Samsung 870 Evo 250 GB 315,99 TL

Yahu anlatamadığım 250 GB için M.2 yuvası işgal edilmez diyorum, aynı RAM yuvasını işgal etmek gibi yükseltmek istersen elindekini büyük ihtimal ya satmak ya da çevirici alarak kullanmak zorunda kalacaksınız diyorum, paranıza yazık 150 lira daha koyup 500 GB alınmalı diyorum yani.
Dostum katılıyorum sana ama senin için öyle bu. Ofis PC'de böyle bir gereksinim olmaz mesela.

Yahu anlatamadığım 250 GB için M.2 yuvası işgal edilmez diyorum, aynı RAM yuvasını işgal etmek gibi yükseltmek istersen elindekini büyük ihtimal ya satmak ya da çevirici alarak kullanmak zorunda kalacaksınız diyorum, paranıza yazık 150 lira daha koyup 500 GB alınmalı diyorum yani.
Hocam bir tek siz biliyorsunuz değil mi?

Türkiye'de pek bilinmese de Dünya'da sistemler genellikle şu şekilde kurulur:
  • 1 adet, genellikle 250 GB ve M.2 PCIE, boot drive. Windows imajı ve çok sık kullanılan, fazla büyük olmayan programlar bu diskte bulundurulur.
  • 1 adet, genellikle 1-2 TB ve M.2 PCIE, sık kullanılan oyunların ve büyük programların, hızlı erişilmesi gerekilen proje ve dosyaların bulunduğu disk.
  • 1 veya daha çok SATA SSD veya HDD. Depolama için kullanılır. Sık kullanılmayan oyunlar ve projeler, dosyalar bulundurulur. Yurtdışında SATA SSD'ler çok ucuz olduğundan genelde SATA SSD tercih edilir, bütçe sıkıntısı olduğunda HDD de kullanılır.
Bu işin raconu böyledir. Bu şekilde kullanıldığında diskler gereksiz yorulmaz, uzun ömürlü olur hem de bir depolama biriminde bir sıkıntı olduğunda diğeri etkilenmez.

Sadece oyun olarak düşünmeyin. Bu işin renderı var, projesi var, depolaması var, var da var. Siz söylediniz diye öyle olmuyor işte, 250 GB M.2 SSD bal gibi de alınır, özellikle boot drive için en iyi seçenektir ve Dünya'da yaygın olarak bu şekilde kullanılır. 2 adet M.2 slotu olmayan bir anakartınız varsa sizin bütçeniz de fazla yoktur, PCIE SSD ile ne işiniz var zaten?

O nasıl raconmuş öyle. Güzel programların yarısı sistem diskine kurulu olmayınca sapıtıyor. Türkiye'de 250 GB SSD yanında 500-1000 GB HDD alır, oturur aşağı. Biraz önem veriyorsa adam akıllı 500-1000 SSD alır.

Yurt dışında ise adam çıkarıp pek de zorlanmadan 980 PRO 1 TB alabiliyor.

Türkiye'deki trendin bitmesi gerektiğini düşünüyorum. 250 GB 970 EVO ile 1 TB 870 EVO kullanıyorum ve buna rağmen 970 EVO yerine 1 TB'lık NVMe alacak fırsat doğsa da alsam diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı