Samsung 850 EVO 250 GB SSD İncelemesi ve Performans Testleri

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere Samsung'un 850 EVO 250 GB SSD'sini inceleyeceğim. SSD'yi pazartesi günü Webdenal.com üzerinden aldım. Aynı gün kargoya verildi ve ertesi sabah SSD elimdeydi. Sisteme montajını yaptım ve temiz bir Windows 10 kurdum. Kısaca bir kullanıcı deneyiminden bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki SSD ayrı bir dünya. İstediğiniz kadar para harcayın, en iyi sistemi toplayın ancak SSD'yi almazsanız her türlü o sıkıcı bekleme sürelerine maruz kalacaksınız. SSD'ye Windows kurarken aradaki yeniden başlatma sürelerine çok şaşırmıştım zaten. Önceden "Cihazlar hazır duruma getiriliyor... %X" ekranında uzun bir süre bekletirken şimdi tak diye geçince hayret ettim doğrusu. Daha sonra Windows kuruldu ve sürücüleri kurarken hızı yine bir hissetmiştim. Bildiğiniz üzere sürücüleri kurduktan sonra bir yeniden başlatma gerekiyor. O yeniden başlatmayı yaparken daha çok etkilendim diyebilirim. Çünkü neredeyse göz açıp kapayana dek sistem açılmış oluyordu. Bunun dışında her türlü şeye tıkladığınızda anında açılması hoş bir duygu. Mesela HDD'de başka programlar açıkken bazen bilgisayarıma ulaşmak bile az da olsa zaman alıyordu. Ayrıca benim en çok hoşuma giden bölüm sessizlik. Gerçekten HDD o kadar çok ses çıkarıyormuş ki artık ona alışmışım. SSD'ye geçince bir an boşluğa düştüm. Ses nerede diye. :) Sonrasında bekletmesine en çok sinir olduğun oyun olan GTA 5'i kurdum SSD'ye. Önceden uzun bir süre bekleten oyun 30 saniyede açıldı. Onun da videosunu atıyorum aşağıya. :) Neyse inceleme derken SSD ile tanışma hikayemi anlattım sizlere, konudan saptık. :) Geçelim fotoğraflara ve testlere. Başlamadan önce söylemeliyim ki kamera için şimdiden özür dilerim. Eski emektar telefonum ile bu kadar oluyor ancak render alırken de bir hata oldu sanırım. Fazla kötü oldu çünkü. Her neyse detay yok zaten fazla videolarda.
Intel Core i5 4590
MSI GTX 970 GAMING 4G
MSI Z97 PC Mate
GSKILL RipjawsX 8 GB (2X4GB) RAM
Seagate Barracude 1 TB
Zalman 600LX 600W
Zalman Z3 Plus
Ve tabii ki asıl konumuz olan Samsung 850 EVO 250 GB.

Öncelikle birkaç tane fotoğraf ile başlamak istiyorum konuya.

Ürün böyle bir kutu ile geldi:

IMG_20150915_110202.jpg

Kendi kutusu:

IMG_20150915_110243.jpg

IMG_20150915_110249.jpg

Kutu içeriği:

IMG_20150915_110333.jpg

SSD'nin kendisi:

IMG_20150915_110350.jpg

IMG_20150915_110324.jpg

850evo-3b.jpg

91GPLsJlVML._SL1500_.jpg

Screen Shot 2014-12-07 at 21.26.22_678x452.png

Unutmadan SSD'nin yanında harika bir yazılım geliyor. Yazılımı buradan indirebilirsiniz. Yazılımda yapabileceğiniz çok fazla şey var. S.M.A.R.T sayesinde ürünün durumunu görüntüleyebilir, seri numarası ile orijinal olup olmadığını kontrol edebilir; ne kadar veri yazdığınızı, SSD'nin durumunun nasıl olduğunu, ne kadar alanı kullandığınızı, SSD'yi nasıl bağladığınızı görebilirsiniz. Son olarak çeşitli testler de yapabilirsiniz. Bununla da kalmayıp çeşitli optimizasyonlar yapıp, firmware sürümünü yükseltebilirsiniz. Ayrıca en güzel özelliklerden biri olan RAPID Mode'u devreye sokabilirsiniz. Fakat yazılım Windows 10 ile tam uyumlu değil. Bu yüzden Performance Optimization ve RAPID Mode kullanılamıyorum. Kısa zamanda güncelleneceğini düşünüyorum. Ancak bu bir eksi.

Magician Tanıtım.JPG

Şimdi geçelim benchmark testlerine ve açılış kapanış testlerine.

Samsung'un kendi yazılımı olan Magician testi:

Magician.PNG

HD Tune Pro (Yazılımla ilgili bir acayiplik var sanırım. Çünkü değerler fazla düşük çıktı.):

HD Tune Pro.JPG

Crystal Disk Mark 5:

CrystalDiskMark 5.PNG

ATTO Disk Benchmark:

ATTO Disk Benchmark.PNG

Anvil's Storage Utilities:

Anvil's Syorage Utilities.PNG

Gördüğünüz üzere her yazılımda farklı sonuçlar çıkabiliyor. Fakat ortalama olarak söylediği değerlere yakın bir sonuç veriyor.

Açılış Testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kapanış Testi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

GTA 5 Yüklenme Testi:

Son olarak BootRacer ile yeniden başlatma testi:

BootRacer.JPG

Ayrıca karşılaştırma yapmanız amacıyla HDD ile yaptığım testleri de paylaşıyorum.

Anvil's Syorage Utilities HDD.JPG Magician HDD.JPG HD Tune Pro HDD.JPG CrystalDiskMark 5 HDD.PNG ATTO Disk Benchmark HDD.JPG

Pek profesyonel olmasa da bir incelemeyi daha bitirmiş bulunuyorum. :D Eksik bulduğunuz bölümleri ya da yapmamı istediğiniz testleri aşağıya yazabilirsiniz. İyi sosyaller. :)

Ben geçen 7200Rpm sabit disk ile GTA V oynamaya kalkıştım, GTA V açmaya bastım evden çıktım gittim elektriği suyu yatırdım geldim hâla açılmamış :( SSD şart, hayırlı olsun. :D

@SypeR Memnuniyet duyarım. :D Senin incelemeni konuyu açmadan önce gördüm, önceden görseydim kesin alırdım. Başkası 850 EVO incelemesi açmış mı diye bakıyordum. :D
@50050 Teşekkür ederim. GTA 5'te çok sorun oluyor gerçekten. SSD ile çözülebiliyor ancak. Geç açılmanın dışında HDD yüzünden droplar, hızlı gidince nesnelerin geç yüklenmesi gibi sorunlar da meydana geliyordu. :)

@Furkan Karakollu Gördüğünüz gibi benim testlerimde de neredeyse hepsinde farklı sonuçlar çıktı. Bu yüzden çok fazla takılmamak gerek bu testlere. Ayrıca ikisinin kontrolcüsü farklı. Bir de 850 EVO'da 3D V-NAND yonga kullanılmasının da etkisi olabilir diye düşünüyorum.

AS SSD testini eklememişim. Buyurun. :)

AS SSD.JPG

Benim 850 Evo' da o civarlarda okuma ve yazma. Fakat Windows çok geç açılıp kapanıyor kaç formattım. Windows 10 sistem. 64 bit. Uefi.

Güle güle kullanın. Tek can sıkıcı kısmı 250 GB alandan 18 GB kırpılması :) Ben de crucial mx200 250 GB SSD'mi ilk kurduğumda 232 küsür GB kullanılabilir alan görünce şaşırmıştım.

Bu her diskte olan doğal bir şey maalesef. Disk üreticileri 1 GB'ı 1000 MB alıyor, Windows ise 1024 MB. Bu yüzden diskler daha az gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı