Sality Virüsü Temizleme Rehberi

Raşit Gönenç

Kilopat
Makaleler
113
Yer
Bucak-Burdur
Daha fazla  
Meslek
Online İngilizce Öğretmeni
Sality virüsü zamanında ve de şu anda da çoğu kullanıcıya İllallah dedirtecek türden bir virüstür. Sality virüsü bilgisayarınıza bulaştığında,bilgisayarınızdaki .exe .dll dosyalarını adeta görünmez yapıyor. Görev yöneticisini kapatıyor, regedit'in açılmasını engelliyor, kayıt defterine işlem yapmanıza engel oluyor. Eğer tamamen bilgisayarı ele geçirmişse bilgisayarın açılmasını engelliyor. Peki bu virüs nasıl bilgisayarınıza bulaşıyor?

Arkadaşınızdan aldığınız flash disklerin içinde Sality.y olarak gelebiliyor, internet indirdiğiniz dosyaların içinde Sality.dropper olarak geliyor. Aslında Sality.dropper'ın bilgisayarınıza pek bir zararı yok (İnternetiniz yoksa). Sality.dropper internet ten sizin gereksiz gördüğünüz ancak Sality.dropper'ın piyonları olarak gördüğü dosyaları indiriyor ve virüsü bilgisayarınıza bulaştırıyor.

Peki bu virüs ten nasıl kurtuluruz?

Genel anlamda tamamen yapışmış olan bu virüsten kurtulmak imkansız. Ancak büyümesini önlemek mümkün. Eğer siz de kayıt defterinizi açamıyor, görev yöneticisine giremeyip exe dosyalarınıza erişemiyor iseniz virüsü engellemenin yolu şudur:

1. Bilgisayarınıza format atın.
  2. Daha sonra başka bir bilgisayardan Kaspersky (eğer bilgisayarınız eski ise AVG) virüs programlarını biçimlendirilmiş olan bir flash belleğe kopyalayın.
  3. Bilgisayarınız açılınca internet bağlantı kablonuzu çıkartın ve Yerel Disk D:'ye adım bile atmayın! (Yoksa yine format atmak zorunda kalabilirsiniz.)
  4. Sisteminizi indirdiğiniz virüs programı ile baştan sona kadar tarayın. (Bu esnada bilgisayarda hiç işlem yapmayın.)
  5. Virüs programınız sality virüslerini bulacaktır. Daha sonra Yerel Disk D:'ye girip önceden sality bulaşmış dosyalarınızı silin.
  6. Geride kalanlar virüs programınızın kasasında bulunacağından dolayı sisteminiz artık temiz kalıcaktır.

Bundan sonra size düşen görev daha dikkatli olmak.

Not:Bu çözüm yolunu kendim yapmıştım. Önceki bilgisayarımda bu virüs beni öldürmüştü adeta. Bu şekilde yaparak kurtulmuştum. Eğer Sality virüsü ile Face to Face yapanlar var ise bu yolla kurtulabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı