Samsung 850 EVO - Virtual Memory performansı ne kadar etkiler ?

Fisherman

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
850 EVO 250 GB samsung SSD'yi kullanıyorum bir süredir. Samsung Magician yazılımını da kurulumu yaptığım ilk günden beri kullanıyorum. Ayarlar kısmından maximum Reliabilty'e getirmiştim bir süre önce.

GTA 5 oynarken Alt + Tab yaptığımda Low Memory diyip oyundan attığı veya uyarı verdiği oluyordu. Sistemimde 8 GB RAM var. Daha sonra dün Cod: Advenced warfare'i multi oynamaya çalıştığımda oyuna girmeyip oyundan attı, yine low memory benzeri bir hata ile.

Bugün aklıma SSD'yi performance moduna almak geldi. Bunu yaptığımda sorun çözüldü. Bu durumda anladığım kadarıyla sorunun çözülmesini sağlayan performance moda aldığımda virtual memory'i aktifleştirmesi. Tabi aktifleştirmesiyle birlikte SSD'nin bir 12 GB civarını buraya ayırdı. Boş alanım 94 GB'lardan 81 GB'a düştü. Şimdi bu durum ile ilgili ve bir kaç farklı konuda sorularım şunlar:
  1. Virtual Memory performansı ne kadar etkiler bunu azaltmamın sakıncası olur mu ? Çünkü bildiğim kadarıyla SSD'nin 75 TB yazma ömrü var. Hem bunu sanal hafıza olarak kullanarak yazma ömrünü boşuna harcamamayı hem de boşuna 10 küsür GB alan kaybetmemeyi istiyorum.
  2. Virtual Memory'i kapadığımda bu sorunları yaşıyorum. Kapamak ya da azaltmak yerine SSD'eki virtual memoryi kapatıp bunu sistemdeki HDD'lerden birinde oluşturabilir miyim ? SSD yerinde HDD'de oluşturmam performansı çok etkiler mi?
  3. Chrome da SSD'ye kurulu çok fazla video vs izlediğim ve internette gezindiğim için buda SSD'ye yazılan veri miktarını bir hayli arttırıyor. Chrome'u tam olarak HDD'ye nasıl yükleyebilirim? Yani kurulumu HDD'ye yaptım tamam ama geçici dosyarın bulunduğu kısmı nasıl C sürücüsünden başka bir sürücüye alabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. 8 GB RAM olan bir sistemde sanal bellek kullanmanızı önermem. Buna gerek yok bence. Oyunlarda bellek dolmasının nedeni başka bir şey olabilir. Process Explorer ile bunu kontrol edin. SSD'nin ömrü de o kadar kısa değil. 7 yıl kullanırsınız. Ömrünü kafanıza takmayın derim.
  2. Virtual Memory dediğim gibi başka bir sebepten oluyor bence. Sürücüleri güncelleyin. Windows da güncel olsun.
  3. Chrome dosyalarını temizlemek için CCleaner kurabilirsiniz. Benim temizleme ayarlarım:

upload_2015-6-20_17-3-51.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı