Sami Onur Röportajı & Yeni Call of Duty Duyuruldu! (Özel Dosya COD8)

TayfunKey

Hectopat
Sami Onur Röportajı & Yeni Call of Duty Duyuruldu! (Özel Dosya COD8)

Son Dakika: Röportajı yayınladığım gün, Activision ve Sami Onur'dan ayrı ayrı mail aldım. Bir sorunun cevabını yeniledim. Modern Warfare 3 markası şu an askıya alındı. İsim değişikliği olabirmiş, yada başka bir yapı. Bu yüzden Modern Warfare 3'e şu an kulak asmayın. Bunu bilin ki Infinity Ward yeni Call of Duty üzerinde çalışıyor.

10137332.jpg

Activision (Infinity Ward)’daki gurur kaynağımız Sami Onur.

Call of Duty serisini bilmeyeniniz yoktur herhalde. Severek oynadığımız bu seride Call of Duty 2, Call of Duty 4 Modern Warfare ve özellikle de bu sene piyasaya çıkan, tüm zamanların en iyi satan oyun rekorunu şu an elinde bulunduran Call of Duty Modern Warfare 2’de bir Türk’ün imzası olduğunu hiç düşündünüz mü? Belki Call of Duty Modern Warfare serisinde Pvt. Onur, Sgt. Onur ya da Cpt. Onur isimli asker ilginizi çekmiş olabilir. Tabi ki, bu Onur adlı asker, uzun süredir Infinity Ward’da çalışan Sami Onur'dan başkası değil. Kendisi master amaçlı gittiği Los Angeles’te sonradan oyun yapımcılığına adımını atmıştır. Ayrıca Golden Eye Rogue Agent, Fight Club, Medal of Honor gibi oyunlarda da imzası bulunan Sami Onur ile, bu ay tatil amaçlı geldiği İstanbul’da onunla bir buluşma ayarlayıp, uzun bir sohbet ve röportaj yapma imkanımız oldu. Kendisiyle, geçmişi hakkında, Call of Duty serisi ve uzun süredir kapandı diye söylentileri çıkan Infinity Ward hakkında konuştuk. Sizi bu yepyeni röportaj ile başbaşa bırakıyoruz. Infinity Ward yapımı yeni Call of Duty bu röportaj da Türkiye de tekrar resmi olarak duyurulmuş oldu. İyi Okumalar!

Tayfun Kumaş (TayfunKey) www.cryturkiye.com (Crytek Community)

Sami Onur & Tayfun Kumaş Buluşma Gününden Resimler:
TayfunKey (Tayfun Kumaş) Resmi Blog Sayfası.: Infinity Ward'dan, Sami Onur ile İstanbul/Kadıköy Buluşması

Sami Onur İle Önceden Yaptığımız İlk Röportaj:
TayfunKey (Tayfun Kumaş) Resmi Blog Sayfası.: Sami Onur ile Call of Duty Modern Warfare 2 Röportajı [19 Aralık 2009]

33490148.jpg

Tayfun Kumaş: Merhaba Sami Bey, EA, Activision gibi büyük firmalara girmek sizin için nasıl oldu?
Sami Onur: 2000 yılında SCIarc’da mimarlık master’ı yapmak amacıyla Los Angeles’a geldim. Çocukluğumdan beri bilgisayarlara ve dolayısıyla oyunlara meraklı olduğumdan dolayı mezun olduktan sonra bu alanı denemek istedim. İlk önce Genuine Games'te çalışmalarım oldu ve daha sonra Electronic Arts'a geçtim, oradan da Activision'a. Call of Duty 2 yapılmadan önce Infinity Ward'da çalışan bir arkadaşım vardı, o çağırdı. Ben de tekliflerini kabul ettim. O zamandan beri Infinity Ward'da çalışmaktayım ve burada "Call of Duty 2, Call of Duty 4 Modern Warfare ve Call of Duty Modern Warfare 2" adlı oyunların yapımında çalıştım. Halen de Infinity Ward’dayım.

Tayfun Kumaş: Activision’un, Infinity Ward’daki baş müdürlerinden Jason West ile Vinze Zampella’nın bir anlaşmazlık sonucu kovulmasından sonra Infinity Ward’da bir süre yaprak dökümü yaşandı. Patronlarının işten ayrılmasını kabullenemeyen bazı arkadaşlar zamanla Activision, (Infinity Ward) ekibindeki görevine son verdi. İnternet dünyasında ve medya da Call of Duty’nin ve Infinity Ward’ın geleceği konusunda şüphe edildi ve birçok söylentiye sebep oldu. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?
Sami Onur: Anlaşmazlığın ne gibi nedenlerden olduğu konusunda biz de sizin gibi bilgisiziz. Bu konuyla ilgili açılan dava halen devam etmekte. Call of Duty serisini şu an, Call of Duty 3 ve Call of Duty 5 World at War yapımcısı Treyarch ekibi ve Modern Warfare serisini yapan bizler sürdürmekteyiz. Infinity Ward’dan birçok önemli isim ayrılmış olsa bile, kalan arkadaşlar ve yeni katılan arkadaşlar ile yolumuza devam etmekteyiz ve yeni projemiz üzerinde çalışmaktayız.

Tayfun Kumaş: Infinity Ward yoluna devam ederken, gelecek serinin adı Modern Warfare 3 olabilir mi?
Sami Onur: Böyle bir olasılık var, yeni Call of Duty üzerinde zaten çalışıyoruz.

Tayfun Kumaş: Call of Duty Modern Warfare 2’deki No Russian bölümü, çok değişik bir yapıydı ilk defa bir oyunda terörist olarak katliam gerçekleştirdik ve katliamın sonunda da ihanete uğrayarak vurulduk. Birde oyun boyunca Roach karakteri ile devam ettik, en yakın dostumuz Ghost ile General Shepherd’ın emirlerine uyduk. Bir bölümde anlaşılmayan bir sebep yüzünden General Shepherd bizi ve Ghost’u öldürüp alevler içinde yaktı. Bu durum birçok Call of Duty Modern Warfare 2 oyuncusunu çok üzdü. Mac.Tavish ve Captain Price ise General Shepherd’den intikamı aldı ve Modern Warfare 2 bitti. Önceki Call of Duty serisine göre çok kötü ve beklenmedik sonuçlar gördük. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?
Sami Onur: Her şeyden önce bu bir oyun, eğlence işin yapılmış olsa da burada bir nevi savaşın kötü yanlarını ele aldık.

Buna benzer olaylar gerçek hayatta da olabiliyor. Ama sonuçta bu oyundaki her şey kurmacadır. Oyunda, Makarov’un adamı olarak ilerlerken, her şey ilk önce yolunda gider. Fakat gidişat değişir ve sonunda vuruluruz, bu da bazı oyuncuları çok üzmüştür. Ama, gerçek savaş bundan çok daha üzücüdür. Kısacası, biz savaşın bir çok karanlık ve kötü yanlarını bu oyunda gözler önüne sermeye çalıştık.

Tayfun Kumaş: Call of Duty Modern Warfare 2’deki Multiplayer bölümünde Türk bayrağının olmaması bizi çok üzdü. Gelecek seride bu gibi sorunlar ile karşılaşacak mıyız?
Sami Onur: Modern Warfare 2’de çizimlerle uğraştığım için programcılık tarafı hakkında bir şey söyleyemeceğim. Şunu belirtmek isterim ki Türk bayrağı yapılmıştı. Proje sonlarına doğru çok yoğun ve tempolu çalışma olduğu için, Türk bayrağı dahil bazı ülkelerin bayrağı programcı arkadaşların gözünden kaçmıştır. Netekim, yapımcısı olduğum oyunda bayrağımızın olmaması herkesten çok beni rahatsiz etti. Bir sonraki seride bu gibi durumların olmaması için elimizden geleni yapacağız.

Tayfun Kumaş: Zamanımızda single oyunlara ilgi biraz daha azalmış gibi görünüyor, mesela herkes multiplayer yada online oyunlar oynuyor. Şimdi piyasaya çıkan oyunlarında single bölümleri çok kısa oluyor bu konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?
Sami Onur: Oynanan süre olarak single oyunların genel olarak kısaldığından emin değilim. Bu konuda tarihsel istatistiki bir veri varsa ona göre birşey söyleyebilirim ama piyasada uzun olan singleplayer oyunlar var.

Tayfun Kumaş: Türkiye’de yavaş yavaş çıkışa geçmeye çalışan bir oyun sektörü var. Siz ülkemizdeki bu sektör hakkında neler düşünüyorsunuz?
Sami Onur: Ülkemizdeki oyun sektörünü pek bilmiyorum. Oyun sektörünün iyi bir çıkış yapması ve sürekli olabilmesi için eğitim ve gelir seviyesinin artması, korsan yayınların önünün kesilmesinin yanında, oyun yapacak birikime ve bilgiye sahip, yurt dışında üretilen oyunlarla yarışabilen oyun üretimi yapacak ekiplerin kurulmasına bağlı. Bu sorunları çözmek için de zamana ihtiyacımız var.

Tayfun Kumaş: Son olarak benim gibi oyun yapımcısı olmak için çabalayan arkadaşlara tavsiyeleriniz var mı?
Sami Onur: Oyun yapımcısı olmak isteyen arkadaşlara çalışmayı ve araştırmayı bırakmamalarını, yenilikleri takip etmelerini ve kişisel olarak küçük projelerle uğraşmalarını tavsiye ediyorum. Bunlar, bazı oyunlara mod olabilir, yama olabilir ya da küçük oyun projeleri olabilir. Modların mükemmel, aynen devam TayfunKey ;)

Tayfun Kumaş'ın Genel Yorumu: Bu röportaj ile birçok söylentiye nokta koyduk. Bazı merak edilen soruların cevabını alırken, Activision Infinity Ward ekibinde çalışan başarılı Türk arkadaşı da sizlere tanıştırmış olduk. Infinity Ward; yıkıldı, çöktü, bitti gibi haberler sanal ortamda dolaşırken, bu haberleri de yalanlamış olduk. Bir yandan, Treyarch yapımı Call of Duty: Black Ops’u bekleyedururken, Infinity Ward’ın yeni oyununu 2011’de görme dileğiyle, yapımcılara başarılar diliyoruz.

21794304.jpg

Call of Duty Modern Warfare 2'deki Sami Onur Yapılarından Kısa Örnekler

Brezilya'daki görevde bir çoğunuzun dikkatini çekmiş olabilir. Alex: 1 Lincoln: 1. Sami Onur'un Türk futbolundan kattığı bu sahaser eserde Alex Fenerbahçe de olduğu için sarı lacivert, Lincoln ise Galatasaray da olduğu için sarı kırmızı rengi temsil ediyor. Tabii Sami üç büyüklerden Beşiktaş'ı da unutmamış. Tam ortada da Çarşı grubunun ''a'' simgesini görebilirsiniz.

90155244.jpg

Uzaydaki düşen uydu da Sami Onur eseri...
77337471.jpg

Son bölümlerdeki terkedilmiş uçakların tamamı onun eseri...
31917174.jpg

... Daha Birçok Yapım...

Call of Duty Modern Warfare 2 - Hikayeden Kısa Özet

Oyunda dört farklı karakter ile ilerliyoruz. Oyun boyunca bizi komutanımız Shepherd yönetiyor. İlk başta çok iyi biri gibi gözükse de hainin, satıcının yada kısacası pisliğin teki. Kendi adını dünyaya duyurup, kahraman olmak için 300.000 askerini öldürtecek kadar da cani biri. ''No Russian'' bölümünde tanıdığımız, Vladimir Makarov ile anlaşıp Makarov'a ülkeyi karıştırmasını emreder ve bunu başarı ile başarır. Bizde, Makarov'u ele geçirmek için Makarov'un evine operasyon düzenleriz. Sonra ise taşınabilir bir hard disk'e Makarov'un sistemindeki verileri kopyalarız. (Verilerde kimbilir ne var?) Verileri ele geçirdikten sonra o bölgeden uzaklaşırken bizim karakter Roach yaralanır, tam o zaman Ghost bize yardım ederken General Shepherd gelir. O an onun ne pis bir herif olduğunu öğreniriz ama iş işten geçmiş olur. Çünkü Roach ve Ghost'u kendisi öldürmüştür ve Kurtlar Vadisi Pusu'daki Cevat Akarsu'nun taktiği gibi üzerlerine benzin dökülürek yakılırlar. Tek eksik ''Yılmazz bu ne?'' sözü olur :) Daha sonra Captain Price ve MacTavish'in yürüttüğü iki kişilik ordu ile General Shepherd cehenneme postalanır. O an MacTavish yaralıyken Call of Duty 4'te tanıdığımız karakter Nikoloi oraya gelip bizi oradan alır götürür ve olay burada biter. 2011'de piyasaya çıkacak olan Modern Warfare 3'te Makarov'u fena halde gebertmek istiyorum. Aslında Modern Warfare 3 hakkında söylemeyi istediğim çok önemli birşey var ama söz verdim gizli kalacak diye. Zamanı gelince herkese açıklarım.

Tayfun Kumaş (TayfunKey)

20208285.jpg

85539082.jpg

52057186.jpg

Call of Duty Modern Warfare 2 - Credits ve Asker olarak Sami Onur

r10m.jpg

r11o.jpg

r12jf.jpg

Call of Duty Modern Warfare 2 - Muzeum

Oyun bittiği zaman açılan müze görevinden bazı oyuncular habersiz. Resimde ne yazıyor ''Do NOT Press F'' yani ''F'ye basmayın''

bence de basmayın. Birşey olmuyor eminim! Basma!

r13y.jpg

Call of Duty: Modern Warfare Serisi İndirebilir Saveler! - %100 saveler TayfunKey'e aittir.

r14r.jpg

Call of Duty 4 Modern Warfare %100 Save:
http://tayfunkumas.blogspot.com/2010/06/call-of-duty-4-modern-warfare-100-save.html

Call of Duty 6 Modern Warfare 2 %100 Save:
http://tayfunkumas.blogspot.com/2010/05/call-of-duty-modern-warfare-2-100-save.html

r15o.jpg

Call of Duty Modern Warfare 2 - Sistem Gereksinimleri
Tür: FPS
Yapım: Infinity Ward
Türkiye Dağıtıcısı: Aral Game
Resmi Web Sitesi: www.modernwarfare2.com

Minimum Sistem
Pentium 4 3.0 GHz / Athlon 64 3200 + İşlemci
GeForce 6600 GT / Redeon 160 XT Ekran Kartı
512 MB Ram (1 GB Vista)
16 GB Sabit Disk

Önerilen Sistem
Çift Çekirdek 2.4 GHz İşlemci
GeForce 8800 / Radeon HD 3870 Ekran Kartı
2 GB Ram
16 GB Sabit Disk

Call of Duty 7 Black Ops (Treyarch)

r16f.jpg

Call of Duty 3 ve Call of Duty 5: World at War'ı yapan Treyarch ekibi, Call of Duty 7: Black Ops üzerinde çalışmaktadır. Zaman olarakta farklı Call of Duty zamanını ele alan Treyarch bu oyunda, Soğuk savaş, Soviyetler birliğini ve Vietnam savaşını konu alacak. Call of Duty Black Ops, 09 Kasım 2010 da PC, Playstation 3 ve Xbox 360 için piyasada olacak.

Hazırlamış olduğum indirilebilir Call of Duty Black Ops Ekran Görüntüleri & Wallpaperler:
4shared.com -

Tayfun Kumaş (TayfunKey)
https://twitter.com/TayfunKey

Yeni konular

Geri
Yukarı