Samsung 860 SSD'li Sistem Geç Alıyor

SvenNoderT

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Samsung 860 Evo 250GB SSD kullanıyorum fakat sistemin açılması olması gerektiğinden daha uzun sürüyor. Kasanın açma tuşuna bastıktan 7-8 saniye sonra monitörün ışığı sarıdan yeşile dönüyor, ardından Asus yazısı geliyor ve sonrasında yazı gidip ekran tamamen kararıyor, sonrasında altında Windows'un yüklenme logosu bulunan ve Asus yazan bir ekran daha geliyor ardından ekran tekrar kararıyor ve bir süre sonra masaüstü geliyor. Anakart logosu gözüktükten sonra masaüstüne gelmesi 13-14 saniye sürüyor. Böyle performanslı bir SSD'nin boot süresinin bu kadar uzun olmaması gerekiyor. Aynı SSD'yi laptopunda kullanan bir arkadaşım, 2-3 saniyede masaüstünü gördüğünü söylüyor.

Şunları baştan söyleyeyim;
  • Windows UEFI olarak kurulu,
  • BIOS'ta Fast Boot, Windows'ta Hızlı Başlatma aktif,
  • BIOS'ta Boot sıralamasında SSD birinci sırada,
  • AHCI Mode aktif,
  • SSD'nin benchmark ve sağlık testlerinde bir anormallik yok,
  • Sistemin kapanış hızında bir problem yok,
  • Sistem bakımı yapıldı,
  • Sistem başlangıcında sadece Steam, Windows bildirimleri ve Realtek otomatik olarak açılıyor,
  • SSD'de fazlaca boş alan var,
  • SSD'nin Firmware'ı güncel değil çünkü Magician hata veriyor Firmware update is not available for the selected device,
  • SSD'yi aldığımda Technopat'ın bu rehberi ile disk klonlama yapmıştım, sorunun kaynağı bu olabilir mi?

Sistemim;
  • Ryzen 5 1500X
  • Asus B350M-K
  • Asus GTX 1050Ti
  • HyperX 8GB DDR4 3000MHz
  • Samsung 860 Evo 250GB
  • WD Blue 1TB 7200Rpm
  • CM MasterWatt Lite 600W 80+
  • BenQ Zowie XL2411 1920x1080 144Hz 1ms

Son düzenleme:
Benim sistemde eskisi gibi hızlı açılmıyor ve sorun Windows güncellemeleri yüzünden olabilir. Arkadaşın ile aynı sürümü mü kullanıyorsun?

Sürücüler güncel mi?
Anakart ve chipset sürücüleri güncel. Ekran kartı sürücüsü sondan iki önceki versiyon çünkü Nvidia'nın son sürücüsü sorun çıkartıyor, yenisi çıktığında güncelleyeceğim.
Bir de SSD'nin Firmware'ı sorun sürüm değil. Samsung Magician'ı silip tekrar yüklesem bir sorun çıkar mı?
SSD'nin Firmware'ı güncel değil çünkü Magician hata veriyor Firmware update is not available for the selected device,

HDD'nin sata kablosunu anakarttan söküp sadece SSD takılı olacak şekilde dener misiniz bir de?

Boot sırasıyla alakalı olduğundan söylemedim. Ben de birkaç hafta önce aynı SSD'den aldım ve aynı problemi yaşadım. Boot sırasını değiştirmeme ya da sata portunu değiştirmeme rağmen problem geçmedi.Ta ki HDD bağlantısını tamamen koparınca anakarttan sorunum çözüldü ve şuan 6-7 saniye civarında bilgisayar kullanıma hazır hale geliyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı