Samsung 250 GB NVMe ve 500GB 870 EVO yeterli mi?

W3lys4

Decapat
Yer
USA , Illinois
Sizce yeterli midir az oyun yükleyen ve az fotoğraf yükleyen biriyim. Windows 10 yükleyeceğim işletim sistemi. Hızlı olması için SSD almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Video depolamayacaksanız ve çok fazla oyun yüklemeyecekseniz yeterli olur. Önce mesela yükleyeceğiniz oyunların toplam kaç GB olduğunu hesaplayın ona göre yeterli olup olmadığını hesaplayın. Tavsiyem Windows'u M.2 SSD'ye, oyunlarınızı ise SATA SSD'ye kurmanızı öneririm.
Ama 250GB NVMe SSD almaktansa 1TB SATA tercih etmeniz daha iyi olacaktır render yapmıyorsanız.

Video depolamayacaksanız ve çok fazla oyun yüklemeyecekseniz yeterli olur. Önce mesela yükleyeceğiniz oyunların toplam kaç GB olduğunu hesaplayın ona göre yeterli olup olmadığını hesaplayın. Tavsiyem Windows'u M.2 SSD'ye, oyunlarınızı ise SATA SSD'ye kurmanızı öneririm.
Ama 250GB NVMe SSD almaktansa 1TB SATA tercih etmeniz daha iyi olacaktır render yapmıyorsanız.

Böyle yapmayı düşünüyorum ben de. Şeyi düşünüyorum acaba daha fazla depolamam olsun 1 TB alıyim ama performansı düşük mü alıyim SSD'yi onu da düşündüm ama almışken iyi almak istiyorum ve 1 TB çok fazla çoğunu kullanmam

120 GB'lık bir M.2 SSD, 240GB'lık da bir SATA SSD yeterli bence. İlerleyen zamanlarda ihtiyaç olursa bir SATA daha eklersin 120 ya da 240.

Render işiniz yoksa NVMe almanıza gerek yok 1 870 EVO ve 1TB Toshiba P300 güzel olur.

Aynen 2 tane SSD olacağına belge, fotoğraf vs. HDD'de depolarsınız. SSD'de işletim sistemi vs çeşitli programlar olursa daha iyi olur. Ben de laptop var. Yeni bir tane 870 Evo aldım. Toshiba HDD var. Caddy ile takmayı düşünüyorum. Toshiba HDD sağlamdır, öneririm.

Böyle yapmayı düşünüyorum ben de. Şeyi düşünüyorum acaba daha fazla depolamam olsun 1 TB alıyim ama performansı düşük mü alıyim SSD'yi onu da düşündüm ama almışken iyi almak istiyorum ve 1 TB çok fazla çoğunu kullanmam
Performanstan kastığınız SATA ve NVMe ise aralarında FPS farkı yok hocam. Sadece 1-2 saniye hızlı açılır oyun o farkı da siz anlayamazsınız. Arasındaki farkı en iyi render yapıp dosya aktarma, indirme ve yükleme gibi işlemlerle anlarsınız. 870 EVO SSD işinizi rahatlıkla görecektir.

Performanstan kastığınız SATA ve NVMe ise aralarında FPS farkı yok hocam. Sadece 1-2 saniye hızlı açılır oyun o farkı da siz anlayamazsınız. Arasındaki farkı en iyi render yapıp dosya aktarma, indirme ve yükleme gibi işlemlerle anlarsınız. 870 EVO SSD işinizi rahatlıkla görecektir.

HM fark yoksa sadece SSD de alsam sıkıntı olmaz yani sadece SSD aldım diyelim 1 TB'lik attığımdan.
Ki aynı fiyata denk geliyor attığım iki SSD ile.
Sizce böyle daha mı mantıklıdır?
Windows'u falan da bunda kullanırım
Bu SSD işi çok kafamı karıştırıyor hangi marka alsam ne kadar alsam HDD mi alsam SSD mi alsam kafam allak bullak

HM fark yoksa sadece SSD de alsam sıkıntı olmaz yani sadece SSD aldım diyelim 1 TB'lik attığımdan.
Ki aynı fiyata denk geliyor attığım iki SSD ile.
Sizce böyle daha mı mantıklıdır?
Windows'u falan da bunda kullanırım
Bu SSD işi çok kafamı karıştırıyor hangi marka alsam ne kadar alsam HDD mi alsam SSD mi alsam kafam allak bullak
Tabii ki daha mantıklı hocam. Anladığım kadarı ile oyun oynayacaksınız, bunun için NVMe M.2 SSD hızlarına ihtiyacınız yok bu yüzden ekstra para vermenize gerek yok. Bende 870 EVO kullanıyorum, memnunum. Kesinlikle sıkıntı olmaz, kendi uygulaması Samsung Magician ile SSD'nizin sağlık değerlerine bakıp test yapabilirsiniz. Şu zamanda HDD almak pek mantıklı değil, çünkü SSD'ye göre çok zayıf, eski nesil kaldı diyebiliriz neredeyse çok az kullanılıyor günümüzde diye düşünüyorum. 1TB 870 EVO sizin için en mantıklı seçim olacaktır. Bu arada şunu da belirteyim, ileride render falan da yaparım diyorsanız kesinlikle A2000 SSD öneririm. Anakartım M.2 desteklemediği için mecbur 870 EVO almıştım. Samsung 1 TB 870 Evo MZ-77E1T0BW 2.5" SATA 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Fiyatlar aynı, anladığım kadarıyla ihtiyacınız yok ama belki ileride işinize yarayabilir ben olsam aynı fiyat verip NVMe hızlarını almayı tercih ederdim. Ama 250GB M.2 alıp yanına 500GB SATA almaktansa 1TB M.2 veya 1TB SATA alınması daha uygun olur. A2000 tam bir F/P ürünü.

Geri
Yukarı