Samsung 24" LC24F396FHMXUF Monitör İncelemesi. [1000TL]

9946133397554.jpg

Ürünü Ne Kadar Fiyata Aldım? Neden Aldım?

Sistemimde kullanmış olduğum monitörüm hakkın rahmetine kavuştuğu için 1 ay kadar tüplü bir monitör ile oyun oynamak
zorunda kaldım. Ya yeni bir monitör alacaktım ya da güzel bir göz doktoruna sağlam para ödemek zorunda kalacaktım.
Ben de oyumu yeni bir monitörden yana kullandım.
Samsung LC24F396FHMXUF ürününü Migros Sanal Market üzerinden 949TL karşılığında satın aldım.

Ürün İle İlgili Deneyimlerim, Memnun muyum?

Ürünü gerçekten uygun bir fiyata aldığımı düşünüyorum, dolayısıyla fazlasıyla memnunum diyebilirim.
Ürünün kutusundan HDMI kablosu çıkmıyor, sadece VGA kablosu ve güç kablosu/adaptörü ile geliyor. Alıştığımızın aksine güç kablosu laptop şarj kablosu gibi,
bir adet adaptör ve kablo ile takıyorsunuz. Buradan anladığım kadarıyla monitör gerçekten az güç tüketiyor.
Monitörü birkaç gün VGA ile kullanmak zorunda kaldım, eğer VGA ile kullanacak iseniz monitör gerçekten VGA kablosu ile rezalet denebilecek bir görüntü veriyor.
HDMI kabloyu satın alıp taktığım gün oh be dedim.

Monitörün yaklaşık ağırlığı 3-3.5kg civarında.
Kutusundan 3 parça halinde çıkıyor, Ekran, ayak, ayak tutucu. Montajlaması gayet kolay parçalar birbirine geçirilip kilitleniyor.
LC24F390 ile arasındaki tek fark ayak yapısı. F390 modeli daha eski olup ayağı düz iken F396 modeli 2018 üretim olup çapraz ayaklı yapıda.

Artı ve Eksi Yönleri / Yorumum?

Monitörde oyun modu seçeneği var, açıkçası olmasa da olurmuş dedim. Oyun modunu açtığınız zaman 10 defa lanet olsun çekebilirsiniz.
Oyun modu gerçekten görüntüyü o kadar fazla keskinleştiriyor ki, 23.5" ekranda 1080p görüntüde pikselleri sayabiliyorsunuz.

Monitörde Ghosting problemi var, fakat eğer Mersin'de yüksek bir yere çıkıp Ankara'yı görebilen birisi değilseniz bu ghosting sizi rahatsız etmez.
Oyunlarda asla fark edilmiyor, ama farenizi 2000dpi ayarlayıp da google chrome'yi masaüstünde bir sağa bir sola fırlattığınız zaman ghosting az da olsa belli oluyor.
Fakat oyunlarda ve günlük kullanımda asla fark edemedim.

Monitör kavisli bir yapıya sahip ama fotoğraflarında görüldüğü kadar aman aman bir kavisi yok. Ancak kavisli bir monitör istiyor iseniz bu fiyatta bir alternatif bulabileceğinizi sanmıyorum. Kavis yok dediğime bakmayın, kavisi olduğunu hissediyorsunuz tabiki ve kullanımı gayet rahat.

Renkleri Gayet Canlı ve Panel Kalitesi Güzel. VA Panel olması da ayrı bir tatlılık ve canlılık katıyor.

Parlaklık derecesi fazlasıyla güzel, Parlaklığı 100'e çektiğim zaman güneşe bakmış gibi olduğum için parlaklığı 30 seviyesinde kullanıyorum.

Monitörün menüsü üzerinden kontrast, netlik, parlaklık ayarı yapmak çok basit.

Monitör 60hz fakat 72hz'e kadar çıkabiliyor.

Göz koruyucu modu güzel ve renkleri aşırı derecede kötüleştirmiyor. Office programları kullanırken göz korucuyu açmak yararlı olabilir.
Aksi taktirde %50 parlaklık seviyesinde göz koruyucu kapalı iken Microsoft Word ile 1 saat yazı yazıp ondan sonra bir göz muayenesine gidebilirsiniz.

Monitörün artıları ve eksileri ile alakalı yorumlarım bu kadardı. Geriye kalan özellikleri birçok monitörde de var zaten.

Teknik Özellikleri

Ekran Boyutu : 23.5"
Ekran Çözünürlüğü: : 1920x1080p
Yenileme Hızı : 60hz (72hz'e kadar çıkartılabilir)
Tepki Süresi : 4ms
Ekran Teknolojisi : VA
En-Boy : 16:9
HDMI : Var 1.4
VGA : Var
DisplayPort : Yok
miniDisplayPort : Yok
Kontrast Oranı : 3000:1
Parlaklık : 250cd/m²
Renk : 16.7 milyon 8 bit
Ekran Tipi : Curved (Kavisli)
Kulaklık Girişi : Var

Son Görüşlerim

Bu fiyatta alabileceğiniz alternatifi olmayan tek kavisli monitör olabilir.
Tek alternatifi bana göre 24" düz ekranlı VA/IPS panel monitörler.
Monitörü halen 1000TL seviyesinde rahat bir şekilde bulabilirsiniz.
Almayı düşünenlere umarım yardımcı olabilmişimdir, kesinlikle önerebileceğim bir monitördür.
Özellikle TN panel bir monitörden geçecek iseniz fazlasıyla memnun kalırsınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı