Samsung 840 EVO 120GB SSD Testleri ve Sistem Testlerim

Merhabalar,

Evet arkadaşlar. 06.12.2013 tarihinde parçalarını takıp ilk startını verdiğim sistemin performans testlerini sırayla yaptıkça paylaşacağım. Öncelikle SSD beni çok şaşırttı. Hatta kat be kat şaşırttı. 07.12'de yeni bir Firmware geldi ve SSD resmen hızlarda uçuşa geçti. Resimler birazdan :)

Önce sistemin özelliklerine gelelim;
  • AMD FX 8350 Sekiz Çekirdekli işlemci ~4.0GHz TB ile ~4.2GHz​
  • ASUS M5A97 R2.0 Anakart​
  • 1X Kingston 8 GB DDR3 1600MHz CL9 RAM​
  • Samsung 840 EVO 120GB SSD (Formatlanmamış hızları O: 540 MB Y: 410 MB)​
  • Seagate Barracuda 2TB 3.5 HDD (Formatlanmamış hızlarına hiç bakmadım)​
  • Gigabyte 3X Windforce NVIDIA GTX 770 2 GB Ekran Kartı (Toplam Kullanılabilir bellek 4 GB ama 2 GB paylaşımlı :D )​
  • TT V3 Black Edition Mesh Panelli Mid Tower 600W Oyuncu Kasası​

SSD'ye Firmware atmadan önceki hali

SSD'ye Firmware attıktan sonraki hali

Ciddi bir fark söz konusu değil mi? :)
HDD'nin de Yazma hızı Okuma hızından yüksek :D

Ekran Kartı Bilgim

Oyunlarda beni üzmüyor. Şimdiye kadar aldığım en düşük FPS(Arkada Crysis3 aktif iken) NFS MW2'de 45FPS oldu. Tüm grafik ayarlarım Full HD + Ultra + 8X MXAA ile oynanmakta. Crysis 3'te en düşük 55FPS ile bol sef makinesının olduğu bir sahnede yaşadım. O kadar :)

Diğer donanım testlerim yakında gelecek...

Bu arada daha sistemin tadını çıkartamadan direk testlere başladım :D Ve artık alışınca SSD'nin hızlı tepkimesine artık diğer makinelar bana çok yavaş geliyor. SSD'dir candır gerisi heyecandır. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben'de ssd'den hdd'ye veri kopyalarken saniyede 1.60gb'nin üzerinde başlıyor kopyalama işlemi ve kopyalamanın sonlarına doğru saniye de 200mb'ye kadar düşüyor.

Ben'de ssd'den hdd'ye veri kopyalarken saniyede 1.60gb'nin üzerinde başlıyor kopyalama işlemi ve kopyalamanın sonlarına doğru saniye de 200mb'ye kadar düşüyor.

Buna Windows'un hesaplama hatası diyoruz. Yoksa emin ol 1.6 GB ile başlamıyor :)

Sen yine makaleyi hazırla ama performans konusunda pek umutlu olma :) Bu değerleri biraz evvel dizüstü sistemde aldım:
eaovyz.jpg

Hangi sistemle bu hızlara ulaştın Haluk abi ? :)

Ortalama SSD hızı =550MB okuma, 500MB/yazma

Ortalama mekanik sürücü hızı = ortalama 180MBs okuma, 180MB yazma diyelim.

Bir huni düşün; geniş kısmı SSD, dar kısmı ise mekanik sürücü olsun. Huninin geniş kısmından suyu boca ettiğin zaman içine dolan sıvının aşağıya doğru olan akış hızı, dar bölümün çapı ile orantılıdır.

Veri kopyalarken SSD 550MB/s ile okur ama mekanik sürücü bunu 180MB/s ile yazar.

Mekanik sürücü ne?

Hangi sistemle bu hızlara ulaştın Haluk abi ? :)

Bu bir şey değil. Saniyede 7 küsür GB'lık aktarım hızına ulaşabiliyorsun. Ama bu bizim için sadece şişirme. Gerçek kullanım alanı sadece server sistemlerde.

Bu bir şey değil. Saniyede 7 küsür GB'lık aktarım hızına ulaşabiliyorsun. Ama bu bizim için sadece şişirme. Gerçek kullanım alanı sadece server sistemlerde.

Bütçem var benim. Kingston HyperX 240 gb ssd kullanıyorum. Bir tane daha 240 gb alsam mı daha verimli olur yoksa 1 tb bir harddisk mi önerirsin ?

Ayrıca 1 tb harici diskim de var. :)

Bütçem var benim. Kingston HyperX 240 gb ssd kullanıyorum. Bir tane daha 240 gb alsam mı daha verimli olur yoksa 1 tb bir harddisk mi önerirsin ?

Ayrıca 1 tb harici diskim de var. :)

SSD RAID0'ın günlük kullanımlarda aşırı bir performans farkı yok. Hatta çoğu uygulamalarda tek SSD ile hemen hemen aynı sonuçlar veriyor.

Sen yine makaleyi hazırla ama performans konusunda pek umutlu olma :) Bu değerleri biraz evvel dizüstü sistemde aldım:
eaovyz.jpg

Haluk abi bu RAID galiba .. Bu arada makaleyi en kısa zamanda hazırlıyorum. Ayrıca Samsung SSD alacaklar için yapılması gereken adımları da sıralarım.

Buna Windows'un hesaplama hatası diyoruz. Yoksa emin ol 1.6 GB ile başlamıyor :)

Aynen öyle. Ama zira bende hep 200MB civarı aktarıyor :) O zaman benim Windows şaşmıyor :D

Ortalama SSD hızı =550MB okuma, 500MB/yazma

Ortalama mekanik sürücü hızı = ortalama 180MBs okuma, 180MB yazma diyelim.

Bir huni düşün; geniş kısmı SSD, dar kısmı ise mekanik sürücü olsun. Huninin geniş kısmından suyu boca ettiğin zaman içine dolan sıvının aşağıya doğru olan akış hızı, dar bölümün çapı ile orantılıdır.

Veri kopyalarken SSD 550MB/s ile okur ama mekanik sürücü bunu 180MB/s ile yazar.

Mekanik sürücü ne?

Seagate baracudda abi 64mb ön belleği var, 7200rpm 2tb modeli.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı