Samsung 850 EVO 250 GB düşük yazma hızı

Makaleler
24
Yer
İstanbul
3 yıldır kullandığım, 19.4 TB yazmış 850 EVO modelimde okuma hızının normal olduğunu fakat yazma hızının yarı yarıya düşüş yaşadığını fark ettim. En son testi 2018'de yapmışım ve o zaman değerler normalmiş. Düşük yazma hızı neden kaynaklanıyor olabilir?

Edit: Dün yaptığım testte write 250'lerde çıkmıştı. Az önce yaptığım testte 483 olmuş. Normal diyebilir miyiz?

Screenshot_7.png

Son düzenleme:
3 yıldır kullandığım, 19.4 TB yazmış 850 EVO modelimde okuma hızının normal olduğunu fakat yazma hızının yarı yarıya düşüş yaşadığını fark ettim. En son testi 2018'de yapmışım ve o zaman değerler normalmiş. Düşük yazma hızı neden kaynaklanıyor olabilir?
Disk çok dolu ise olabiliyor. Onun dışında 20TB veri yazılmasının da etkisi olabilir. SSD sağlığına bakın.

Hocam "Samsung Magician" uygulamasını indirip SSD'nin sağlığını kontrol edebilirsiniz.
SSD sağlığı Good, konuya görüntü ekledim. Ona da bakabilirsiniz.
Disk çok dolu ise olabiliyor. Onun dışında 20TB veri yazılmasının da etkisi olabilir. SSD sağlığına bakın.
150 TB ömrü var diye biliyorum, 20 TB bir şey olmamalı bu durumda.

Bir de editi okursanız sevinirim.

Hocam, doluluk oranına göre normal diyebiliriz. Samsung diğer modellere göre daha uzun ömürlüdür. Benim 840 Evo hala çalışıyor. İmkanım olsa değerlerini atardım. Fakat maalesef yok.

Edit: Dün yaptığım testte write 250'lerde çıkmıştı. Az önce yaptığım testte 483 olmuş. Normal diyebilir miyiz?
Normal.

Eki Görüntüle 661418
SSD ağzına kadar dolu değilse, yavaş yavaş miadını doldurmaya başlamış olabilir.

Testi yaparken SSD sıcaklığınız kaç derece idi? Crystal Disk Info gibi yazılımlarla test edebilir misiniz?
Arkadaşlar da SSD doluluk oranı derken kapatisenin ne kadarı kullanıldığını soruyor.

Editi okudum: Hız normal denilebilir.

Benchmark öncesinde SSD kullanıldıysa. Write Cache dolduğu için yazma hızları düşebiliyor.
850 EVO DRAM-less olduğu için kendi içerisindeki NAND yongalarını SLC Cache olarak kullanıyor. Üzerine yazılan verileri SLC'den TLC'ye geçirirmek biraz zaman alabiliyor. Siz bir işlem yapmasanız bile arkaplanda işletim sistemi bir yazma işlemi yapıp Cache'i meşgul etmiş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı