınıfta sunum anlatmam gerek ama gerçekten çok heyecanlanıyorum. Hepsinin arkadaşım olduğunu bilsem de heyecanımı yenemiyorum. Ellerim ve ayaklarım titremeye başlıyor. Kendimi çok rezil olmuş gibi hissediyorum. Bu korkumu nasıl yenebilirim?

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Sınıfın önüne çıktığında derin bir nefes al ve onların orada olmadıklarını hayal et. Ayrıca prova yaparmış gibi anlat ve çok labuali konuşma anlatırken. Böylece anlatım anında sorun yaşamazsın.

Sınıfın önüne çıktığında derin bir nefes al ve onların orada olmadıklarını hayal et. Ayrıca prova yaparmış gibi anlat ve çok labuali konuşma anlatırken. Böylece anlatım anında sorun yaşamazsın.
Bunu denerim ama söylendiği kadar kolay olmuyor ki. Hepsi bana gözlerini dikmiş en ufak hatamda dalga geçeceklermiş gibime geliyor. Yine de önerin için sağ ol.

Bende ilk olarak Windows 8 ve Office 2013'ü tanıtırken bir takım zorluklar yaşamıştım. Tek yapman gereken onlara bakmak ama takmamak. Böylece akıcı ve güzelce konuşabilir ve istediğin şeyi karşıya aktarabilirsin. Şimdi alıştığım için tahtada konuşma yapmaktan çekinmiyorum.

Bende ilk olarak Windows 8 ve Office 2013'ü tanıtırken bir takım zorluklar yaşamıştım. Tek yapman gereken onlara bakmak ama takmamak. Böylece akıcı ve güzelce konuşabilir ve istediğin şeyi karşıya aktarabilirsin. Şimdi alıştığım için tahtada konuşma yapmaktan çekinmiyorum.
Önerileriniz için tekrar sağ olun. Bir sorum daha olacak. Eğer fazla heyecanlanıp bildiklerimi unutsam nasıl toparlayabilirim? Siz tanıtımınız da böyle sorunlar karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız nasıl tekrar toparladınız?

Ben de senin gibi heyecanlanırım bir sunum falan yaparken bilirim o heyecanı. Bacaklarım deli gibi titremeye başlar. Normalde yapman gereken şeyleri yapamazsın vs. vs. fakat şöyle diyeyim sana BOŞ VER! Hata yapacaksan da yap gitsin arkadaşların gülecekse de gülsün. Her yerin titresin ama konuşurken sesini titretme yeter. Bu benim söylediklerim @SypeR hocamızın dediklerini yaptıktan sonra yapman gereken şeyler. Olmadı hala heyecanlanıyor isen o zaman benim gibi yap. Bu belki de benim kişiliğim ile alakalı olabilir. Arkadaşlarımın söylediklerine göre duygularımı iyi gizleyebiliyorum. (y)

Son düzenleme:
Aslına bakarsan buna karşı tek bir şey var: Görsel kullanmak. Görsel kullanırsan hem izleyici seni daha iyi takip eder hemde sen hangi görseli hangi konuya seçtiğini bildiğin için konu sıranı asla unutmayacaksın. Olur da konu içeriğini unutursan aklında kalan tek tük kelimeleri kullanarak doğaçlama yap. Bu en iyi yoldur. Ayrıca doğaçlama yaparak farkında olmadan önceden çalıştığın sözleri de söylersin ve konuyu tamamlarsın. Doğaçlama esnasında bilinç altın sana söyletecektir onları. :)

Bu arada konuşurken metne bağlı kalma ve kendi cümlelerinle kısa ve öz şekilde anlat. Böylece izleyici sıkmaz ve onları sürekli konuya çekersin. Birde eğer konun uygunsa bir A4'e o konu hakkında bir kaç fıkra yazdır ve sınıfa oku. Böylece onlar daha çok konuya adapte olacak. Ayrıca fıkra da çok iyi bir örnek olacaktır konunun pekişmesi için.

Ben de senin gibi heyecanlanırım bi sunum falanb yaparken bilirim o heyecanı. Bacaklarım deli gibi titremeye başlar. Normalde yapman gereken şeyleri yapamazsın vsvs. fakat şöyle diyeyim sana BOŞ VER! hata yapacaksan da yap gitsin arkadaşların gülecekse de gülsün. heryerin titresin ama konuşurken sesini titretme yeter. Bu benim söylediklerim @MF hocamızın dediklerini yaptıktan sonra yapman gereken şeyler olmadı hala heyecanlanıyorsun. O zaman benim gibi yap. Bu belki de benim kişiliğim ile alakalı olabilir arkadaşlarımın söylediklerine göre duygularımı iyi gizleyebiliyorum.(y)
Arkadaşlarımın kötü tepkilerini ben de o kadar önemsemiyorum ama o el ve ayak titremesi insana tuhaf hissettiriyor. Belki diğer gün unutacaklar ama insan bir kötü oluyor işte.

Aslına bakarsan buna karşı tek bir şey var: Görsel kullanmak. Görsel kullanırsan hem izleyici seni daha iyi takip eder hemde sen hangi görseli hangi konuya seçtiğini bildiğin için konu sıranı asla unutmayacaksın. Olur da konu içeriğini unutursan aklında kalan tek tük kelimeleri kullanarak doğaçlama yap. Bu en iyi yoldur. Ayrıca doğaçlama yaparak farkında olmadan önceden çalıştığın sözleri de söylersin ve konuyu tamamlarsın. Doğaçlama esnasında bilinç altın sana söyletecektir onları. :)

Bu arada konuşurken metne bağlı kalma ve kendi cümlelerinle kısa ve öz şekilde anlat. Böylece izleyici sıkmaz ve onları sürekli konuya çekersin. Birde eğer konun uygunsa bir A4'e o konu hakkında bir kaç fıkra yazdır ve sınıfa oku. Böylece onlar daha çok konuya adapte olacak. Ayrıca fıkra da çok iyi bir örnek olacaktır konunun pekişmesi için.
Fıkra yazma yeteneğim pek yok :) Ama söyleyeceklerimi unutsam da bilinç altımın yardım edeceğini söylediğin iyi oldu. Gerçekten bir nebze de olsa heyecanımı hafiflettin. Tekrar teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı