Samsung 860 Evo Düşük Yazma Hızı

Dün çıkıyordu normalde ama dediğim güncellemeleri yaptıktan sonra Benchmark da 387-400 filan çıkıyor. Benchmark yaparken görev yöneticisinden kontrol ediyorum arada 520 çıkıyor iniyor. BIOS veya Chipset güncellemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi tekrar bir test edeyim dedim bu sefer 520 çıktı yazma değeri. İlginç dün birkaç kez yaptım 380-420 arası değişti normal bir şey mi acaba bazen 380 bazen 520 çıkması. Arkada bir işlem mi yapıyor acaba düşük çıkıyor.

Son düzenleme:
TurboWrite olabilir, ısı koruması olabilir, arkada işlem yapılıyor olabilir. Bir sorun gözükmüyor yani. Ayrıca testleri üst üste yapman SSD ömründen yer. Samsung dayanıklı üretse bile yine de ne kadar uzun ömürlü olursa o kadar iyi.

Araştırma yaparken denk geldim bu sayfaya. Gelmişken de test sonuçlarımı atayım. Samsung'un hiç bir yazılımı kurulu değil. Samsung Evo 860 250GB için sonuçlarım şöyle:

1573493371270.png

Şu sayfada şöyle bir ibare var:

1573493504449.png

Ben de "Bu SSD neden yavaş, hani 520MB/s okuma hızı?" diyordum. 250 / 500GB'lık versiyonun 300MB/s, 1TB'lık versiyonun ise 500MB/s olduğunu belirtilmiş. Hüsran oldu ama yapacak birşey yok.

Konu hortladı ama sorun çözüldü benim şuan ideal değerleri alıyorum zaten o ibareyi de hiç görmemiştim doğru değil bence çünkü ben 250 GB'lık var 518 MB/s alıyorum.

Konu hortladı ama sorun çözüldü benim şuan ideal değerleri alıyorum zaten o ibareyi de hiç görmemiştim doğru değil bence çünkü ben 250 GB'lık var 518 MB/s alıyorum.
TurboWrite olduğu için alıyorsun zaten. TurboWrite etkin olmadığı zaman düşebiliyor.

Çok tuhaf, firmware dahil windows vb. herşey güncel olmasına rağmen ~340MB/s yazmanın üstüne çıkamıyorum ben. Siz nasıl çözdünüz? @Mura_t tekrar test eder misiniz rica etsem?

1573596179823.png

(Samsung 860EVO 500GB (M.2))
Rapid mode, Turbo Write gibi ıvır zıvırların hiç biri açık değil.
Hatta Firmware update yaptıktan sonra Magicianı bile sildim (Son sürüm rezalet olmuş o tarz bir uygulamanın benim kişisel bilgisayarımda var olması bile bana rahatsızlık veriyor.)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı