Samsung 850 Evo 250GB SSD vs Seagate SSHD 1TB?

İsmail Elkıran

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sabit diskimi upgrade etmeyi düşünüyorum. Hız ve performans açısından 250 GB Samsung Evo SSD mi almalıyım yoksa Seagate 1 TB SSHD(8 GB SSD) mi önerirsiniz?

- Samsung 850 EVO 250GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD >>> 350 TL
- Seagate Laptop SSHD 1TB 2.5" 5400RPM + 8GB Hybrid SSD Sata 3.0 64Mb Notebook Disk >>> 307 TL

SSD al dostum ve işletim sistemini ona kur. SSHD' lerin hiçbir artısı yok ve içindeki 8GB' lık SSD önbellektir ve HDD zaten yavaş olduğu için o önbellek ne kadar hızlı olursa olsun muazzam bi performans artışı olmayacak. Eğer HDD almayı düşünüyorsanız WD BLUE serisini öneririm F/P açısından. Ama tavsiyem SSD almanız olacaktır.

Yükseltmek istediğiniz sistem laptop mu masaüstü mü? Çünkü karşılaştırdığınız SSHD 2,5"lik laptop modeli.
Masaüstü kullanıcısı iseniz kesinlikle SSD almanızı buna ilaveten işletim sistemi harici uygulamaları kurmak için normal bir HDD almanızı tavsiye ederim.
Laptop kullanıcısı iseniz ve tek HDD yuvası olan bir laptop ise SSHD mantıklı olabilir. Çünkü depo alanını da SSD yapmak baya maliyetli bir işlem olur.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı