Samsung 850 Evo Sanal Bellek Açılmalı mı?

kaganturky

Kilopat
Merhaba, benim bilgisayarımda 6GB DDR3 RAM bulunmakta. Samsung 850 Evo SSD kullanmaktayım. Sanal bellek açık olmalı mı? Olmalıysa nasıl ayarlanmalı? Özellikle oyunlarda FPS düşüşü yaşamak istemiyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.

Normal bir SSD ile FPS düşüşü yaşamazsınız. Sanal bellekten kastınız Samsung Rapid Mode sanırım. Oyun için açmak istiyorsanız sadece loading ekranlarının daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Genel depolama diski performansını arttıracaktır. Eksi yönleri ise SSD kontrolcüsünün sistem RAM'ini tampon bellek olarak kullandığı için verilerin elektrik kesintisiyle buhar olma ihtimali.

Cevabınız için teşekkürler fakat Samsung Rapid Mode'dan bahsetmiyorum. Sanal bellekten kastım Windows'un ihtiyaç olduğunda SSD'nin belli bir bölümü RAM olarak kullanması için sanal bellek özelliğini kullanıyor oluşu. SSD'nin ömrüne kötü etki ettiğini gördüm birkaç yerde fakat eğer oyunlarda etkisi varsa açık bırakmak istiyorum.

Sanal belleği açmak NAND belleklerin ömrünü yazma işlemi miktarı kadar tüketeceği için karar size kalmış. Çok ihtiyacınız varsa açabilirsiniz. Kullandığınız uygulamalar/oyunlar sürekli 6 GB ve üstü bellek miktarı tüketiyorsa sanal bellek açıp SSD ömrünüzü tüketmenizi pek tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı