Samsung 45mm lens mi, 30 mm mi?

bilal yağcı

Hectopat
Daha fazla  
Samsung nx1000 kullanicisiyim. 30 mm mi yoksa 45 mm mi almalıyım kararsizim yoksa onlari birakip 18 -55 mi? Biri bana yardim etsin.

Senin ne yapmak istediğine bağlı 30 ve 40 mm sabit odaklı lensler zoom yapamazsın ama keskin görüntü alırsın ve makine full frame değilse görüntü kırpılır ve obje ile arandaki mesafeyi iyice açman gerekir dar alanlardaki çekimlerde sıkıntı yaşarsın 18-55 manzara için daha iyi bence ama görüntü kalitesi açısından diğerlerine göre daha kötüdür.

Senin ne yapmak istediğine bağlı 30 ve 40 mm sabit odaklı lensler zoom yapamazsın ama keskin görüntü alırsın ve makine full frame değilse görüntü kırpılır ve obje ile arandaki mesafeyi iyice açman gerekir dar alanlardaki çekimlerde sıkıntı yaşarsın 18-55 manzara için daha iyi bence ama görüntü kalitesi açısından diğerlerine göre daha kötüdür.

Doğru bir tespit. Lens alırken bir diğer konu diyafram aralığıdır. 18-55mm genelde f/3.5 başlangıç diyaframa sahiptir. Sabit odaklı lenste diyafram oranı ne kadar düşük olursa fotoğraf o kadar keskin ve o kadar iyi ışık alırsın. Canon 50mm f/1.8 lensini kullandım ve çok güzel bir lenstir. Sesli çalışır evet ama keskinlik açısından çok memnun kaldım. Güzel fotoğraflar çekmek için bir tane sabit odaklı lense ve bir tane de zoom lense ihtiyacın var.
Bol ışıklı günler.

Makineniz full frame olmadığı için 30mm daha iyi çünki folker çarpanını hesaba katarsak 40mm daha çok kesintiye uğrıcak. Canon 40mm pancake kullanıyorum fullframe de daha keskin sonuç alıyorum ama folker çarpanı varsa en az mm hangisisyse o tercih edilmeli prime lenste.

Makineniz full frame olmadığı için 30mm daha iyi çünki folker çarpanını hesaba katarsak 40mm daha çok kesintiye uğrıcak. Canon 40mm pancake kullanıyorum fullframe de daha keskin sonuç alıyorum ama folker çarpanı varsa en az mm hangisisyse o tercih edilmeli prime lenste.

Kesinlikle katılıyorum. Samsung crop çarpanını bilmiyorum fakat, Nikon'da 1.5x, Canon'da ise 1.6x olarak biliyorum. Yakın bir arkadaşında böyle bir lens var ise denemeni öneririm. Markası önemli değil. Önemli olan senin lenste ki keskinliği görebilmen. Hatalı isem düzeltin.
İyi forumlar.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı