Samsung 850 Evo SSD Hız Sorunu

serdar275

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımdaki HDD'yi çıkartıp 850 Evo model SSD taktım. Yeni Windows 10 kurulumu yapıp ASUS'un kendi sitesinde güncel sürücüleri kurdum. Magician programından hız testi yaptığımda çok düşük sonuçlar çıktı.

Notebook: ASUS X550X-DM277DC.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam performans alman için cihazın SATA 6Gb/s olması lazım. Eğer SATA2 ise yarı yarıya performans verir ama yinede bir CrystalDiskMark testi yap.

1 ay önce bende Lenovo Ideapad 700 satın aldım. Aldığım gibi içini açıp hard diskini 850 EVO SSD'ye klonladım ve değiştirdim.

ssd.png

Şu anda aldığım hız sonuçlarıdır.

NOT: Performans sorunu belki üründen kaynaklanıyordur ama büyük ihtimalle bilgisayarınız SSD'den tam performans yararlanamıyor olabilir.

Bilgisayarımdaki HDD'yi çıkartıp 850 Evo model SSD taktım. Yeni Windows 10 kurulumu yapıp ASUS'un kendi sitesinde güncel sürücüleri kurdum. Magician programından hız testi yaptığımda çok düşük sonuçlar çıktı.

Notebook: ASUS X550X-DM277DC.

Eki Görüntüle 217659

"System Compability" sekmesinin de görüntüsünü atabilir misiniz?

1 ay önce bende Lenovo Ideapad 700 satın aldım. Aldığım gibi içini açıp hard diskini 850 EVO SSD'ye klonladım ve değiştirdim.

Eki Görüntüle 218108

Şu anda aldığım hız sonuçlarıdır.

NOT: Performans sorunu belki üründen kaynaklanıyordur ama büyük ihtimalle bilgisayarınız SSD'den tam performans yararlanamıyor olabilir.

"System Compability" sekmesinin de görüntüsünü atabilir misiniz?
Orada da her şey sorunsuz gözüküyor. Sanırım yazılımla alakalı bir sıkıntı çünkü kullanırken bir performans düşüklüğü hissetmedim.

Test yaparken arka planda bir uygulamanın diski kullanmadığından emin olun.
Görev yöneticisini açıp Performans sekmesinden diskinizin kullanım durumunu görebilirsiniz. Teste başladıktan sonradan SSD nizi bir tarafta burdandan takip etmenizi ve anlık kullanımı (Hız, yüzde vs) görmenizi tavsiye ederim. SSD niz sata 2 portundan bağlanmış olsa bile 300 mb/sn ile sınırlanırdı.Ancak sonuçlarınızda 3-4 mb/sn gibi sonuçlar gözüküyor. Normal şartlarda bu hızda sisteminizi kullanmanız eski win98 yüklü bir bilgisayarların kullanımından farksız olurdu.Zaten test programında da bunun için sizi uyarmış. ( Başka bir uygulamanın diski kullanması durumu. )

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı