Sallanan dişle yemek yenir mi?

Benim de 2 ay önce hamburger yerken arka dişlerimden biri kırıldı, kanal tedavi yaptırdım. Dikkat etmekte fayda var.
Hocam emin olmanızda fayda var. Geçen gün söylemesi ayıp döner yerken dişim kırıldı, et sanıp yiyecektim. Sonradan fark ettim.

Sağ olun. Gittim kanal tedavisi yapılacaktı ama randevu alamadım (Some İzmir problem). Şu an da bir sıkıntım yok.

İzmir'le bir ilgisi yok hocam :D İstanbul'da da herhangi bir hastanede randevu yok, 1,5 ay önce 6 Nisana anca göz randevusu alabildim.

Yaş 15. Sallanmıyor galiba emin olamadım. Oynarken parmaklar arasında boşluk kalıyor da ondan oluyor sanırım. Sizde de bu his oldu mu hiç?
Peki hangi diş sonuçta 15 yaşınızda da olsanız bazı dişler geç düşüyor o dişi düşürdüğünüze emin misiniz
diş dediğimiz şey oraya çakılı bir şey değil çevre dokuya ligamentler sayesinde tutunur ve ufak bir sallantı olması gayet doğal ama söylediğinz sallantı aktif bir hastalık süresince bazen diş etlerimiz şişip diş dokusunu zayıflatabiliyor ve hafif bir sallanma ya da oynama hissi olabiliyor
Kısacası durumu iyice ölçüp tartıp bir hekime başvurun hem özel kliniklerde muayeneler ücretsiz olmalı şikayetinizi anlatınca hemen çözüm bulurlar tedavi istemezseniz de yaptırmazsınız

Benim de 2 ay önce hamburger yerken arka dişlerimden biri kırıldı, kanal tedavi yaptırdım. Dikkat etmekte fayda var.

İzmir'le bir ilgisi yok hocam :D İstanbul'da da herhangi bir hastanede randevu yok, 1,5 ay önce 6 Nisana anca göz randevusu alabildim.
travma kırığı olmuştur
mine ve dentin dokuda çürük oluşmuştur ağrı hissetmediğinden önemsememişsindir zamanla üzerine oklüzyon ve çiğneme kuvvetleri bindikçe en son zurnanın zort dediği yerde kırılmıştır 😅

Kanal tedavisi nasil oluyor hocam? Kirik dis duzelip eskisi gibi mi oluyor?
diş dediğimiz şey 3 ana dokudan oluşuyor dıştan içe mine dentin pulpa
şöyle bir örnek verelim:dişte çürük oluştu ağrınız oldu olmadı olduysa da umursamadınız çürük ilerledi bu dişin içindeki kan damarları ve sinir dokunun bulunduğu pulpaya ulaştı sizin de birden nabız atması gibi ya da soğuk sıcakta zonklama (hassasiyetle karıştırmamalıyız) gibi gibi ağrılarınız oldu
Kanal tedavisi ise bu örnekteki durumda çürüğü temizlemek pulpa dokuyu dişten uzaklaştırmak ve boşalan pulpa dokusunun yerini doldurmak ve en son aşamada dişi kompozit dolgu ile dişe benzetmek falan filan
arkadaşlar fakülte hastanelerine gidin devlet hastanelerinden randevu almak zor şehir üniversitelerinin diş hastaneleri çok bekletmiyor(öğrenciye tedavi olmak istemezseniz asistan ya da hoca farkı ödemeniz lazım)(orto protez hariç sıra olmaması lazım)

Peki hangi diş sonuçta 15 yaşınızda da olsanız bazı dişler geç düşüyor o dişi düşürdüğünüze emin misiniz
diş dediğimiz şey oraya çakılı bir şey değil çevre dokuya ligamentler sayesinde tutunur ve ufak bir sallantı olması gayet doğal ama söylediğinz sallantı aktif bir hastalık süresince bazen diş etlerimiz şişip diş dokusunu zayıflatabiliyor ve hafif bir sallanma ya da oynama hissi olabiliyor
Kısacası durumu iyice ölçüp tartıp bir hekime başvurun hem özel kliniklerde muayeneler ücretsiz olmalı şikayetinizi anlatınca hemen çözüm bulurlar tedavi istemezseniz de yaptırmazsınız

travma kırığı olmuştur
mine ve dentin dokuda çürük oluşmuştur ağrı hissetmediğinden önemsememişsindir zamanla üzerine oklüzyon ve çiğneme kuvvetleri bindikçe en son zurnanın zort dediği yerde kırılmıştır 😅
Hocam ust tarafta bana gore en sag kesici dis. Dusup dusmedigini hatirlamiyorum.

Geri
Yukarı