Sahte Amazon linkiyle dolandırılmak

197823

Kilopat
Arkadaşlar konuyu kısaca anlatayım; kardeşimin en yakın arkadaşı WP üzerinden bir link yolluyor kardeşime ve anneler gününe özel hediye falan diye. Kardeşim linke tıklıyor. Sorular geliyor, cevaplıyor. Telefon kazandınız, ödülü almak için bu bağlantıyı 20 kişiye yollayın diyor.

Kardeşim 20 kişiye yolluyor (kuzenim de dahil,) son sayfada telefon numarası ve onay kodu istiyorlar, telefona gelen kodu bir güzel giriyor. Kuzenim de aynı şekilde. Kardeşimden 60 TL, kuzenimden yaklaşık 150 TL gibi bir fiyat alınıyor telefonlarından. (kuzenim 2 kere girmiş bu kodu). Ben uyuduğum için olayı uyanınca görüyorum maalesef.

Operatörleri arayıp üyelikleri iptal ettirdik, giden para gitti fakat haberlerde görüyorum hep, telefondan bağlantıya tıkladıkları için internet bankacılığındaki hesaplara erişimleri olabilir mi sizce? Telefona herhangi bir indirme yapılmamış, sadece cep numarası verilip gelen kodlar onaylanmış. Aşağıda da gelen mesajların resmini paylaşacağım, giden para gitmiş fakat dediğim gibi internet bankacılığına herhangi bir erişim sağlayabilirler mi bunu öğrenmek istiyorum.

WhatsApp Image 2021-05-06 at 16.24.11.jpeg

Şu an ne kadar çektilerse o kadar almışlardır. Daha da alamazlar. İndirme yapılmadıysa hesap bilgilerine erişemezler. Ayrıca internette o kadar yorum var bu konu hakkında. Kardeşinizi bilgilendirmediniz mi hiç? Hadi o bilmiyor, kuzeni de mi bilmiyordu? Geçmiş olsun ama dolandırıcılar 'Ben geliyorum!' demiş.

Aynısını annem yaşamıştı. Tabi yok şu kadar kişiye mesaj gönder kısmı yoktu da yine de bu tip mesaj gelmişti. Müşteri hizmetlerini aramıştım ben. Aboneliği iptal edip müşteri memnuniyeti adına tek seferlik ödemeyi iade etmişlerdi. Deneyebilirsiniz belki.

Ceza yediğim için yanıt veremedim tek tek yanıtlamaya çalışacağım arkadaşlar.
Şu an ne kadar çektilerse o kadar almışlardır. Daha da alamazlar. İndirme yapılmadıysa hesap bilgilerine erişemezler. Ayrıca internette o kadar yorum var bu konu hakkında. Kardeşinizi bilgilendirmediniz mi hiç? Hadi o bilmiyor, kuzeni de mi bilmiyordu? Geçmiş olsun ama dolandırıcılar 'Ben geliyorum!' demiş.
Kardeşimin ve kuzenimin yaşları 26 ve 28 bu yaştan sonra bu bilgiyi onlara öğretmeme gerek olmaz diye düşünmüştüm ama yanılmışım :D Giden para gitti artık yapacak bir şey yok daha fazlası gitmesin yeterli.
Herhangi bir uygulama veya program indirip izin vermedilerse banka bilgilerinize erişemezler. Giden yalnızca abonelik parası olacak. Geçmiş olsun umarım bir daha tekrarlanmaz.
Teşekkürler umarım.
Aynısını annem yaşamıştı. Tabi yok şu kadar kişiye mesaj gönder kısmı yoktu da yine de bu tip mesaj gelmişti. Müşteri hizmetlerini aramıştım ben. Aboneliği iptal edip müşteri memnuniyeti adına tek seferlik ödemeyi iade etmişlerdi. Deneyebilirsiniz belki.
Bu konuda şikayet var sitesine baktım aynı konudan şikayetçi çok insan var bir şansımızı denerim ama pek sanmıyorum teşekkürler yine de.
Durun tahmin edeyim, link "armazon.com" diye bir siteye mi yönlendirdi sizi?
Evet sahte bir amazon sitesine yönlendiriyor.
Kötü olmuş. Geçmiş olsun diyelim. Çocukların eline telefon verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuç böyle olabiliyor.
Keşke çocuk olsalardı :D

Geri
Yukarı