Şalter atması sonrası anakart kısa devre yaptı

Holysingle

Hectopat
Yaklaşık 3 yıldır evdeki elektrik sorunundan dolayı bazen günde 3 kez bazen 4 gün hiç bazen ise her gün sabah 6 saatlerinde şalter atıyordu. Son zamanlarda şalter attıktan sonra bilgisayarı açmaya çalıştığımda kısa devre arızasıyla karşı karşıya kaldım. Defalarca açmayı denedim bazı şeyleri sök tak yaptım ama alakası olmadan rastgele açılmaya başlıyor. Neyi söküp taktığım değil de öylesine çalıştırırken bir anda bir şey yokmuş gibi açılıyor. Yaşadığım ekranın resmini de atacağım. Bu soruna bir şey mi sebep oluyor ve ne yapmam gerekiyor ne kadar sürede sorunu çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-12 at 5.04.48 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-12 at 5.04.48 AM.jpeg
    90,5 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 3 yıldır evdeki elektrik sorunundan dolayı bazen günde 3 kez bazen 4 gün hiç bazen ise her gün sabah 6 saatlerinde şalter atıyordu. Son zamanlarda şalter attıktan sonra bilgisayarı açmaya çalıştığımda kısa devre arızasıyla karşı karşıya kaldım. Defalarca açmayı denedim bazı şeyleri sök tak yaptım ama alakası olmadan rastgele açılmaya başlıyor. Neyi söküp taktığım değil de öylesine çalıştırırken bir anda bir şey yokmuş gibi açılıyor. Yaşadığım ekranın resmini de atacağım. Bu soruna bir şey mi sebep oluyor ve ne yapmam gerekiyor ne kadar sürede sorunu çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Bir çözümde PC yi gece uyumadan önce fişten çekmek.

Sorun benim de başıma geldi, anakarttakı USB jumper'lerının ya da başlıklarının diyeyim, aynı BIOS sıfırlamaya yarayan atlama teli gibi bir kısa devre şeyi var, mavi ve küçük bir şey, iki tane teli birbirine kısa devre yaptırmaya yarayan. USB başlıklarının hemen üstlerinde veya çevrelerinde varsa üç tane pine sahip bir jumper, bu soruna neden olan şey de o. O üçlü Jumper'ın sol teli boşta kalacak şekilde mavi kısa devre telini takarsanız sorununuz çözülecektir.

Bütün USB'leri çıkar ve BIOS güncellemesi yapmayı dene. CMOS sıfırlamayı da deneyebilirsin.

Anakartım çok farklı üst seviye bir anakart kasanın arkasında tuşlar var CMOS falan yazıyor resmini de atayım. Ne yapmak gerekiyor aşama aşama anlatırsan çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-12 at 2.36.08 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-12 at 2.36.08 PM.jpeg
    119,6 KB · Görüntüleme: 40
Anakartım çok farklı üst seviye bir anakart kasanın arkasında tuşlar var CMOS falan yazıyor resmini de atayım. Ne yapmak gerekiyor aşama aşama anlatırsan çok sevinirim.

Anakart modeli nedir, anakartın üstündeki marka ve modeli yazabilir misiniz?

Hocam anakart 2018'den sonra üretilmiş ise anakart üzerinde BAT ile başlayan 2 pin var o pinleri kısadevre yapınca BIOS sıfırlanıyor ve yaşadığınız sorun düzeliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı